Marposs Brankamp Proses Kontrol Sistemleri

Makine koruma, kalıp koruma, zımba kırılmalarının yakalanması, çapak ve pul algılama, aşınma takibi, kalıp ayarı yardımı ve gözetimsiz üretim takibi

  • Marposs Brankamp Proses Kontrol Sistemleri
    Marposs Brankamp Proses Kontrol Sistemleri
  • Marposs Brankamp Proses Kontrol Sistemleri
    Marposs Brankamp Proses Kontrol Sistemleri
  • Marposs Brankamp Proses Kontrol Sistemleri
    Marposs Brankamp Proses Kontrol Sistemleri

3S Teknik'in temsilciliğini yaptığı Marposs Brankamp proses kontrol sistemi, mekanik ve otomatik pres ile soğuk dövme tezgahlarında; makine koruma, kalıp koruma, zımba kırılmalarının yakalanması, çapak ve pul algılama, aşınma takibi, kalıp ayarı yardımı ve gözetimsiz üretim takibi imkânı sağlar. 

Sac Pres

Örnek Çalışma: Marposs Brankamp Proses Kontrol Cihazı olmadan çalışan bir laminasyon presi Dakikada 300 devir hız ile çalışmaktadır. Üretilen parçanın detaylı kontrolü ortalama 10 dakikada bir yapılmaktadır. Üretim esnasında kalıp yüzeyine bir çapak yapıştığını varsayalım:
10 dakikada üretilen parça sayısı    : 3000 adet
Hatalı parça sayısı             : 3000 adet
10 dakikalık üretim %100 hatalı

Sonuç: 10 dakika boyunca üretilen parçaların tamamı hurdaya gitmiştir. Dolayısıyla hem hurda maliyeti hem de işletme maliyetine doğrudan zarar olarak yansımıştır. 

Örnek Çalışma: Marposs Brankamp Proses Kontrol Cihazı olmadan çalışan bir progresif kalıplı ve dakikada 50 devir hızla giden bir sac presin kalıbı toplam 6 farklı modülden oluşmaktadır. Kalıp üzerindeki sabitleme cıvatalarından biri yerine düzgün olarak bağlanmadığından; üretim sırasında oluşan titreşim nedeniyle yerinden çıkmış ve malzemenin üzerine düşmüştür. Operatör durumu fark edene kadar malzeme kalıp içinde 5 adım ilerlemiştir. 
Sonuç: Kalıp girişinden itibaren 5 modül doğrudan hasar görmüştür. Kalıp maliyeti ve işletme maliyetine doğrudan zarar olarak yansımıştır. 

Soğuk Dövme

Örnek Çalışma: Marposs Brankamp Proses Kontrol cihazı olmadan çalışan bir soğuk dövme makinesi dakikada 200 devir hız ile üretim yapan bir makinede, ara kontrol kutuları 10 dakikada dolmaktadır. Üretim esnasında markada kırılma yaşandığını varsayalım:
10 dakikada üretilen toplam parça sayısı    : 2000 adet
Marka kırığı hatasıyla üretilen parça sayısı    : 2000 adet
10 dakikalık üretim %100 hatalı.

Sonuç: 10 dakikalık periyot boyunca üretilen parçaların tamamı hatalı olduğundan; hatalı parça tespiti kolaydır. Kontrolcünün kontrol ettiği her parça hatalı olacağından; tespiti kolaydır. Fakat 2000 adet ürün doğrudan hurda olacaktır. 

Örnek Çalışma: Marposs Brankamp Proses Kontrol Cihazı olmadan çalışan bir soğuk dövme makinesine bağlanan kangalın forkliftle transferi sırasında forklift bıçağının yarattığı bir mekanik deformasyon oluşmuştur. Bu deformasyon kaynaklı olarak 100 devir hız ile üretim yapan makine, her 200 devirde bir ezilmiş bölgeden parça üretmekte ve ara kontrol kutuları 10 dakikada dolmaktadır.
10 dakikada üretilen toplam parça sayısı    : 1000 adet
Hatalı üretilen parça sayısı            : 5
10 dakikalık üretim % 0.5 hatalı
Sonuç: 10 dakikalık periyot boyunca üretilen parçaların çok küçük bir kısmı hatalı olduğundan; kontrolcü, yalnızca %0.5 ihtimalle hatalı parçayı tespit edebilir.     

Örnek Çalışma: Marposs Brankamp Proses Kontrol Cihazı olmadan çalışan 5 istasyonlu bir soğuk dövme makinesinde 3. istasyonda cıvata üzerine markalama işlemi yapılmaktadır. Bu markalama sırasında kullanılan zımba kırılıp malzemenin içinde kalmıştır. Sonrasında ilgili hatalı ürün sırasıyla 4. ve 5. istasyona transfer edilmiştir.
Sonuç: 4. ve 5. istasyonlarda kalıp kırılması meydana gelmiştir.

  Örnek çalışmalarda sözü edilen hataların ve hatalı üretilen parçaların mutlak kontrolünü sağlayabilmek için en doğru çözüm Marposs Brankamp Proses Kontrol Sistemleri’dir. Eğer Marposs Brankamp Proses Kontrol Sistemi tarafından üretiminiz korunuyorsa; yalnızca 1 adet hatalı parça üretilecektir. Bu sayede; takım maliyeti, işletme maliyeti, hurda maliyeti gibi bütçenize yansıyabilecek ciddi gider kalemlerinden tasarruf sağlayabilirsiniz.
3S Teknik Danışmanlık olarak doğru ürün seçiminden, kuruluma, devreye almaya, kullanıcı eğitimlerine ve satış sonrası hizmetlerine kadar her noktada yanınızdayız. Detaylı bilgi için info@3steknik.com.tr adresimizden iletişime geçebilirsiniz.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim