Murata Güney Avrupa Bölge Endüstriyel İş Birimi Satış Genel Müdürü Roberto Ambrosi ile Röportaj

Ar-Ge, üretim, Satış ve Pazarlamayı destekleyen 80.000 çalışanıyla tüm kıtalarda

  • Murata Güney Avrupa Bölge Endüstriyel İş Birimi Satış Genel Müdürü Roberto Ambrosi ile Röportaj
    Murata Güney Avrupa Bölge Endüstriyel İş Birimi Satış Genel Müdürü Roberto Ambrosi ile Röportaj
  • Okurlarımıza kendinizi ve Murata'yı tanıtır mısınız?

Kendimi ve 30 yıldır çalıştığım şirketi tanıtma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.

Adım Roberto Ambrosi ve Murata Güney Avrupa bölgesindeki endüstriyel iş biriminin Satıştan sorumlu Genel Müdürüyüm.
Türkiye, çalıştığımız direkt müşteriler için benim sorumluluğumdaki bölgelerden biri.

Murata Co. Ltd, 1944 yılında Sayın Akira Murata tarafından Kyoto'da kurulan ve temel seramik tozundan elektronik parçalar üretmeye başlayan çok uluslu bir Japon şirketidir. İlk üretilen seramik filtrelerden ve kapasitörlerden sonra sürekli yüksek teknoloji araştırmaları, Murata'yı küresel bir pazar lideri olarak konumlandırarak yeni elektronik bileşenlerin ve modül çözümlerinin sürekli geliştirilmesini sağlamaktadır.
Bugün Murata, Ar-Ge, üretim, Satış ve Pazarlamayı destekleyen 80.000 çalışanıyla tüm kıtalarda bulunmaktadır. 

  • Şu anda dünya çapında bir salgın yaşıyoruz. Bu salgının Murata üzerindeki etkileri nelerdir? Bu beklenmedik salgının üstesinden gelmek için neyi farklı yapmaya başladınız?

Bu küresel salgın, Murata'nın beklenmedik yeni bir duruma hızlı ve olumlu tepki verme konusundaki tutumunu bir kez daha test etti. Yaptığımız ilk adım, uygun ve hızlı  önlemleri alarak çalışanları korumak oldu. Üretim tesisleri güvenli bir şekilde çalışmaya devam edebildi: bazı bölgelerde insanlar ve envanterimiz lojistik etkilenmişti, ancak mevcut stoklar ve tekrarlanan üretim yerleri sayesinde müşterilerimize sürekli ve düzenli bir tedarik garantisi verebildik.
Seyahat kısıtlamaları pazarda yeni bir varlık biçimi empoze etti: Murata'da müşterilerimizle günlük dijital bağlantı için kullanılabilecek tüm yeni sistemleri uyguladık. Herkesin bu yeni varlık tarzını takdir ettiğini düşünüyorum ve ayrıca sürekli seyahatten kaçınarak “gezegenin solucanı” olma eğilimini azaltmaya katkıda bulunabileceğimizi fark ettik.

  •  Murata’nın Avrupa’daki ve özellikle Türkiye'deki hedef Pazar ve Uygulamalarında bahseder misiniz?

Murata komponent ve modül çözümlerinin elektronik yerleşik tüm cihazlarda mevcut olduğunun altını çizmek isterim. Avrupa'da Otomotiv pazarı, sürekli artan bir trendle ciromuzun önemli bir bölümünü temsil ediyor: Endüstriyel pazar, Murata için sabit bir hedef olmaya devam eden ve yeni teknolojilerin uygulandığı geniş bir uygulama yelpazesini içeriyor. Örnek olarak IoT'den bahsedebiliriz: Hayatımızda popüler hale gelen "sihirli bir kelime" ve Murata için IoT, düşük güç tüketimi ile yüksek frekans aralığında minyatürleştirme anlamına geliyor.
Türkiye, elektronik pazarı için potansiyel büyüme potansiyeli olan bir ülkedir.
Türkiye'deki varlığımız, endüstriyel ve tüketici uygulamalarında 20 yılı aşkın süredir konsolide edilmektedir. Pasif komponetlar varlığımız sağlam bir şekilde yerleşmiştir. Ancak Otomotiv gibi yeni talep eğilimlerini karşılamak için en yeni teknolojiler ve komponetlarlada var olmaya devam etmemiz gerekiyor. 

  • Murata'yı diğerlerinden farklı kılan faktörler ve teknolojiler nelerdir?

Yukarıda ve IoT hakkında konuşurken, Murata'yı farklı kılan faktörlerden bazılarından daha önce bahsetmiştim. Minyatürleştirmiş ve yüksek frekanslı ürünler, hali hazırda mevcut olan yüksek kalite ve yeni komponent çözümleri  temel özelliklerimizdir.
Murata, hammaddeden otomatik üretim hatlarına kadar tüm üretim aşamalarının tam kontrolüne ve sahipliğine sahiptir.
Müşterilerimizle ortaklık, ihtiyaçlarını anlamak ve birlikte çözüm bulmak için önemlidir. Kanıt, ciromuzun% 8'ini temsil eden Ar-Ge için Murata harcamalarıdır.
Son olarak küresel organizasyon ve müşterilerimizle varolan  yakın ilişkiden bahsedebilirim. 

  • Çalıştığınız sektör açısından Avrupa ve Türkiye için önümüzdeki yıllardan beklentileriniz nelerdir?

Geçen yıl, toplumumuzun bazı önemli eğilimlerini ve ihtiyaçlarını zaten gördük. Bağlantı (bugün 5G, yarın 6G) çevremizde büyümeye devam edecek: PC'ler, arabalar, ev aletleri ve diğer birçok cihaz bağlanacak.
Otomotiv evrimi, elektrifikasyon ve otonom sürüş için giderek daha fazla elektronik parçanın uygulanmasıyla uzun yıllar devam edecek.
Giyilebilir cihazlar ve sağlık bakımı cihazları, günlük hayatımızın kalite iyileştirmesi için taşıdıkları önemden dolayı artacaktır. Türkiye bizim için önemli pazardır ve olmayada devam edecektir.

  • Kapanış için konuşmamıza başka bir şey eklemek ister misiniz?

www.murata.com adresindeki web sitemizi ziyaret etmenizi ve geçmişimiz ve gelecekteki yön ve hedeflerimiz hakkında daha fazlasını keşfetmenizi rica ediyorum. Nereden geldiğimizi görmek için "Wonder Stone: Harika Taş" ı veya teknolojilerimizin sürekli gelişimini görmek için " Metamorphosis : Metamorfoz" u seçin.

Ancak “Murata Felsefesi”, müşterilerimiz ve bizim için en önemli mesajı içermektedir: “Teknolojileri ve becerileri geliştirerek, bilimsel yaklaşımı uygulayarak, yenilikçi ürünler ve çözümler üreterek, güvenilir bir şekilde ve tüm hizmetlerimizle birlikte toplumun ilerlemesine katkıda bulunuyoruz. Bütün paydaşlar, refahın artması için minnettardır. " 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim