Fluke MDA-550 III Motor Sürücü Analizörü

Zamandan tasarruf sağlar ve karmaşık ölçümleri ayarlama zorluğunu ortadan kaldırır

  • Fluke MDA-550 III Motor Sürücü Analizörü
    Fluke MDA-550 III Motor Sürücü Analizörü

Güvenilir, tekrarlanabilir test sonuçları sağlayan rehberli test kurulumları ve otomatik sürücü ölçümleriyle karmaşık motor sürücü sorun giderme işlemlerini basitleştirin. Netes Mühendislik’in temsilciliğini yaptığı Fluke MDA 550 Motor-Drive Analyzer, zamandan tasarruf sağlar ve karmaşık ölçümleri ayarlama zorluğunu ortadan kaldırırken motor sürücü sorun giderme işlemini basitleştirir. Basitçe bir test seçin; adım adım kılavuzlu ölçümler, voltaj ve akım bağlantılarını nerede yapacağınızı gösterirken, önceden ayarlanmış ölçüm profilleri, girişten çıkışa, DC veri yoluna ve motorun kendisi de dahil olmak üzere her kritik motor tahrik bölümü için ihtiyacınız olan tüm verileri yakalamanızı sağlar. MDA-550, ideal taşınabilir motor sürücü analiz test aracıdır ve inverter tipi motor sürücü sistemlerindeki tipik sorunların güvenli bir şekilde bulunmasına ve sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir.

•    Voltaj, akım, DC Bara voltaj seviyesi ve AC dalgalanması, voltaj ve akım dengesizliği ve harmonikleri, voltaj modülasyonu ve motor şaft voltajı boşalmaları dahil olmak üzere temel motor sürücü parametrelerini ölçün.
•    Düşük ve yüksek dereceli harmoniklerin elektrik güç sisteminiz üzerindeki etkilerini belirlemek için genişletilmiş harmonik ölçümleri gerçekleştirin.
•    Grafik adım adım voltaj ve akım bağlantı şemaları ile motor sürücü girişi, DC bara, sürücü çıkışı, motor girişi ve şaft ölçümleri için kılavuzlu ölçümler gerçekleştirin.
•    Seçilen test prosedürüne göre veri toplamayı otomatik olarak tetiklemek için önceden ayarlanmış ölçüm profilleriyle basitleştirilmiş ölçüm kurulumunu kullanın.
•    Sorun gidermeyi ve başkalarıyla ortak çalışmayı belgelemek için mükemmel olan raporları hızlı ve kolay bir şekilde oluşturun.
•    Endüstriyel sistemlerde eksiksiz bir dizi elektrik ve elektronik ölçüm için tam 500 MHz osiloskop, ölçüm cihazı ve kayıt özelliği ile ek elektriksel parametreleri ölçün.
•    Fluke MDA-550 Motor Sürücü Analizörü, analizi her zamankinden daha kolay hale getirmek için rehberli test ölçümlerini kullanır

Sürücü girişi
Sürücünün nominal nominal gerilimini sağlanan gerçek gerilimle karşılaştırarak değerlerin kabul edilebilir sınırlar içinde olup olmadığını hızlı bir şekilde görmek için giriş gerilimini ve akımını ölçün. Ardından, akımın maksimum değerde olup olmadığını ve iletkenlerin uygun boyutta olup olmadığını belirlemek için giriş akımını kontrol edin. Ayrıca dalga şekli şeklini görsel olarak inceleyerek veya hem toplam harmonik bozulmayı hem de bireysel harmonikleri gösteren harmonik spektrum ekranını görüntüleyerek harmonik bozulmanın kabul edilebilir bir seviyede olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Gerilim ve akım dengesizliği
Faz dengesizliğinin çok yüksek olmadığından (> %6-8) ve faz dönüşünün doğru olduğundan emin olmak için giriş terminallerindeki voltaj dengesizliğini kontrol edin. Aşırı dengesizlik bir sürücü doğrultucu sorununa işaret edebileceğinden, mevcut dengesizliği de kontrol edebilirsiniz.

Genişletilmiş harmonik ölçümler
Aşırı harmonikler sadece dönen makineleriniz için değil, aynı zamanda elektrik güç sistemine bağlı diğer ekipmanlar için de bir tehdittir. MDA-550, motor tahrikinin harmoniklerini keşfetme yeteneği sağlar, aynı zamanda invertör anahtarlama elektroniğinin olası etkilerini de keşfedebilir. MDA-550, 1.- 51. Harmonikler, 1- 9 kHz ve 9 kHz-150 kHz olmak üzere üç harmonik aralığa sahiptir ve bu da herhangi bir harmonik kirlilik sorununu tespit etme yeteneği sağlar.

DC veri yolu
Bir motor sürücüde, sürücü içinde AC'nin DC'ye dönüştürülmesi kritiktir, en iyi sürücü performansı için doğru voltaja ve düşük dalgalanma ile yeterli düzgünleştirmeye sahip olmak gerekir. Yüksek dalgalanma voltajı, arızalı kapasitörlerin veya bağlı motorun yanlış boyutlandırılmasının bir göstergesi olabilir. Kayıt işlevi, bir yük uygulanırken çalışma modunda DC bara performansını dinamik olarak kontrol etmek için kullanılabilir.

Sürücü çıkışı
Hem voltaj-frekans oranına (V/F) hem de voltaj modülasyonuna odaklanarak sürücünün çıkışını kontrol edin. Yüksek V/F oranı ölçümleri yaşandığında motor aşırı ısınabilir. Düşük V/F oranlarında bağlı motor, istenen işlemi yeterince yürütmek için yükte gerekli torku sağlayamayabilir.

Gerilim modülasyonu
Darbe Genişliği Modülasyonlu sinyalin ölçümleri, motor sargı yalıtımına zarar verebilecek yüksek voltaj tepelerini kontrol etmek için kullanılır. Darbelerin yükselme süresi veya dikliği, dV/dt okuması (zaman içindeki voltaj değişim oranı) ile gösterilir, bu veri, motorun belirtilen yalıtımı ile karşılaştırılmalıdır. Ölçümler, sinyalin yukarı ve aşağı dalgalandığı elektronik anahtarlama veya topraklama ile ilgili potansiyel bir sorun olup olmadığını belirlemek için anahtarlama frekansını ölçmek için de kullanılabilir.

Motor girişi
Motor giriş terminallerinde voltajın sağlandığından emin olmak çok önemlidir ve sürücüden motora kablo seçimi çok önemlidir. Yanlış kablo seçimi, aşırı yansıyan voltaj tepe noktaları nedeniyle hem sürücüye hem de motora zarar verebilir. Terminallerde mevcut olan akımın motor değeri dahilinde olup olmadığını kontrol etmek önemlidir, çünkü aşırı akım durumu motorun ısınmasına neden olabilir ve stator yalıtımının ömrünü kısaltarak motorun erken arızalanmasına neden olabilir.

Motor şaft gerilimi
Değişken hızlı bir sürücüden gelen voltaj darbeleri, bir motorun statorundan rotoruna bağlanarak rotor milinde bir voltajın görünmesine neden olabilir. Bu rotor mili voltajı, yatak gresinin yalıtım kapasitesini aştığında, motor yatak yuvasında çukurlaşmaya ve yivlenmeye neden olarak, motorun zamanından önce arızalanmasına neden olabilecek hasarlara neden olan parlama akımları (kıvılcım) meydana gelebilir. MDA-550, yıkıcı flashover akımlarının varlığını kolayca tespit edebilen karbon fiber fırça prob uçlarıyla birlikte verilirken, darbe genliği ve olay sayısı, arıza meydana gelmeden önce önlem almanızı sağlayacaktır. Bu aksesuarın eklenmesi, kalıcı olarak kurulan pahalı çözümlere yatırım yapmadan olası hasarı keşfetmenize olanak tanır.

Adım adım kılavuzlu ölçümler, ihtiyacınız olan verilere ihtiyacınız olduğunda sahip olmanızı sağlar.
MDA-550, üç fazlı ve tek fazlı invertör tipi motor tahrik sistemlerindeki tipik sorunları hızlı ve kolay bir şekilde test etmenize ve sorunları gidermenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ekrandaki bilgiler ve adım adım kurulum kılavuzu, analizörü yapılandırmayı ve daha iyi bakım kararları vermek için ihtiyacınız olan sürücü ölçümlerini hızlı bir şekilde almanızı kolaylaştırır. MDA-550, güç girişinden kurulu motora kadar en hızlı motor sürücüsü sorun giderme için ölçüm yeteneği sağlar.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim