Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez ile yapılan Röportaj

Schunk, Endüstri 4.0 ile başladığı sanayideki devrimi, 5G ile güçlenen akıllı üretim teknolojileriyle bir sonraki adıma taşıyor

 • Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez ile yapılan Röportaj
  Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez ile yapılan Röportaj
 • Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez ile yapılan Röportaj
  Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez ile yapılan Röportaj
 • Schunk Türkiye firmasını kısaca sunduğu hizmetler ve ürünlerle birlikte anlatabilir misiniz?

Almanya Stuttgart merkezli Schunk, 1945 yılında Friedrich Schunk tarafından bir aile şirketi olarak kuruldu. Dünya çapında 50’den fazla ülkede faaliyet gösteren Schunk’un 9 fabrikada ve 35 ülke şirketinde 3 bin 500'den fazla çalışanı bulunuyor. Robotlu otomasyon ekipmanları, CNC tezgâh iş parçası bağlama sistemleri ve takım tutucuları alanında dünya lideri olan Schunk’un “takım tutucu ve iş parçası bağlama sistemleri” ve “otomasyon’’ olmak üzere iki ayrı ana faaliyet alanı bulunuyor. 

Otomasyon sistemleri içerisinde ise robot elleri, tutucular (gripperlar), döner modüller, lineer eksenler, robot aksesuarları, modüler montaj teknolojisi ve modüler robotik ürünler mevcut. Takım tutucu ve iş parçası bağlama sistemleri içerisinde; takım tutucular, torna aynaları, ayna çeneleri, sabit iş parçası bağlama sistemleri, çabuk palet değiştirme sistemleri, manyetik tablalar, manyetik kaldıraçlar ve özel hidrolik genleşme teknolojisi ürünleri yer alıyor. 

2007 yılında Türkiye pazarına giriş yapan Schunk, teknoloji öncüsü bir marka olarak dünya pazarındaki gücünü kısa sürede Türkiye’ye de yansıttı. Schunk Türkiye olarak her yıl ortalama yüzde 30 büyüme sağladık ve gösterdiğimiz bu başarıdan dolayı Schunk global tarafından 2015 yılında Ortadoğu’nun merkez üssü seçildik.

 • Schunk olarak Türk pazarında öne çıkan ürünleriniz nelerdir? Türkiye’ de özellikle hangi sektörlere ve alanlara satış yapmaktasınız? Bunların dışında hedeflediğiniz başka alanlar var mıdır?

Schunk olarak dünyanın en kapsamlı tutucu portföyünü pazarın kullanımına sunuyoruz. Otomatik taşıma sistemlerinde, endüstriyel robotlarda ve manipülator sistemlerinde kullanılan bu tutucular; standart, yarı özel ve uygulamaya özel olmak üzere hemen hemen tüm sektörlere hizmet ediyor. Ürünlerimizle, müşterilerimizin en zor tutma problemlerini çözüyor ve ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Sonuç olarak, 38 yıldır tüm dünyadaki sistem ve makinelerde maksimum güvenilirlik sağlayan verimli ve dayanıklı tutma sistemlerinde Schunk’un imzası bulunuyor. Ürün gamımızda 2500’ün üzerinde standart tutucu, 300‘ün üzerinde mekatronik tutucu, 12.000’den fazla yarı özel ve özel uygulanmış tutma sistemi çözümü mevcut. Dünyada 1 milyonun üzerinde tutucu ürünümüz kullanılıyor. Schunk’un bu başarısı ilk kez 1991 yılında pazara sunduğu PGN tutucu ile ivme yaşadı. Ardından 2001 yılında pazarın kullanımına sunduğu PGN+ tutucu ile patentli dişli yataklaması sayesinde kendi alanında rakipsiz hale geldi. 2016 yılında ise 3. jenerasyon PGN+P ile performans olarak uzak ara pazardaki en iyi tutucu olmayı sürdürüyor.

Schunk’un pazarda güçlü olduğu bir diğer ürün ise robotik takım değiştiriciler. Üretimde taşıma ve montaj uygulamalarında yüksek esneklik için takım değiştiriciler kullanılıyor. Değişim sıklığına ve operatörden bağımsız uygulama yapılma ihtiyacına göre otomatik takım değiştirici veya manuel takım değiştirici olmak üzere iki farklı seçeneği var. SWS otomatik takım değiştirici patentli kilitleme mekanizması ile fark yaratıyor. Bakım ve kullanım kolaylığı sunan yapısı aynı zamanda hava kesildiğinde takımın kilitli kalmasını sağlıyor. Ayrıca takımı alırken robot tarafı ile takım tarafının birbirine temas etmesi gerekmediği için takıma, takımın asıldığı standa ve robota zarar vermiyor. 1 kg’den baslayıp 4000 kg’ye kadar taşıma kapasitesinde 21 farklı standart boyutuyla SWS otomatik takım değiştirici robotunuza göre en ideal taşıma kapasiteli takım değiştiriciyi sunuyor. Ayrıca üzerinde dahili hava aktarma portları sayesinde ilave modül gerektirmeden pnömatik hava ve vakumu takıma aktarmanızı sağlıyor. Taşıma kapasitesindeki çeşitlik gibi opsiyonel sunulan modüllerdeki çeşitliliği uygulamaya göre ihtiyacı karşılamaya yetiyor. Haberleşme, pnömatik, akışkan, fiber optik, temassız sinyal aktarımı, kaynak akımı, güç ve enkoder sinyali gibi aktarımı gerçekleştirebilen modüller çözüm olarak sunuluyor.

Türkiye pazarında talaşlı imalat sektörü için müşterilerimize sunduğumuz birçok standart ve özel çözümlerin yanı sıra; manyetik tabla, hidrolik takım tutucularımız ve 3 Eksen – 5 Eksen mengenelerimizle de müşterimize çözüm ortaklığı yapıyoruz. Manyetik tablalarımız Türkiye’deki hemen hemen her kalıp imalatçısında kullanılıyor. Aynı zamanda, demiryolu ray ve vagon imalatçılarından ağır sanayiye kadar CNC tezgâh kullanımı olan her alanda müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz. Üretimin tüm safhalarında kullanılabilen manyetik tablalarımızın kullanımı tek bağlama ile iş parçasının 5 farklı yüzeyini işleme imkânı sağlayarak tezgâh duruş sürelerini minimize ediyoruz ve oluşabilecek hatalı iş parçası bağlamalarının da önüne geçiyoruz.

5 eksen tezgâhlarda hassas işleme konusunda müşterilerimizin ilgi duydukları ve yine birçok alanda iş ortaklarımızın projelerinde yüksek verim ve hassasiyetle kullandığımız mengenelerimizi çeşitli boy ve özellikleriyle kullanıma sunuyoruz. Mengenelerimizin, iş parçası üzerinde çok ufak yüzeylerden dahi yüksek sıkma kuvvetine sahip olması, yüksek hassasiyet değerlerinde problemsiz çalışması ve kompakt yapısı sayesinde işleme proseslerinde yüksek talep gören bir ürün olarak öne çıkıyor.

İş bağlama sistemlerimizdeki üstün ve kaliteli ürünlerimizi, işleme noktasında hidrolik takım tutucularımızla tamamlayarak, müşterilerimize komple çözüm sunuyoruz. Hidrolik takım tutucularımızın sıkma torklarının rekabetsiz değerlerde olması kaba ya da finish farketmeksizin tüm üretim proseslerinde kullanıma imkân sağlarken, hidrolik takım tutucumuzun çalışma prensibinden dolayı, işleme sırasında oluşabilecek titreşimleri absorbe edebilme özelliği sayesinde kesici takım sarfiyatında yarı yarıya avantaj sağlıyor. Müşterilerimize, manyetik tabla ve mengene gibi iş bağlama sistemlerimizle birlikte hidrolik takım tutucularımızla da yüksek kalite ve verimliliği düşük maliyetlerle sunuyoruz.

Türkiye’de ağırlıklı olarak otomotiv ana ve yan sanayisinde faaliyet gösteren firmalara çözümler sunuyoruz. Havacılık ve savunma sanayi gibi çok sayıda sektördeki faaliyetlerimizi artırma hedefimizin yanı sıra farklı sektörlere de odaklanıyoruz. Bu bağlamda, 2021 yılında çok kritik iki sektör olan gıda ve medikal sektörünü markajımıza aldık. Ek olarak, plastik sektörüne yönelik ürünlerimizi ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Ayrıca dijitalleşmeyle birlikte artan mobilitenin etkisiyle elektrikli araçların yaygınlaşmasından dolayı battery-pack üretimini ve montajını da destekleyecek ürünler geliştirmeyi sürdüreceğiz.

Schunk Türkiye olarak faaliyetlerimizi; İstanbul Anadolu (İstanbul-Bolu), İstanbul Avrupa (İstanbul-Edirne), Bursa Bölgesi (çevre iller), İzmir Bölgesi (çevre iller), Ankara Bölgesi (Bolu-Sivas), Konya Bölgesi (çevre iller), Batı Karadeniz Bölgesi, Doğu Karadeniz Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Güneydoğu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere 11 bölge üzerinden yürütüyoruz. Bu bölgelerde ana sanayideki pek çok firma ve büyük yan sanayi kuruluşlarının ihtiyaçlarına yönelik ürün ve çözümler sağlıyoruz. 

 • 2021 yılında odaklanacağınız ürün grupları nelerdir?

Schunk’un globalde satış yaptığı tüm ürünleri Türkiye pazarında da satışa sunuyoruz. Dünya genelinde robot şirketlerine en yüksek oranda gripper satışı gerçekleştiren marka olarak dikkat çekiyoruz. Türkiye pazarında ise otomatik takım değiştiricinin adet bazında en çok kullanıldığı marka konumundayız. Talaşlı imalat alanında da manyetik tabla ve hidrolik takım tutucuda pazar lideriyiz. Schunk olarak; akıllı gripperlar, çapak alma, zımparalama ve taşlama uygulamaları için kullanılan robotik tesviye ekipmanlar, plug&play ve adheso tutucuları kategorileri altında pek çok ürün ve çözümler sunuyoruz.
 
Schunk, farklı kolaboratif robot üreticilerin robotlarına doğrudan uygulanabilen eksiksiz tak&çalıştır ürün grubunu pazara sunuyor. Bu ürün grubunun dünyadaki ilk üreticisi olan Schunk, tutucudan takım değiştirmeye ve aynı zamanda kuvvet tork ölçümü yapan sensörleriyle çeşitli cobot ve hafif robotlara kadar geniş bir yelpazede standart ürünler sunuyor. Özel olarak ayarlanmış mekanik arayüzler ve adaptörler tüm modüllerin biraraya gelmesini ve değiştirilmesini kısa zaman içinde mümkün kılıyor. Bu sayede otomasyona yeni başlayanlar için uygun hale geldiği gibi metal işleme, otomotiv, elektronik ve benzeri birçok sektördeki profesyonellere hitap ediyor.

Tak&çalıştır ürün portföyü kolaboratif uygulamalar için kolaboratif tutucuları, esnek taşıma prosesleri için elektrikli tutucuları, geleneksel ve dayanıklılık gerektiren uygulamalar için pnömatik tutucuları kapsıyor. Program içerisindeki farklı Schunk tutucuları ve kuvvet tork sensörünü değiştirmek için manuel takım değiştirici de bu ürün grubunun bir parçası. Tüm modüller ilgili robot markasına özel ayarlanmış olarak geliyor. Aynı zamanda ürünle birlikte gelen dijital parametre dosyası sayesinde ürünün devreye alınması saniyeler sürüyor. Kısacası tak&çalıştır ürün grubu; hızlı, kolay ve esnek bir şekilde otomasyona geçişi sağlıyor. 

2021 yılı içerisinde odaklanacağımız ürün gruplarının başında Clamping Teknolojisi (Talaşlı İmalat Sistemleri) geliyor. Bu ürün grubu içinde ise müşteriler tarafından yoğun bir şekilde kullanılan shrink (ısıtmalı) tip takım tutucuların yerine geliştirilen aynı dış ölçülere sahip ve çok daha iyi performans sağlayan hidrolik Tendo Slim 4ax akım tutucu ürünümüz yer alıyor. BT40 Tendo Slim 4ax takım tutucunun yanı sıra KSC Mini ve KSX-C2 mengeneleri, NSE3 HT Mini, NSE3 A3, NSE S3 hızlı palet değiştirme sistemleri (Zero Point Sistemleri) de öne çıkaracağımız ürünler arasında. Ek olarak, üreticilerin mevcut makinalarını daha verimli kullanmalarını sağlayacak zero-point çabuk palet ve fisktür değiştirme sistemi olan Vero-S ürünleri ve iş parçalarını pnömatik ve hidrolik olarak hızlı bir şekilde bağlamaya yarayan Tandem Kuvvet Blokları da diğer önemli ürünlerimiz arasında yerini alıyor. 

 •  Korona sürecinde otomasyona yönelim dünyada ve Türkiye’de arttı. Sizce pandeminin önce dünya sonra Türk sanayisine getirdiği yenilikler nelerdir? Pozitif anlamda katkıları ne olmuştur? Schunk olarak siz ne gibi katkılarda bulunuyorsunuz?

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını sonrası birçok sektörde dijital dönüşüm hızlandı. Dijital dönüşümü pandemi öncesinde gerçekleştiren işletmelerin üretkenliklerinden ödün vermeden faaliyetlerini sürdürmeye devam ettiğini gördük. Buna bağlı olarak dünyada olduğu gibi ülkemizde faaliyet gösteren işletmeler de dijital dönüşüm özelinde adımlar atmaya başladı. Pandemi sürecinde sanayiciler, üretim hatlarının duruşlarını en aza indirebilmek için hayata geçirmek istedikleri çalışmalarla, otomasyon sistemine uygunluk sağlayan ve yüksek hassasiyette üretimlerini sorunsuz şekilde devam ettirecekleri ürün gruplarına daha sıcak bakmaya başladılar. Biz de Schunk olarak robotla da entegre olarak çalışabilen sistemlerin önümüzdeki yıllarda daha fazla tercih edileceği öngörüsüyle çalışmalarımıza artan bir ivmeyle devam ediyoruz. 

 • Schunk Türkiye olarak gelecek hedefleriniz nelerdir? Bunu gerçekleştirmek için ne gibi adımlar atmayı planlıyorsunuz?

Sektördeki lider konumumuzu güçlendirmeyi ve yüzde 30’luk büyüme başarımızı bu yıl da korumayı amaçlıyoruz. 2021 yılında Türkiye genelinde yayılımımızı artırmakla birlikte yeni bayi ağlarımız aracılığıyla güney ve doğu bölgelerinin yanı sıra Körfez ülkelerinde de yoğunlaşmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Alanında dünya lideri olan markamızın ürün ve hizmetlerini her yıl olduğu gibi geliştirmeye ve müşterilerimize satış sonrası teknik servis için en verimli şekilde hizmet vermeye odaklanacağız. Schunk Türkiye olarak, Schunk global içerisindeki payımızı daha da artırarak uzun vadede Türkiye'de üretim yapan bir şirket konumuna gelmeyi hedefliyoruz.

 •  5G teknolojisinin sanayiye ve ülkemize katkıları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Endüstri 4.0 ile başladığımız sanayideki devrimi, 5G ile güçlenen akıllı üretim teknolojileriyle bir sonraki adıma taşıyoruz. Türkiye olarak insansız hava araçları, elektrikli otomobiller gibi pek çok alanda başarıyla hayata geçirdiğimiz teknolojik dönüşüm hamlesini, endüstride 5G kullanımına geçişle güçlendirerek dünyada bu dönüşüme liderlik eden ülkeler arasında yer alıyoruz. Schunk Türkiye olarak durum, süreç izleme ve iletişimin doğrudan bileşen düzeyinde yapıldığı ürünlerimizle biz de bu verimliliği artıracak sisteme entegre oluyoruz. Akıllı, öğrenebilen, hissedebilen, yapay zekâ algoritmalarıyla kontrol edilebilen teknoloji platformlarını 5G bağlantısı sayesinde hem kendi içinde hem de dış dünyayla çok daha hızlı haberleşebilir hale getiriyoruz.

5G yakın gelecekte hayatımızın önemli bir parçası olacak ve pek çok endüstride teknolojiye yön verecek. Bu teknoloji; akıllı üretim, sanayi, ulaşım ve tarım gibi birçok sektörü yakından etkileyecek. Özellikle üretim alanında 5G teknolojisiyle beraber süreçler çok daha esnek ve verimli hale gelirken aynı zamanda daha güvenilir ve daha düşük bakım maliyetli üretim mümkün olacak. 5G ile üretim, dağıtım ve gelecek nesil akıllı şebeke hatlarında yenilikçi çözümler sağlanacak. Tarımsal faaliyetlerle ilgili süreçlerin IoT tabanlı işleyişinde, su yönetimi, hayvancılık ve mahsul takibinde de gerçek zamanlı data toplama için 5G teknolojisi kullanılacak. Bu da özellikle verimliliğin ve beraberinde kârlılığın artmasını sağlayacak. Ulaşım sektöründe ise 5G tabanlı araçlar arası haberleşme platformları süratle yaygınlaşırken, otonom sürüş çok daha güvenilir hale gelecek. Özetle, pek çok kritik sektör 5G ile dönüşecek diyebiliriz.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim