Moda Perakendeciliği Sektöründe RFID Teknolojisi Uygulaması

Lojistiği optimize etme ve gri pazarla mücadele etmeye yardımcı oluyor

  • Moda Perakendeciliği Sektöründe RFID Teknolojisi Uygulaması
    Moda Perakendeciliği Sektöründe RFID Teknolojisi Uygulaması

Murata ID Solutions'ın radyo frekansı tanımlama (RFID) teknolojisi, İtalyan moda markası Liu Jo'nun tedarik zincirinde yeni verimlilikler sağlarken gri piyasaya karşı korumayı güçlendirmesine yardımcı oldu. RFID teknolojisi, ürünlerin izlenebilirliğini artırmaya, lojistik operasyondan kaynaklanan karmaşıklığı azaltmaya ve ürün taşıma süresini en aza indirmeye yardımcı olmak için Liu Jo'nun dağıtım merkezlerinde kullanılıyor.

Murata ID Solutions Başkan Yardımcısı Antonio Rizzi şunları söyledi: “Perakendede RFID en çok mağaza düzeyindeki faydalarıyla bilinir, ancak aynı zamanda üretim ve dağıtıma da önemli avantajlar sağlar. Bunun da ötesinde, onu gri pazarla savaşmak için kullanmaktan elde edilebilecek değer çok büyük olabilir. Tedarik zinciri boyunca tam kapsamıyla kullanıldığında, aylar hatta haftalar süren bir tasaruf ile gerçek bir oyun değiştirici olduğunu kanıtlayabilir. Bu projede Liu Jo ile işbirliği yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz.”

Liu Jo'nun depolarında devreye alınan çözüm, Murata ID Solutions'ın RFID Tünel kapıları ve her ölçekte RFID sistemlerinin uçtan uca yönetimini sağlayan gelişmiş bir web tabanlı platform olan RFID yazılım paketi id-Bridge 4.0'dan oluşuyor. Dağıtım merkezlerindeki konveyör bantlar üzerine kurulan tüneller, gelen ve giden süreçlerde tüm ürünlerin otomatik ve hızlı bir şekilde tanımlanmasını ve doğrulanmasını sağlar. id-Bridge yazılımıyla entegrasyon, etiketlenen ürünlerin, konveyör sisteminde hareket ederken, beklenen etiketler listesiyle otomatik olarak karşılaştırılmasını sağlar. Yalnızca listeyle eşleşen ürünlere devam etmeleri için yeşil ışık verilir. Hızlı ve doğru otomatik okuma sayesinde sistem, Liu Jo'nun lojistik süreçlerini önemli ölçüde hızlandırmasına ve envanter doğruluğunu artırmasına olanak tanır.

Murata ID Solutions ve Liu Jo, çözüm için en uygun RFID etiketlerini seçmek için birlikte çalıştı. Her etiketin benzersiz bir seri tanımlayıcısı vardır ve yüksek dereceli güvenlik özellikleri ile karakterize edilir. Bu, RFID'yi dolandırıcılığa karşı mücadelede hayati bir araç haline getirir. Her ürünü RFID ile etiketlemek, Liu Jo'nun orijinalliği garanti etmek için her ürünü mümkün olan en yüksek doğrulukla izlemesini sağlayacaktır.

Liu Jo S.p.A'nın COO'su Carlo Del Stabile şunları söyledi: “Dağıtım merkezinde daha akıllı ve daha akıcı operasyonlar için RFID uyguluyoruz. Günümüzün küresel ve çok kanallı pazarı, tedarik zincirimizin sürekli iyileştirilmesini talep ediyor. RFID, lojistik süreçlerin verimliliğini artırmamıza yardımcı olurken, her ikisi de marka değerimiz ve güvenimiz için artan bir tehdit oluşturan gri pazar ve ürün sahteciliğiyle daha iyi mücadele etmemizi sağlayacak.”

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim