Murata Kıdemli Satış Müdürü Thomas Mayle ile yapılan Röportaj

"Elektronikte Yenilikçi" sloganı ile müşterilerini memnun etmek ve faaliyet gösterdiği pazarlara ilerleme sağlamak için teşvik eder

  • Murata Kıdemli Satış Müdürü Thomas Mayle ile yapılan Röportaj
    Murata Kıdemli Satış Müdürü Thomas Mayle ile yapılan Röportaj
  • Murata Kıdemli Satış Müdürü Thomas Mayle ile yapılan Röportaj
    Murata Kıdemli Satış Müdürü Thomas Mayle ile yapılan Röportaj


1. Okuyucularımıza kendinizi ve Murata'yı tanıtır mısınız?

Murata'ya gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz.
Altı yıldır Murata'da çalışıyorum ve 2017 yılında Murata, Sony'nin Li-Ion pil işini satın aldığında Sony'den katıldım.
İngiltere'denim ama şu anda Hollanda ofisimizde, Murata Avrupa genel merkezimizde görev yapıyorum.
Murata'nın tüm ürün portföyünü kapsayan, Türkiye dahil EMEA'daki birçok coğrafi lokasyondan sorumlu bir satış ekibine liderlik ediyorum.

Umarım okuyucularınızın çoğunluğu mühendis olduğundan, Murata isminin çok fazla bir tanıtıma ihtiyacı yoktur! Ancak elbette, deneyimlediğimiz teknik yeniliklerin hızlı temposu ile gelişmeye devam ediyoruz. "Elektronikte Yenilikçi" sloganımız bizi tanımlar ve bizi müşterilerimizi memnun etmek ve faaliyet gösterdiğimiz pazarlara ilerleme sağlamak için çalışmaya devam etmeye teşvik eder.

2. Bize Murata’nın Hedef Pazarlarını ve Uygulamalarını anlatır mısınız?

1944 yılında kurulduğumuzdan bu yana temel gücümüz her zaman malzeme bilimi ve üretim teknik bilgisinin elektronik bileşenlerin seri üretimine uygulanması olmuştur ve olmaya devam edecektir.
Basit bir ifadeyle her türlü elektronik uygulamanın gerçekleştirilmesine imkan veren elektronik altyapı yapı taşlarını tedarik ettiğimizi söyleyebilirim. Ürettiğimiz kapasitörler, indüktörler, filtreler vb. ister akıllı saat ister süper araba üretirken gereklidir. Bu yapı taşlarına ek olarak portföyümüz, güç dönüştürücü ürünleri, kablosuz iletişim modülleri ve bağlantı çözümleri gibi çözüm tekliflerini de içerecek şekilde genişletildi.

Faaliyet gösterdiğimiz pazarlar zaman içinde gelişiyor; kaynaklarımızı ortaya çıkan ihtiyaçlara ve trendlere göre ayarlarken aynı zamanda mevcut alanlardaki gelişmelerin ön saflarında yer almaya çalışıyoruz.

Örnek olarak, son yıllardaki satış büyümemiz büyük ölçüde IT ve iletişimden kaynaklandı; kişisel bilgisayar ve mobil iletişim de büyümeyi tetikledi. Yakın zamanda, araçlardaki elektronik sistemlerin ve mobilite çözümlerinin hızla büyüdüğünü ve Murata'nın işi açısından artık benzer ölçekte olduğunu gördük.

IT ve mobilitenin bu iki köklü temelinin yanı sıra, yenilenebilir enerjiden giyilebilir teknolojilere kadar pek çok teknolojiyi kapsayan iki tema olan çevre ve sağlıklı yaşam alanlarında da önümüzde büyük fırsatlar görüyoruz. Geleceğe odaklanarak ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını öngörerek büyümemizi uzun yıllar sürdürmeyi hedefliyoruz.

3. Bir önceki soruda bahsettiğiniz ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Otomotiv pazarına baktığımızda müşterilerimizin güvenilirlik ve performans gereksinimlerinin, tüketici ürünleri uygulamalarına göre daha zorlayıcı olabileceğini görüyoruz. Bu performans ihtiyaçlarını karşılamak üzere özel olarak geliştirilen ürün ailelerini sunmak için yenilik yapmaya devam ettik. İletişim alanında 4G, 5G, 6G gibi hizmetlerin yaygınlaşmasına olanak tanıyarak teknolojik gelişmelerin ön sıralarında yer almayı sağlıyoruz.
Müşterilerimizin uygulamaları için doğru bileşenleri seçmelerine yardımcı olan bir dizi destek hizmeti ve araç sunuyoruz; böylece tasarım hedeflerinin ihtiyaçlarını karşıladıklarından veya aştıklarından emin olabilirler. Tasarım sürecini bu şekilde mümkün kılarak müşterilerimizin pazara sunma sürelerini kısaltmalarına yardımcı oluyoruz ve onlara en etkili çözümlerin uygulandığına dair güven veriyoruz.

4. Firmanızı diğerlerinden farklı kılan faktörler ve teknolojiler nelerdir?

Bu çok önemli bir soru, bu yüzden sorduğunuz için teşekkürler! Murata'nın yenilikçilik konusunda uzun bir geçmişi var ve ilk günlerimizden beri müşterilerimize her zaman yeni bir şeyler sunmaya çalıştık. Yeniliğe ve sürekli iyileştirmeye olan bu odaklanma, yaptığımız işin merkezinde yer almaktadır. Sunduğumuz teknolojilerde lider olarak pazar payını koruyabildiğimiz için mutluyuz ancak elbette rekabetimizin olması da doğal. Rekabet iyi bir şeydir çünkü yeniliği teşvik eder. Bir diğer olumlu yanı da müşterilere seçim hakkı tanıması ve arzın herhangi bir nedenle kesintiye uğraması durumunda bir dereceye kadar sigorta sağlamasıdır.

Sadece geliştirdiğimiz çözümlerle, ürün ve teknoloji anlamında yaptıklarımızla değil, bunu nasıl yaptığımızla da farklılaşmayı hedefliyoruz. 'Nasıl'ın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Aslında iş yaparken müşteri ilişkilerinin en önemli faktörlerden biri olduğunu düşünüyoruz. Müşterilerimizle ilişkilerimizde uzun vadeli ilişkiler geliştirmeyi hedefliyoruz. Kriz zamanlarında fırsatçı olmamak, arzın sıkışık olduğu dönemlerde adil olmak, sorunlar ortaya çıktığında birlikte çözüm aramak demektir. Son yıllarda uzaktan çalışma ve çevrimiçi toplantıların yaygınlaşmasına rağmen, küresel çaptaki geniş satış ofisleri ağımızla, müşterilerimizle kişisel düzeyde yakın ilişkiler kurabiliyoruz; bunun hayati önem taşıdığını düşünüyoruz. Türkiye'de, doğrudan veya distribütörlerimizle ortaklık halinde, bölgedeki müşterilerimizi desteklemek için yerel kaynaklara sahibiz. Avrupalı ürün uzmanlarımız ve mühendislerimiz de Türkiye'den en fazla birkaç saat uzaklıkta olduğundan, ihtiyaç duyulması halinde teknik sorunlara hızlı bir şekilde destek verebilecek konumdayız.

5. Murata'nın en son ve gelecek duyuruları neler?

Çok yakın bir zamanda, Mart 2024'te, Nikel elektrot MLCC'yi geliştirmemiz nedeniyle Murata, IEEE Kilometre Taşı Ödülü'ne layık görüldü. Bu, 1973'te geliştirdiğimiz ve 1982'de ticarileştirdiğimizde çığır açan bir teknolojiydi. O zamandan beri geliştirmekte olduğumuz MLCC'lerin maliyetini ve performansını önemli ölçüde artırmamıza olanak sağladı. Artık yılda 1 trilyondan fazla Ni-MLCC gönderiyoruz.

Ayrıca yakın zamanda CDP Karbon Şeffaflık Projesi'nden de en yüksek not olan A notunu aldık. Bu değerlendirme, hedef belirleme, inisiyatif alma ve iklim değişikliğine karşı önlemleri hakkında bilgi paylaşma konusunda dünyaya öncülük eden şirketlere veriliyor.

Son teknoloji duyurularımız arasında tüketici elektroniği ve endüstriyel ekipmanlar için dünyanın en küçük High-Q 100V MLCC'sinin lansmanı, 1608M paket boyutunda dünyanın ilk 1um 100V MLCC'si ve Hücresel IOT Dağıtımları için yeni bir Hepsi Bir Arada platform için ittifak yer alıyor.

Bu duyurulara ilişkin ayrıntılara ve çok daha fazlasına Murata.com web sitemizden ulaşabilirsiniz. Lütfen bir bak!

6. Çalıştığınız sektör açısından Avrupa ve Türkiye için önümüzdeki yıllara ilişkin beklentileriniz nelerdir?

Daha önce de belirttiğim gibi faaliyet gösterdiğimiz pazarlar sürekli gelişiyor. İletişim ve mobilite alanındaki güçlü varlığımızdan bahsetmiştim ancak fabrika otomasyonu, IOT, veri merkezi, güvenlik, ev otomasyonu gibi diğer birçok pazara da oldukça odaklanmış durumdayız. Çevre ve sağlıklı yaşam geleceğin iki odak noktasıdır ve bu alanlarda Murata'nın katkıda bulunabileceği birçok uygulamanın ortaya çıktığını görüyoruz.

Her ne kadar sektör, son iki yılda, COVID salgınının etkileriyle mücadele ederken pek çok zorlukla karşılaşmış olsa da, yine bir miktar olumlu büyüme görmeyi bekliyoruz.
Avrupa, yeni ve gelişmekte olan teknolojilerin geliştirilmesinde ve uygulanmasında kilit bir rol oynamıştır ve oynamaya devam edecektir; müşterilerimizle yaptığımız çalışmalarla bu gelişmelerin merkezinde olmayı hedefliyoruz.

Türkiye'nin şu anda elektronik ürünlerde güçlü bir iç pazar yaşadığını görüyoruz. Ayrıca, güçlü teknik üniversiteler ve Avrupa'ya coğrafi yakınlık gibi bölgenin eşsiz yetenek ve becerilerinin karışımının, burayı Avrupa pazarına mal tedariki açısından çok önemli bir bölge haline getirdiğini de görüyoruz. Türkiye'nin burada kilit rol oynamaya devam etmesini bekliyoruz.

7. Son olarak sohbetimize başka bir şey eklemek ister misiniz?

Bölgede güçlü bir iş kurmak için yıllar boyunca bizimle birlikte çalışan Türkiye'deki tüm müşterilerimize teşekkür etmek istiyorum. Müşterilerimiz için değerli olmaya devam edebileceğimizi umuyoruz ve Elektronikte Yenilikçi olma stratejimizi sürdürerek tüm uygulama sektörlerinde önemli bir rol oynamaya devam edeceğimizden eminiz.

 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim