Uzun Kurslu Tutucu

24 V ile beslenen akıllı ünite, 2,25kg`a kadar olan iş parçalarını taşımak için

  • Uzun Kurslu Tutucu
    Uzun Kurslu Tutucu

SCHUNK Co-act EGL-C uzun kurslu tutucu,  kapsamlı insan/robot işbirliğinde bir kilometre taşıdır: Dünyanın ilk uzun kurslu tutucusu, işbirlikçi çalışmalar için geliştirilmiş olup, 450 N`a kadar yüksek sıkma kuvveti elde ederek, bu kuvvetleri parmak başına 42,5mm`lik kursla birleştirir. 24 V ile beslenen akıllı ünite, 2,25kg`a kadar olan iş parçalarını taşımak için uygundur ve çeşitli uygulamalarda esnek bir şekilde kullanılabilir. 
Diğer bir avantajı; tüm bileşenlerin HRC uygulamaları için DGUV sertifikasına sahip olmasıdır. Ürün grubunun 2019 sonuna kadar pazara sunulması planlanmaktadır.

DGUV sertifikalı SCHUNK tutucuların her bir parmağına etki eden tutma kuvveti daha önce 140N ile sınırlandırılmıştı. Şimdilerde SCHUNK, EGL-C ile yeni bir ürün sınıfı sunarak, ilk kez küçük parçaların montajının ötesindeki ağırlıkları taşımak için insan/robot işbirliğindeki potansiyeli arttırmaktadır. Tutma ve iş baglama sistemlerinin lideri Schunk, böylece otomotiv ile ilgili tedarikçilere ve HRC senaryoları üzerinde çalışan otomobil üreticilerine odaklanmaktadır. Schunk Co-act ürün grubu uzmanları, güçlü tutucuların HRC uygulamalarında hızla başarı elde edebileceği makine imalatı gibi diğer sektörlere de odaklanmaktadır. Bu tür tutucular şuan piyasada bulunmamaktadır. 2,25kg`a kadar olan bir yük için güvenli tutucu sistemler piyasada bulunmadığından, ürün uygulamaları henüz yapılmamıştır.

Birleştirilmiş Kuvvet ve Yol Ölçümü

Yüksek tutma kuvvetine ragmen ISO/TS 15066 standardında tanımlanan biyomekanik sınır değerlerini karşılamak için, Schunk Co-act EGL-C tutucu, birleşik bir kuvvet/yol ölçümü ile donatılmıştır. Tutucu kuvvetini ve parmakların konumunu sürekli kontrol eden kuvvet ölçen çeneler ve incremental enkoder ana çenelere gömülüdür. Tutma yöntemi tutucuda saklanır ve birkaç faza ayrılır : Teorik olarak iş parçasına 4mm öğretilene kadar – bir insan parmağı kalınlığından çok daha az olan mesafe- tutma kuvveti 30 N ile sınırlıdır. İlk aşamada, operatörün elinden dolayı bir çarpışma olursa, tutucu, yaralanmalara neden olmadan, güvenlik izlemesi sayesinde derhal durur.
İkinci aşamada, <4mm`lik bir iş parçası mesafesindeki parmaklar, 450N`a kadar serbestçe tanımlanabilen bir maksimum kuvvetle kapanır. Eğer sistem kapanma aşamasında bir uyumsuzluk görürse, bu durum genelde tutulan iş parçası çok küçükse ve operator bunu elle düzeltmek isterse gerçekleşir, bu durumda da otomatik olarak hareket durdurulur. Beklenen iş parçası boyutları 2mm`yi aşıyor ise, yani bileşen yoksa aynı durum yine gerçekleşir. Üçüncü ve son aşamada, tutucu, bileşenin güvenli bir şekilde tutulduğunu tespit ettiğinde tutma kuvvetini sürekli kılmak için fren etkinleştirir. Bu sayede acil stop durumunda dahi taşınan parça düşmez. Ek olarak, enerji kesintilerinde referans noktasına gitmesi gerekmez.

Tak - Çalıştır

Schunk Co-act serisinin güçlü uzun kurslu tutucusu, tamamen ön montajlı şekilde gelir ve KUKA, YASKAWA, FANUC, Universal Robots ve NACHI gibi HRC robotlarına uygun arayüzlere sahiptir.

Bu sayede tutucunun Tak-Çalıştır yöntemiyle basit ve hızlı bir şekilde devreye alınması mümkündür. Devreye alma asistanı, devreye alma sırasında programlamayı basitleştirir ve tanımlanmış arayüz ile devam eden işlem sırasında ana işleme ve durum verilerine erişme izni verir. Tutucu, operatörle sorunsuz ve sezgisel bir işbirliği sağlayan, mevcut durumu gösteren, trafik ışığı renklerinde bir LED ışıkla donatılmıştır.

Akıllı Schunk Co-act EGL-C isteğe bağlı olarak PROFINET, EtherCAT, EtherNet/IP, Modbus/ TCP veya TCP/IP üzerinden control edilebilir ve ayarlanabilir. Komple kontrol ve güç elektroniği, yerden tasarruf sağlayacak şekilde gövde içine yerleştirilmiştir. 24 V DC çalışma voltajı sayesinde merkezi sistemden bağımsız ve mobil çalışabilir. Stabil lineer yatakların yanında fırçasız servo motor, sağlamlık ve minimum bakım gerektirecek kalıcı ve güvenilir bir çalışma sağlar. 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim