Talaşlı İmalat Sektöründe Fark Yaratan Yenilikçi Robot Uygulamaları

Esnek, kolay, sezgisel ve entegre çözümleriyle talaşlı imalat sektöründe düşük maliyetlerle yüksek verimlilik sağlıyor

  • Talaşlı İmalat Sektöründe Fark Yaratan Yenilikçi Robot Uygulamaları
    Talaşlı İmalat Sektöründe Fark Yaratan Yenilikçi Robot Uygulamaları
  • Talaşlı İmalat Sektöründe Fark Yaratan Yenilikçi Robot Uygulamaları
    Talaşlı İmalat Sektöründe Fark Yaratan Yenilikçi Robot Uygulamaları

Endüstriyel makineleşmenin global markaları arasında yer alan Schunk, gelişmiş robot teknolojisiyle otonom ve akıllı makinelerin avantajlarını talaşlı imalat ekosistemine entegre ediyor. Savunma ve otomotiv başta olmak üzere pek çok sektörde ihtiyaca uygun çözümler geliştiren Schunk; teknik bilgisi yüksek uzman kadrosuyla talaşlı imalat süreçlerine yönelik çevik, esnek ve inovatif teknolojileriyle maliyetleri düşürüyor, verimlilik ve üretimin artmasına katkı sunuyor.

Endüstri 4.0’ın ortaya çıkmasıyla birlikte akıllı iş çözümleri ve otonom sistemler, özellikle  rekabetin üst düzeyde yaşandığı talaşlı imalat alanında verimliliği ve rekabetçi yapıyı korumak için belirleyici bir rol üstleniyor. Dinamikleri sürekli değişen pazarın beklentilerine göre ürünler sunabilmek için robotik entegrasyon desteğine en çok ihtiyaç duyan sanayi kollarından biri olan talaşlı imalat sektöründe, gerekli dönüşümü sağlamaksa doğru çözüm ortağını bulmaktan geçiyor. Dünya çapında 50’den fazla ülkede faaliyet gösteren ve robotlu otomasyon ekipmanları, CNC tezgah iş parçası bağlama sistemleri ve takım tutucuları pazarında dünya lideri olan Schunk, ileri teknoloji ürünleriyle yüksek verimlilikle imalat yapma imkânı sunuyor. 

Kayıp zamanları minimize ediyor, üretimin her aşamasında standartları koruyor
Alışılagelmiş, geleneksel ve yüksek maliyetli üretim metodlarından hızlı ve doğru bir şekilde teknolojik sisteme geçme evresinde müşterilerinin yanlarında yer aldıklarını Takım Tutucular ve İş Bağlama Sistemleri Satış Müdürü Sezgin Mallı ; “Müşterlerimizin üretim süreçlerine katkı sağlarken en üst düzey kaliteyle birlikte yüksek kâr ve fayda dengesini korumaya çalışıyoruz. Şirket olarak sürekli değişim ve gelişim gösteren sektörde, mevcut sistemin iyileştirilmesi adına müşterilerimize danışmanlık hizmetiyle birlikte çözümler sunuyoruz. Talaşlı imalat sektörü, yeni endüstri evresinde rekabet avantajını elinde tutmak için teknolojiye büyük ihtiyaç duyuyor. Her geçen gün yenilenen sanayi alanlarından biri olan talaşlı imalat sektöründe endüstriyel makineleşmenin otomasyon avantajları özellikle de üretim döngüsünün en verimli şekilde tamamlanması için çok gerekli. Global kuralların geçerli olduğu sanayi alanında ayakta kalabilmek ve parça üretiminde verimlilik ve kalite seviyesini koruyabilmek için Ar-Ge yatırımlarımızla müşterilerimize yüksek fayda sağlayacak yeni ürünler ortaya koyuyor ve mevcut ürünlerin geliştirilmesi konusunda yüksek hassasiyet gösteriyoruz. Talaşlı imalat sektörü için sunduğumuz ilklerin başında hidrolik takım tutucu geliyor. Standart takım tutucuların yanı sıra hidrolik takım tutucu sistemini talaşlı imalat pazarına ilk sunan firma olarak, yüksek kalitedeki hidrolik takım tutucu ürün gamımızla tüm dünyada pazar lideri olma özelliğimizi de koruyoruz. İş bağlama sistemlerimizde pazarda bulunan diğer ürünlere kıyasla daha yüksek hassasiyet, daha hızlı ve güvenli parça bağlama özelliği, daha uzun kullanım ömrü gibi avantajlar sunuyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.  

Dijital platformlarla dönüşümün her aşamasında müşterilerinin yanında yer alıyor
Ürünleri genel olarak “müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda mevcut sisteme en kolay nasıl entegre edilebilir ve üretim süreçlerindeki kayıpların önüne nasıl geçilebilir?” perspektifinden değerlendirdiklerini ifade eden Sezgin Mallı, sözlerine şöyle devam etti: “Ürünlerimiz, tamamen otomasyon sistemiyle üretiliyor ve tüm gerekli kontrollerden geçerek iş ortaklarımıza ulaşıyor. İşçi sağlığını korumak adına maksimum güvenliğe sahip olan ürünlerimizin, uzun süre boyunca yüksek hassasiyet toleransında çalışabilmeleri de piyasadaki benzerlerinden ayrılmasını sağlıyor. Tamamen esnek ve kolay değiştirilebilir ekipmanlarıyla prosesteki tüm ihtiyaçlara cevap veren çözümlerimiz, birbirilerine entegre edilerek farklı beklentileri de karşılayabiliyor. Ürünler, müşterilerimizin otomasyon sistemine entegre edilebilmesi için kullanıma hazır şekilde sunuluyor. En önemlisi de tüm bu ürün ve özellikler tek bir çatı altında toplanarak holistik bir yapı içinde müşterilerimize ulaşıyor. Müşterilerimiz en doğru ürünü kendileri seçebilsin diye hemen hemen tüm ürünlerimizin örnek modellerine sitemiz üzerinden ulaşılabiliyor. Aynı zamanda sektör kullanıcılarının tüm global torna ayna modellerine uygun ayna çenelerini seçmesi için hazırlanan çabuk çene seçim portalımızla sadece ayna marka, model ve ölçü bilgilerini yazarak tüm uygun çene tiplerini görebilecekleri “Schunk Chuck Jaw Quickfinder programımız da mevcut.”

Talaşlı imalat sektörü Türkiye sanayisinin amiral gemisi olacak
Türkiye’deki talaşlı imalat sektörünün her yıl beklenenin üstünde bir performans gösterdiğini ve potansiyeliyle yükselen pazarların başında geldiğini söyleyen Mallı; “Bu büyüme hızındaki en büyük etken, daha hızlı ve daha kaliteli bir üretim metoduyla çalışmak. Birçok talaşlı imalat üreticisi, özellikle 5 eksen CNC tezgah yatırımları ve bu tezgahlara uygun yüksek kalite iş bağlama ve işlemleme ekipmanlarının kombinasyonuyla yüksek verimlilik ve kaliteye daha hızlı ve daha az maliyetle ulaşıyor. Schunk olarak iş ortaklarımızın yüksek verimlilik ve kaliteli bir üretim sistemine sahip olabilmeleri için ihtiyaç duyabilecekleri ürün potföyünü sunarak destek oluyoruz. Bu noktada dünyanın her yerinden ve hemen her sektöründen farklı müşteri gruplarımız var. Schunk olarak talaşlı imlalat sektöründe global pazarda dünyanın her kıtasında ve neredeyse tüm ülkelerde yer almakla birlikte, Schunk Türkiye olarak da Türkiye pazarının yanı sıra Körfez ülkelerinde önemli bir pazar payına sahibiz. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır, Azerbaycan, Katar, Lübnan, Umman, Ürdün, Bahreyn, Kuveyt, Yemen ve Irak’ta ihracat kanalımızı güçlendirmeye odaklanıyoruz. Şu an için ihracat gerçekleştirdiğimiz Körfez ülkelerine yaptığımız ihracat, toplam ciro hacmimizin yaklaşık yüzde 10 ila 15’lik bir kısmına sahip. Bu oranları en kısa sürede çok daha yüksek rakamlara ulaştırmayı amaçlıyoruz. Sektördeki başarılarımızı sürdürülebilir kılmak için de yatırım çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz’’ diyerek sözlerini tamamladı.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim