Güvenlik Kapasitör Çözümleri

EV dağıtımı için özel olarak optimize edilmiş IEC60384-14 Y2 uyumlu AEC-Q200 nitelikli kapasitörler

  • Güvenlik Kapasitör Çözümleri
    Güvenlik Kapasitör Çözümleri
  • Güvenlik Kapasitör Çözümleri
    Güvenlik Kapasitör Çözümleri
  • Güvenlik Kapasitör Çözümleri
    Güvenlik Kapasitör Çözümleri

Güvenlik kapasitörleri, modern EV güç aktarma organlarına dağıtılır. Ortak mod filtreleme ve izolasyon amacıyla kullanılan bu tür araçların yerleşik şarj cihazlarında (OBC'ler), çekiş invertörlerinde ve DC-DC dönüştürücülerinde bulunurlar. 

Murata'daki mühendislik ekibi, uzun yıllardır otomotiv sektörü için kapasitörler geliştiriyor. Bu uzun süreli deneyimden ve en son teknolojiye erişimden yararlanan şirket, EV dağıtımı için özel olarak optimize edilmiş IEC60384-14 Y2 uyumlu AEC-Q200 nitelikli kapasitörler serisini sürekli olarak genişletiyor.

Murata DE6 serisi kapasitörler, oldukça etkili bir THT çözümü sunar. 100pF'den 4.7nF'ye kadar kapasitans değerlerinde mevcut olan bu 300VAC dereceli Sınıf X1/Y2 bileşenleri, IEC60384-14 uluslararası güvenlik standardı ile tamamen uyumludur. Kompakt fiziksel boyutlara sahip delikli bir ambalaj biçiminde gelirler ve film kapasitörlerinden daha yüksek sıcaklıkta çalışmayı destekleyebilirler.
  
Murata'nın KCA serisi çok katmanlı seramik kapasitörleri (MLCC'ler), AC hatlarındaki Y kapasitörlerine ek olarak DC hatlarda (1kVDC derecelendirmesi desteklenir) Y kondansatörleri olarak işlev görebilir. IEC60384-14'e göre yüksek voltajlı ark oluşmasını önlemek için 4 mm kaçak mesafesine sahiptirler.

Bu birimlerin yüksek yoğunluklu yapısı, önemli ölçüde daha küçük kasa boyutlarına sahip oldukları anlamına gelir. Bu, değerli tahta alanından ve boşluktan tasarruf edilmesini sağlar. Yüzeye monte konfigürasyonları, yeniden akış lehimleme ile uyumlu oldukları anlamına gelir - bu, PCB'ye monte edilmeleri için ekstra bir adım eklemeye gerek olmadığı için üretim açısından oldukça avantajlıdır. KCA serisi kapasitörler ayrıca çok düşük eşdeğer seri direnç (ESR) ve eşdeğer seri endüktans (ESL) rakamları sergiler ve gürültü bastırma faaliyetlerine önemli ölçüde katkıda bulunur.
 
Metal yay yapılı bu yığılmış tip MLCC'lerin bir diğer önemli yararı, seramik eleman üzerindeki stresi önemli ölçüde azaltan metal terminallerinin elastik hareketidir. Bu ürün, Murata test koşullarına göre 2.000 ısı döngüsünde bile >5mm'lik bir tahta sehiminde bile hasar görmez ve lehim çatlakları oluşmaz (garantinin 5mm ve 1.000 döngü için olduğunu unutmayın). Titreşimden kaynaklanan arıza riski de azaltılmıştır.

Az önce açıklanan iki ürün serisine ek olarak Murata, 800V sistemler için yeni bir 2kVDC dereceli MLCC ailesini duyuruyor olacak. Bunlar, en dikkat çekici özellikleri arasında 10 mm sızıntı ile daha yüksek voltajlı güç aktarma organlarına müdahale edilmesini sağlayacaktır. 10 mm kaçak mesafesi, uygulanan voltaj olarak 800VDC varsayılarak IEC60384-14 gereksinimlerinin karşılandığı anlamına gelir. Bu ürünle ilgili daha fazla ayrıntı yakında gelecek.

Sonuç
Güvenlik kapasitörlerinin EV sistemlerinde hayati bir rolü vardır - EMI bastırma, voltaj geçişlerinden koruma vb. sağlar. EV güç aktarma organları daha yüksek güç/hacim oranlarına ulaşmaya ve daha yüksek verimlilikler elde etmeye çalışırken güç aktarma sistemi voltajlarının artmasıyla, yeni nesil bileşenler ortaya çıkıyor. gerekecek. Murata, EV sektöründe tanık olunan teknolojik ilerlemeye ayak uydurduğunu gösterdi ve araç üreticilerinin ve onların tier 1 sistem entegratörlerinin beklentilerini karşılayan yeni çözümler sunmaya devam edecek.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim