3'ü 1 Arada Toprak Sensörleri

Akıllı tarımda ürün verimini ve kalitesini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak için

  • 3'ü 1 Arada Toprak Sensörleri
    3'ü 1 Arada Toprak Sensörleri

Murata, veriye dayalı sürdürülebilir tarım için son derece hassas üçü bir arada toprak sensörünü tanıttı. Sensör, toprağın elektrik iletkenliğini (EC), su içeriğini ve sıcaklığını aynı anda izleyerek, çiftçilerin su ve gübre gibi kaynakları en aza indirirken mahsulün verimini ve kalitesini en üst düzeye çıkarmasını sağlar.

Toprak sensörünün ucu, toprağın EC'sinin tutarlı ölçümlerini sağlayan 9 ekstra hassas elektrottan oluşan bir ızgara içerir. Benzersiz algoritmalar kullanan bu elektrotlar, toprak parçacıkları arasındaki su olan boşluk suyunun EC'sini toprağın doğal besinlerinin ve eklenen gübrelerin hacmiyle ölçmeye ve karşılaştırmaya yardımcı olur. Bu EC ölçümleri toprak nem içeriğinden etkilenmez, böylece topraktaki belirsizliği ortadan kaldırır ve gübreleri optimize ederek mahsul kalitesini ve verimini artırmaya katkıda bulunur.

Toprağın su içeriğini bilmek, yetiştiricinin toprağı doğru ve zamanında sulayarak su tasarrufu yapmasını da sağlar. Sağlam ve güvenilir sensör, toprak koşullarını izlemenin yanı sıra nehirlerin ve göllerin su kalitesini de izleyebilir.

Murata'nın geliştiricisi Yoshiyuki Oba, "Etkinliklerini doğrulamak için çeşitli tarlalarda ve mahsullerde toprak sensörlerimizi kullanarak gösteri testleri gerçekleştirdik" diyor. “Yönetim ve kontrol için verileri kullanan toprak sensörleri, tarım işlerinde emek tasarrufuna katkıda bulunur ve su ve gübre gibi değerli kaynakların israfını azaltır. Ayrıca, tuz hasarı gibi çevresel sorunlar ve küresel iklim değişikliğinin neden olduğu gıda sorunları gibi Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDG'ler) ulaşılmasına da katkıda bulunurlar."

Zorlu ortamlarda kullanım için paslanmaya karşı koruma dahil olmak üzere toz ve su için IP68 eşdeğerine göre korunan bu yüksek performanslı ve enerji verimli toprak sensörleri, ölçüm aralığı her 30 dakikada bir ise, üç AA pille yarım yıldan fazla çalışabilir. Çoklu arayüz sensörleri ayrıca UART, RS232E, RS485, SDI-12 ve RS485 MODBUS'u destekleyerek onları mevcut mahsul yönetim sistemleriyle uyumlu hale getirir.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim