Analizör

6kV'ye Kadar Veri Yakalama

  • Analizör
    Analizör

Netes Mühendislik tarafından sunulan yeni 430 Serisi II güç kalitesi ve enerji analizörleri, güç kalitesi analizinde en iyiyi ve ilk defa olarak enerji kayıplarını parasal olarak ifade etme yeteneğini sunar. Yeni Fluke 434, 435 ve 437 Serisi II modelleri üç fazlı ve tek fazlı güç dağıtımı sistemlerindeki güç kalitesi sorunlarını bulmaya, tahmin etmeye, önlemeye ve gidermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca, Fluke patentli enerji kaybı algoritması olan Birleşik Güç Ölçümü, kullanıcıya bir sistem içerisindeki enerji israfının kaynağını tam olarak bulmasını sağlayarak harmonik ve dengesizlikten kaynaklanan enerji kayıplarını ölçer ve miktarını belirlemektedir.

Enerji kaybı hesaplayıcısı: Klasik aktif ve reaktif güç ölçümleri, dengesizlik ve harmonik gücü miktarları, gerçek sistem enerji kayıplarını dolar cinsinden tam olarak bulmak için belirtilir (diğer yerel para birimleri de kullanılabilir). Güç invertör verimliliği: İsteğe bağlı DC pens kullanılarak güç elektroniği sistemlerinin AC çıkış gücü ve DC giriş gücü ayni anda ölçülür. PowerWave veri yakalama: 435 ve 437 Serisi II analizörleri elektrik sistemi dinamiklerini (jeneratör ilk çalıştırmaları, UPS açma/kapama vs) karakterize etmek için hızlı RMS verilerini yakalar, yarı döngü ve dalga biçimlerini gösterir. Dalga biçimi yakalama: 435 ve 437 Serisi II modelleri kurulum olmadan, tüm modlarda algılanan her bir olayın 100/120 döngülerini (50/60Hz) yakalar. Otomatik Geçici Mod: 435 ve 437 Serisi II analizörleri, tüm fazlarda 6 kV'ye kadar ayni anda 200 kHz dalga biçimi verilerini yakalar. Tam Sınıf-A uyumlu: 435 ve 437 Serisi II analizörleri kati uluslararası IEC 61000-4-30 Sınıf-A standardına göre testler gerçekleştirir. Ana şebeke sinyali: 435 ve 437 Serisi II analizörleri belirli frekanslarda dalgalı kontrol sinyallerinden parazitleri ölçer. 400 Hz ölçümü: 437 Serisi II analizörü, aviyonik ve askeri güç sistemleri için güç kalitesi ölçümlerini yakalar.

Gerçek zamanlı sorun giderme: İmleçleri ve yakınlaştırma araçlarını kullanarak eğilimleri analiz eder. Endüstrideki en yüksek güvenlik derecelendirmesi: Servis girişinde kullanım için 600 V CAT IV/1000 V CAT III derecelendirmeli. Tüm üç fazın ve nötrün ölçümü: Beraber verilen ve en siki yerlere uymak üzere tasarlanan gelişmiş ince esnek kablo içeren dört esnek akim probu ile. Otomatik Eğim Belirleme: Tüm ölçümler herhangi bir kurulum olmadan daima otomatik olarak kaydedilir. Sistem İzleme: EN50160 güç kalitesi standardına göre tek ekranda on güç kalitesi parametresi. Kaydedici fonksiyonu: Kullanıcı tanımlı aralıklarda en fazla 600 parametre için bellekte her türlü test koşulu yapılandırılabilir. Grafik görüntüleme ve rapor oluşturma: Sağlanan analiz yazılımı ile. Pil ömrü: Li-iyon pil paketinde şarj başına yedi saat çalışma süresi.

Fluke'un Birleşik Güç Ölçümü sistemi (UPM) Klasik Güç, Ayrıntılı Kayip Analizi ve Dengesizlik Analizini ölçerek kullanılabilir. Gücün en kapsamlı görünümünü sağlar. Bu UPM hesaplamaları güç kalitesi sorunlarından kaynaklanan enerji kaybının parasal maliyetini belirlemekte kullanılır. Bu hesaplamalar tesise özel diğer bilgilerle birlikte bir tesisin israf edilen enerjiden dolayı ne kadar para kaybettiğini nihai olarak belirleyen bir Enerji Kaybı Hesaplayıcısı tarafından hesaplanır. Enerji tasarrufları geleneksel olarak izleme ve hedefleme ile diğer bir ifadeyle bir tesisteki büyük yükler bulunarak ve çalışmaları optimize edilerek elde edilir. Güç kalitesinin maliyet miktarı ancak kayıp üretim ve elektrik teçhizatındaki hasardan kaynaklanan ariza süresi cinsinden belirlenebiliyordu. Birleşik Güç Ölçümü (UPM) yöntemi simdi bunun ilerisine gidiyor ve güç kalitesi sorunlarından kaynaklanan enerji israfını keşfederek enerji tasarrufları sağlıyor. Fluke'un Enerji Kaybı Hesaplayıcısı, Birleşik Güç Ölçümünü kullanarak bir tesisin enerji israfından dolayı ne kadar para kaybettiğini belirler. UPM, tesiste tüketilen enerjinin daha kapsamlı dökümünü verir. (Zayıf güç faktöründen kaynaklanan) reaktif gücün ölçümüne ek olarak UPM, üç fazlı sistemlerde her bir fazın eşit dağılımlı olmayan yüklenme etkisi anlamındaki dengesizlikten kaynaklanan enerji israfını da ölçer.

Dengesizlik sıklıkla, her bir fazda çekilen akimin mümkün olduğunda eşit olmasını sağlamak amacıyla yükleri farklı fazlara yeniden bağlayarak düzeltilebilir. Dengesizlik, etkileri en aza indiren bir dengesizlik reaktans aygıtı (ya da filtresi) tesis ederek de düzeltilebilir. Dengesizlik sorunları motor arızasına yol açabildiğinden ya da teçhizatın beklenen ömrünü kısaltabildiğinden dolayı dengesizliğin düzeltilmesi, tesiste temel iyi kurum idaresi olmalıdır. Dengesizlik enerji israfına da yol açar. UPM'nin kullanılması bu enerji israfını en aza indirebilir ya da ortadan kaldırabilir, böylece paradan tasarruf edilir. Harmonik UPM, harmonigin varlığından dolayı tesisinizde israf edilen enerjinin ayrıntılarını da verir. Kullandığınız ya da komsu tesislerdeki yüklerden dolayı tesisinizde harmonik olabilir.

Tesisinizdeki harmonigin varlığı şunlara aşırı ısınan transformatör ve iletkenler, devre kesicilerin rahatsız edici şekilde açılması ve elektrikli teçhizatın erken arızalanmasına yol açabilir. Mevcut harmonikten dolayı israf olan enerjinin maliyet miktarının belirlenmesi, harmonik filtrelerin satın alınmasını gerekçelendirmek için gereken yatırım getirisi hesaplamasını basitleştirir. Bir harmonik filtresi tesis ederek harmonigin olumsuz etkileri azaltılabilir ve enerji israfı ortadan kaldırılabilir ve bu, daha düşük işletme maliyetini ve daha güvenilir işletimi netice verir.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim