Akıllı Üretim İçin Akıllı Tutma Sistemleri

Akıllı Fabrikalarda Tutma Ve Kaldırma

  • Akıllı Üretim İçin Akıllı Tutma Sistemleri
    Akıllı Üretim İçin Akıllı Tutma Sistemleri
  • Akıllı Üretim İçin Akıllı Tutma Sistemleri
    Akıllı Üretim İçin Akıllı Tutma Sistemleri
  • Akıllı Üretim İçin Akıllı Tutma Sistemleri
    Akıllı Üretim İçin Akıllı Tutma Sistemleri

SCHUNK'un CTO görevini yürüten Dr. Markus Klainber, Hannover Messe 2017'de 'Önümüzdeki 5 yıl içerisinde, endüstriyel tutma sistemi tamamen yeniden şekillenecektir.'' sözlerinin altını çizdi. Üretim uzmanlarının verdiği bilgiye göre; '' Endüstri 4.0 hikayelerinde, insan/robot işbirliğinde ve hizmet robotlarında başarılı olabilmek için, bağımsız iş parçalarını tanıyan, sürekli etrafını algılayan, bir iş parçasından diğerine bağımsız biçimde geçen ve yüksek parça çeşitliğinde bile stabil ve güvenli tutma için zekaya, hassasiyete ve yüksek iç iletişime ihtiyacımız var.'' SCHUNK, akıllı fabrikalarda tutma ve kaldırmanın nasıl gerçekleştirildiğini farklı uygulamalar ile Hannover Messe 2017'de sergiledi. İnsan/Robot işbirliği alanında SCHUNK, farklı sektörlerde insan ve robotlar arasındaki engelsiz iletişim potansiyelini, 6 farklı SCHUNK Co-act örnek uygulaması ile etkileyici bir şekilde ortaya koymuştur. Sezgisel kullanılabilen SCHUNK Co-act tutucu JL1, çevresel sensörlerle tamamlanmaktadır. Dünyanın insan/robot işbirliğinde, insan ile doğrudan iletişim kurabilen ilk akıllı tutucu modülüdür. Ötesinde, SCHUNK, dünyanın ilk HRC tutucusu olan ve Alman Sosyal Kaza Garantisi(DGUV) sertifikasını alan ve Hannover Messe'de de marka olan 5-parmaklı SVH eli sergiledi. SCHUNK, Endüstri 4.0'a uygun tutucu sistem çözümlerine ulaşılabileceğini, PCB üreten frezeleri örnek alarak tanıttı. Akıllı elektromekanik tutucu modülü SCHUNK EGL 90 PROFINET, taşıma, parça ölçme ve kalite kontrolun birleştirilmesini sensörler olmadan sağlar. SCHUNK tutucu tarafından kaydedilen tüm proses verisi, tutucu seviyesinde kullanılabilir bilgiye dönüştürülür. Hem sistem içinde proses regülasyonunda hem de kısa, orta ve uzun vadedeki üretim optimizasyonun bulut çözümlerindeki data analitiği için tek arayüz uygundur. Web bazlı kokpitte, komponent bilgisi ve üretim kalitesi herhangi akıllı telefon yada tablet gibi bir aygıtta gerçek zamanlı gösterilebilir ve değerlendirilebilir.

Dijital ikiz sanal fabrika simülasyonuna izin verir.

Akıllı Tutma çözümlerini olabildiğince basit planlamak ve tasarlamak için SCHUNK , elektrikli tutucu sistemlerini Dijital Twin olarak tamamen dijitalleştirmek için SIEMENS PLM Yazılımı ile işbirliği içindedir. Dijital görüntülerin yardımı ile kullanıcılar ve sistem entegratörleri, konseptten mekaniğe, elektrik ve yazılıma parallel, devreye almaya ve sanal simülasyona kadar tüm mühendislik proseslerini birlikte sergilerler. Aynı zamanda, sanal simülasyon ortamındaki yüksek entegre tutucu senaryolarının akla yatkınlığını gerçekçi olarak doğrular.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim