Unilux – Stroboskopları

Operatörlere "Görme Gücü" diye adlandırabileceğimiz bir imkan vermekte

  • Unilux – Stroboskopları
    Unilux – Stroboskopları
  • Unilux – Stroboskopları
    Unilux – Stroboskopları

3S Teknik Danışmanlık San. ve Tic. AŞ olarak stroboskopik kontrol konusunda üretim yapan Unilux firmasının temsilciliğini yapmaktayız. Genel müşteri memnuniyetini sağlamak ve ihtiyaçlarınıza uygun doğru kontrol aydınlatmasını temin için sürekli kendimizi geliştirmeye devam etmekteyiz.

Görme Gücü
Unilux kontrol çözümleri, operatörlere "Görme Gücü" diye adlandırabileceğimiz bir imkan vermektedir.  Hızlı hareket eden hatlarda hatalın gözle yakalanması neredeyse imkansızdır. Ancak Unilux ışık hüzmesinin frekansını değiştirerek kontrol edilmek istenen yüzey üzerinde, yüzeyin hareket hızyla uyumlu bir aydınlatma frekansı oluşturmakta ve hat kontrol eden denetçiye sanki duruyormuş gibi görme yeteneği sağlamaktadır. Bu imkan sayesinde görsel kontrol de  verimi en üst düzeye çıkarmanıza, gereksiz maliyetleri ortadan kaldırmanıza, verimliliği artırmanıza ve karlılığı artırmanıza yardımcı olmaktayız. 
 
Neden Unilux?
•    Mevcut en geniş stroboskopik kontrol lambaları yelpazesi ile endüstriyel yüzey denetimi için flaş aydınlatma unsurlarının yenilikçi tasarımı ve üretiminde dünyada en iyilerinden biridir.
•    Çelik, kâğıt, baskı, aktarma ve film endüstrilerinde 55 yılı aşkın deneyime sahiptir.
•    Unilux, ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılamak için 45'in üzerinde stroboskopik ışık modeli sunar. Taşınabilir pille çalışan ünitelerden geniş alanlı sabit montajlı ünitelere kadar Unilux, ürününüze başka hiç kimsenin yapamadığı gibi kontrol edebilmenizi sağlar.
•    Unilux ekipmanı uzun süre dayanacak şekilde üretilmiştir – Dünya çapında 20 yıl sonra hala kullanımda olan Unilux aydınlatma sistemleri vardır.
•    Unilux, sektördeki en büyük Ar-Ge departmanına sahiptir.
•    Mevcut benzer stroboskoplarla karşılaştırıldığında, Unilux ışıkları daha yüksek bir yoğunluğa ve daha geniş bir görüş alanına sahiptir.
•    Stroboskoplarımız, zor veya olağandışı durumlarla başa çıkacak şekilde özelleştirilebilir.
 

Operasyonların Sorunsuz Çalışmasını Sağlamak ve Kesinti Sürelerini Önlemek
Maliyetli arıza sürelerini önlemek için hızlı akışa sahip ekipmanların veya hatların çalışmasının izlemesi gerekir. Unilux stroboskopları, büyük mekanik sorunlar ortaya çıkmadan önce sorunların ele alınabilmesi için ekipmanı tam üretim hızında gözlemlemenize ve sorunları oluşumundan hemen sonra belirlemenize yardımcı olarak gidermenize olanak tanımaktadır. Mevcut Ekipman çeşitliliğimiz, farklı uygulamalara uyumlu olup  daha fazla ayrıntı görmenizi sağlamaktadır.
 
Stroboskopik Muayene Nasıl Çalışır?
Bir stroboskop ışığından gelen flaş biçimindeki ışık hüzmesi, tıpkı kamera deklanşörünün bir fotoğrafçı için yaptığı gibi, ayarlanabilir bir frekans sayesinde, gözle görülen hareketi dondurma işlevi görür. 10 ila 20 mikrosaniyelik flaş serileri, hareketi donduran bir retina tepkisini tetikler. Dakikada 600 metre hızla hareket eden bir nesne bu süre içinde yalnızca 0,1 mm hareket eder - bu mesafe o kadar önemsizdir ki göze kesinlikle sabit görünür. Böylece hareket bulanıklığı ortadan kaldırılır ve kusur tanımı ve tespiti için kritik olan kontrast iyileştirilir.

Xenon tabanlı flaş lambaları, 10 ila 20 mikrosaniye sürelerde derecelendirilmelerine rağmen, %90 tepe noktasında ölçülür ve gerçekte bu flaşların, 100 ila 200 mikrosaniyeyi kolayca aşabilen çok uzun deşarj süreleri vardır. LED tabanlı flaş lambaları ise açık ve kapalı zamanlarının kesin zamanlamasını sağlar, böylece ışığın tam yanıp sönme süresi (veya açık kalma süresi) kontrol edilebilir. 

LED stroboskopik ışığın bu özelliği, daha keskin ve net görüntülerin yanı sıra flaş yerleştirme ve algoritmik zamanlama yoluyla çapraz ışık denetimi uygulama yeteneği sağlar.

Bu sistem herhangi bir hat hızında çalışır, bu bağlamda 50m/dk'nın üzerindeki  hızlar için avantajlar maksimuma çıkar.
 

Haddehanelerde Unilux Stroboskopun Faydaları
•    Her bobinin kalitesini "ilgili bobin" temelinde kontrol edilebilir.
•    Her bobin yüzey kalitesiyle ilgili müşteri taleplerine göre kontrol yapılabilir.
•    Unilux, hem genişlik hem de uzunluk açısından eksiksiz bobin denetimine izin verir. (standart bobin sonu denetimi ise, yalnızca küçük bir parçanın denetlenmesine olanak tanımaktadır)
•    Adam-saat ve hurda tasarrufu sağlayarak, maliyetli bobin sonu denetimini azalmakta veya ortadan kaldırmaktadır.
•    Ezilmeler, bombeler, haddeleme izleri, tufal, kenar çatlakları, çapaklar, sürtünme kazıları, lekeler, yapışmalar, aşınma izleri, katmanlaşmalar, çizikler, delikler, çetalar ve şekil sorunları gibi kusurları meydana gelir gelmez tespit etmenize imkan tanımaktadır.
•    Merdane kullanımını iyileştirmek ve maksimum maliyet etkinliği sağlamakta ve haddeleme koşullarını iyileştirmenize imkan sağlamaktadır.
•    Merdane izlerinin ve merdane aşınma durumunun erken fark edilmesini sağlamakta buda Merdaneleri değiştirmek ve sonraki merdanelerde kalite kaybını önlemek için en iyi zamanla ile çalışma imkanı sağlamaktadır. 
•    Kontrol bilgilerinineğer işlemlemler devam edecekse bir sonra ki işlem hattına aktarımını sağlar ki buda hangi kusurların bobinin neresinde olduğunun bilinmesiyle daha kaliteli ve az kayıplı üretim imkanı sağlamaktadır.
•    Özellikle Sıcak Haddehanelerde; Sacda bulunan tufalin belirlenmesi sayesinde asitleme işleminde hat hızı azaltma düzenlenmesine daha hızlı imkan sağlamaktadır.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim