ServoStep™ Donanımlı Elektrikli Lineer Tutucu Çubuk Aktüatörleri

Hepsi bir arada hassas hareket kontrol çözümü

  • ServoStep™ Donanımlı Elektrikli Lineer Tutucu Çubuk Aktüatörleri
    ServoStep™ Donanımlı Elektrikli Lineer Tutucu Çubuk Aktüatörleri

Danimarkalı hareket kontrolleri tasarımcısı ve üreticisi JVL Industri Elektronik A/S, yakın zamanda MIL serisi elektrikli lineer aktüatörlerine yeni bir 'sabit çubuk' aktüatör serisi ekledi. Mclennan'ın İngiltere'den tam desteğiyle sunulan MIL17x/23x sabit bilyalı vidalı aktüatörler, JVL'nin NEMA-17 ve -23 çerçeveli ServoStep™ entegre motorlarını temel alan hepsi bir arada doğrusal konumlandırma çözümüdür ve 125 mm/sn'ye kadar doğrusal hızlar sunar, 12,7'den 127 mm'ye kadar strok uzunlukları, 2200N'ye kadar itme kuvveti ve 0,05 mm'ye kadar doğrusal doğruluk. Kapalı bir destek mahfazası içinde haddelenmiş bilyalı vida mekaniği ve dönmeyen bir kılavuz çubuk içeren veya düşük eksenel yükler için destek mahfazası olmayan harici somun versiyonları içeren aktüatörler, kesintisiz, kaplinsiz bir tasarımla entegre motora yerleştirilmiştir ve bu nedenle hassas motor, geri besleme kodlayıcı, sürücü elektroniğinin yanı sıra isteğe bağlı CAN veri yolu veya Ethernet iletişimiyle hareket ve makine kontrol elektroniğiyle tamamlanmış kompakt bir doğrusal konumlandırma çözümü sunar. Kontrol konfigürasyonuna ek olarak çok çeşitli kılavuz vida/haddelenmiş bilyalı vida adımları ve isteğe bağlı hassas bilyalı vidalar mevcuttur.
 
Eksiksiz MIL lineer aktüatör serisi, daha yüksek eksenel yükler için güçlendirilmiş lineer yatak mekaniğine sahip NEMA 17, 23 ve 34 çerçeveli ServoStep™ entegre motorları ve ayrıca küçük radyal yüklü uygulamalar için rulmansız, harici somun versiyonlarını kapsar. MIL serisindeki esneklik, isteğe bağlı frenler, IP65/67 koruması ve daha fazlası ile çeşitli hatve ve doğruluk derecelerinde plastik somunlu haddelenmiş bilyalı vidaları veya kurşun vida mekanizmalarını kapsar. Ürün yelpazesinde, siparişe göre strok uzunluğuna ve hassas dereceli bilyalı vidalarla daha yüksek konumlandırma doğruluğuna sahip özel varyantlar da mümkündür.

JVL'nin ServoStep entegre adım motorları, mikro adımlı bir motoru ve sürücüyü hareket kontrolleriyle birleştirir. Sürücü tarafında, entegre bir geri besleme kodlayıcı kullanılarak kapalı döngü çalışması elde edilir ve bu da geleneksel açık döngü step motor sistemlerine göre daha yüksek tork, daha hızlı hızlanma, durmadan çalışma ve daha sessiz performans sağlar. Entegre motorlar, azaltılmış kablolama sayesinde avantajlar sağlar ve aynı zamanda uzun kabloların kontrol cihazı ile sürücü/motor arasında sorunlara neden olabileceği geleneksel kabine monteli sürücülere kıyasla çok daha iyi elektriksel gürültü koruması sunar. Her ServoStep, dahili bir RS485 iletişim portu ve isteğe bağlı CANopen arayüzü ile programlanabilir ePLC™ içerir. Her modülde, dijital girişler/çıkışlar veya merkezi bir PLC için yerel/uzak I/O'lar olarak atanabilen analog girişler veya bağımsız uygulamalarda ePLC™ ile makine kontrolü için ayrı ayrı yapılandırılabilen sekiz G/Ç noktası bulunur. Çok çeşitli isteğe bağlı Ethernet protokolleri arasında Profinet, EtherNet/IP, SERCOS, EtherCAT, Powerlink veya Modbus TCP/UDP bulunur. Bir varyant, her protokolün denetleyicide yerleşik olduğu ve ücretsiz olarak yalnızca cihaz yazılımı değiştirilerek seçilebildiği bir Ethernet anahtarı içerebilir. Diğer seçenekler arasında mutlak çok turlu kodlayıcılar ve STO (güvenli tork kapatma, SIL3) bulunur.

Mclennan'ın JVL ile Birleşik Krallık dağıtım ortaklığı, Danimarkalı hareket kontrolleri üreticisinin tüm ürün ve sistem yelpazesini kullanarak bireysel ürün seçimini ve sistem entegrasyonuna yönelik uygulama tavsiyelerini kapsayan eksiksiz bir hizmetle birkaç yıl öncesine uzanıyor. Mclennan'ın ayrıca seçilmiş diğer hareket kontrol bileşeni ve sistem üreticileriyle dağıtım ortaklıkları vardır ve kendi kapsamlı tasarım ve yapım hizmetiyle, tek bileşenlerden komple mekatronik düzeneklere kadar step ve servo motor tabanlı otomasyon çözümleri sağlar.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim