Alstom Türkiye İstanbul’da Mühendislik Merkezi açtı

Teknopark İstanbul’da yer alan Merkezi, demiryolu sinyalizasyon projelerine odaklanacak

  • Temmuz 14, 2023
  • 2066 Görüntüleme
  • Alstom Türkiye İstanbul’da Mühendislik Merkezi açtı
    Alstom Türkiye İstanbul’da Mühendislik Merkezi açtı
  • Alstom Türkiye İstanbul’da Mühendislik Merkezi açtı
    Alstom Türkiye İstanbul’da Mühendislik Merkezi açtı

Akıllı ve sürdürülebilir mobilitenin global lideri Alstom, Türkiye’deki ilk Mühendislik Merkezi’ni hizmete açtı. Teknopark İstanbul’da yer alan Alstom Türkiye Mühendislik ve Teknoloji Merkezi, demiryolu sinyalizasyon projelerine odaklanacak. Bu yatırım, global bir demiryolu şirketi tarafından mühendislik tasarım ve uygulama alanlarında Türkiye’de yapılan ilk yatırım olma özelliği taşıyor. 

Merkez, bölgesel bir görev üstlenecek ve kilit öneme sahip olan anklaşman, Otomatik Tren Kontrolü (ATC), Avrupa Demiryolu Trafik Kontrol Sistemi ve Yönetimi (ETCS) gibi ana hat ve metro hatlarında gerekli olan sinyalizasyon teknolojilerinden sorumlu olacak. Alstom’un Türkiye’de güçlenme stratejisi kapsamında yüksek nitelikli mühendislerden oluşturulacak ekibin raylı sistem sinyalizasyonunda uzmanlaşması sağlanacak. Mühendislik ve Teknoloji Merkezi, Türkiye’deki müşterilerin gerçek zamanlı proje ihtiyaçlarının giderilmesi ve yönetilmesine olanak sağlayacak. Merkez ayrıca, Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya da dahil olmak üzere Alstom’un Türkiye dışındaki müşterilerine de destek vermeye ve büyümeye devam edecek. 

Mühendislik ve Teknoloji Merkezi’nde görev yapacak ekip, sinyalizasyon alanında gerekli teknik bilgi ve becerileri kazanmak üzere, kapsamlı bir eğitim programına tabi tutulacak. Yurtiçi ve yurtdışı programları kapsayan eğitim planında mühendisler, deneyimli profesyoneller ile çalışma imkânı bulacak. Bu kapsamda Fransa, İtalya, Hindistan, İspanya ve İsveç'te yerleşik mühendislik merkezlerine gönderilecek olan mühendisler, sinyalizasyon, emniyet, trafik kontrol merkezi, sistem mühendisliği, işletme ve bakımla ilgili teknik uzmanlık alanlarında becerilerini ve bilgilerini geliştirme fırsatına sahip olacak.

Alstom'un Madrid ve Roma'daki laboratuvarlarıyla ortaklaşa yazılım doğrulama testi gerçekleştirmek amacıyla Alstom Türkiye Mühendislik ve Teknoloji Merkezi’nde bir laboratuvar da kurulacak. Bu laboratuvar, metro ve ana hatlar için geliştirilen sinyalizasyon çözümlerine ait çok önemli testlerin Türkiye'de yapılmasına olanak sağlayacak. Alstom Türkiye Mühendislik ve Teknoloji Merkezi ayrıca, ülkede güçlü raylı sistem uzmanlığı oluşturmaya destek sağlamak amacıyla müşterilere de eğitim programları düzenleyecek.

Alstom Türkiye Genel Müdürü Volkan Karakılınç “70 yılı aşkın süredir Alstom olarak Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Türkiye ve Türkiye’nin sınırlarının ötesinde raylı sistemler inovasyonunu genişletme çabalarımızın temel taşı olan yeni bir Mühendislik ve Teknoloji Merkezi kurmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Akıllı ve sürdürülebilir raylı ulaşım alanında lider bir ülke olma konusunda büyük hedeflere sahip olan ülkemize yatırım yapmaya devam etmekte kararlıyız." ifadelerinde bulundu. 

Alstom, 70 yılı aşkın bir süredir Türkiye'de raylı araçlar, metrolar ve tramvaylar için anahtar teslim sistemler sağlamak üzere sinyalizasyon ve tren kontrol teknolojisinin lider sağlayıcı olarak çalışıyor. İstanbul ofisi, Alstom'un Dijital ve Entegre Sistemler uzmanlığı için bölgesel merkez olarak hizmet vermekte ve aynı zamanda Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’yı kapsayan bölge için proje yönetimi, mühendislik, tedarik, eğitim ve bakım hizmetleri sağlıyor.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim