IO-Linkli Sensörleri Bluetooth Mesh ile Bağlayın

Endüstri 4.0'a Giden Kablosuz Yolu Keşfedin!

  • IO-Linkli Sensörleri Bluetooth Mesh ile Bağlayın
    IO-Linkli Sensörleri Bluetooth Mesh ile Bağlayın

Endüstri 4.0 uygulamalarının mevcut tesislerde uygulanması çoğu durumda yüksek maliyet ve çaba gerektiren kapsamlı ek kablolamayı gerektiriyordu. Bunun kolay çözümü ise bir Bluetooth mesh kullanmaktır. Artık ifm'nin yeni Bluetooth bileşenlerin-den birini kullanarak IIoT'ye bağlantı sağlayan Y-yolunun kablosuz hale gelmesini sağlayabilirsiniz. 

Yeni EIO344 IO-Link Bluetooth adaptörü ve EIO404 Bluetooth baz istasyonu ile ifm, IIoT uygu-lamaları için sensör verilerini kablosuz olarak kullanılabilir hale getirmek için artık optimum bir çözüm sunuyor. Bu iki aksesuar, kontrol teknolojisine her türlü müdahaleye ve ek kablo dö-şeme zorunluluğuna son verir. Verileri Bluetooth üzerinden baz istasyonuna ileten Bluetooth adaptörü, IO-Link sensörü ile mevcut hat arasında sisteme entegre edilir ve böylece kablosuz bir Y-yolu oluşturur. Bu yeni cihazlar sadece moneo|blue uygulaması gibi noktadan noktaya bağlantıyı desteklemekle kalmaz, aynı zamanda bir ağ ağının yapılandırmasını da destekler. Bu ağ iki önemli avantaj sunar. Bir baz istasyonuna 50 adede kadar IO-Link cihazı bağlanabil-ir. Bunun için gereken tek şey, baz istasyonunun menzili içindeki tek bir adaptördür. Veriler, baz istasyonundan Ethernet üzerinden ilgili moneo uygulamasına aktarılır.

Brownfield uygulamaları için ideal
IO-Link sensörlerini bir Bluetooth ağı üzerinden bağlamak için yeni bileşenler, mevcut tesislerde bile IIoT uygulamalarının düşük maliyetle uygulanmasını sağlar. Aşınma izleme, kestirimci bakım veya enerji verimliliği uygulamaları, ek kablo döşemeye gerek kalmadan gerçekleştirilebilir. Bluetooth ağ teknolojisi sayesinde, büyük sistemler de artık sorun teşkil etmiyor, çünkü yaklaşık 20 metrelik maksimum Bluetooth menzilinin yalnızca bir sonraki Blue-tooth adaptörüne kadar korunması gerekiyor. Eşleştirme olarak adlandırılan Bluetooth adaptör yapılandırması, moneo|blue uygulaması kullanılarak bir akıllı telefonda rahatça yapılabilir. Al-ternatif olarak, moneo configure da kullanılabilir.