Jacob Lunn Lassen, IoT ve Fonksiyonel Güvenlik, Microchip Technology'den Sorumlu Kıdemli Pazarlama Müdürü ile Röportaj

Basit ve güvenli Wi-Fi® IoT düğümleri, IIoT 4.0 trendlerini ve inovasyonunu ne kadar etkileyecek?

  • Jacob Lunn Lassen, IoT ve Fonksiyonel Güvenlik, Microchip Technology'den Sorumlu Kıdemli Pazarlama Müdürü ile Röportaj
    Jacob Lunn Lassen, IoT ve Fonksiyonel Güvenlik, Microchip Technology'den Sorumlu Kıdemli Pazarlama Müdürü ile Röportaj

A. Microchip'in görüşüne göre 2020'de Endüstri IoT pazarının sorunları nelerdir (veya olacak)?

Endüstriyel IoT (IIoT) 4.0'ın en büyük zorluklarından biri, "doğru uygulamayı" ve "bir sonraki büyük şeyi" belirlemektir. IIoT 4.0'dan genellikle genel terimlerle bahsedilir ve birçok endüstriyel şirket için soyuttur ve yenilik yapmayı zorlaştıracak şekilde soyuttur. Çoğu zaman, sektördeki konuşmalar “peki, tesisinizdeki 'her türlü' veriyi ölçen bağlı sensörler yapabilirsiniz” yönünde dönüyor. Teknoloji harikası IIoT ile olan bu geniş ilişki, günümüz müşterilerinin üretkenliklerini, kalitelerini ve rekabet güçlerini yeni seviyelere taşımaya yardımcı olacak yenilikçi ve ezber bozan çözümleri belirlemelerini engelliyor. Peki, bir müşterinin IoT ihtiyaçlarını daha iyi belirlemeye ve geliştirmeye yardımcı olmak için konuşmayı nasıl açabiliriz?

Küçük başlayın ve yineleyin! “Üretim hattının bu kısmındaki en büyük baş ağrısı nedir?” gibi sorular sorun. Örneğin, yanıtları, birimlerin düzensiz akışına neden olan kayış kaymasıysa, IIoT sağlayıcısı, kaymanın ne zaman başladığını kontrol eden özel sensörler sunabilir. Bu, müşterinin kayışı her zaman istenen hızda çalıştırmasına ve sorun ortaya çıkar çıkmaz ayarlamalar yapmasına olanak tanır. Planlı bakım ve gerçek zamanlı ayarlamalar, beklenmedik hat kesintisi durumlarından her zaman daha az maliyetlidir.

B. Microchip’in görüşüne göre, gelecekte Endüstriyel otomasyon pazarından hangi MCU işlevi gerekli olacak?

Elbette… “sadece birkaç sensörü bir araya getirin!” Basit gelebilir, ama değil. Gerçek şu ki, hızlı inovasyon için hızlı prototipleme gereklidir ve sağlayıcıların müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi belirlemelerine ve müşterilerin tesislerinin verimliliği için sağlayıcıların ve IIoT 4.0'ın neler sunması gerektiğini daha iyi anlamalarına yardımcı olan doğru yapı taşları bugün zaten mevcuttur.

C. Microchip'in MCU'su hangi özelliklere ve avantajlara sahiptir?

Microchip Technology'nin AVR-IoT ve PIC-IoT WG geliştirme kartları, şimdiye kadar IIoT ortamında prototip oluşturma ve inovasyonu hızlandırma olanaklarını sınırlayan ana engellerin üstesinden geldi. Wi-Fi bağlantısı, güvenlik ve bulut bağlantısı ile AVR-IoT ve PIC-IoT kartları, kablosuz sensör düğümlerinden akıllı aydınlatma sistemlerine kadar çeşitli uygulamaları uzaktan komuta veya kontrol için buluta bağlarken mükemmel bir başlangıç noktasıdır. . Güçlü, ancak basit bir AVR® veya PIC® mikro denetleyici (MCU), CryptoAuthentication™ güvenli öğesi ve tam sertifikalı Wi-Fi ağ denetleyici modülünün birleşimiyle bu tak ve çalıştır kartları, gömülü uygulamaları bağlamayı kolaylaştırır Google Cloud'a. Click™ konektörü, mevcut Click modüllerini kullanarak veya eldeki mühendislik sorununu çözmek için gereken sensör tipini ekleyerek onları sensör prototipleme için ideal hale getirir.
 
Microchip'in kartlarını kullanırken, ana bağlantı ve güvenlik engelleri ortadan kalkar. Artık geliştiriciler, endüstriyel ortaklarla işbirliği içinde küçük ölçekte yeni IIoT 4.0 kavramlarını hızla tasarlayabilir ve değerlendirebilir. Bu, fikirleri ve kavramları hızlı ve kolay bir şekilde çözümlere dönüştürerek hızlı öğrenme ve hızlı yinelemeler sağlar. Hızlı IIoT 4.0 prototipleme, endüstriyel endüstrinin çalışma biçiminde yeni bir atılım yaratma potansiyeli ile bir müşterinin maliyetini ve verimliliğini büyük ölçüde optimize eder.

Tasarım evlerinin IIoT 4.0 inovasyonunu yönlendirmede başarılı olması için doğru geliştiricilerle ortak olmak önemlidir. Bulut ve bulut işleme, yetenekli yazılımlar ve web geliştiricileri gerektirir. Ve veriler küçükten büyüğe doğru giderken, veri analistlerine ve yapay zeka uzmanlarına da ihtiyaç duyulacaktır. Gelişmiş otomasyon ve izleme çözümleri geliştirmek için hızlı prototiplemeyi benimsemeyen IIoT sağlayıcıları ve endüstriyel şirketler, günümüzün rekabetçi pazarında büyük olasılıkla mücadele edecekler. Çok az şirket, prototip oluşturmayı ve IIoT 4.0 inovasyonunu hızlandırmak için gereken güvenli WiFi çözümlerini oluşturacak becerilere, zamana ve paraya sahip. Bu nedenle, Microchip'in AVR-IoT ve PIC-IoT geliştirme panoları gibi yapı taşlarını benimsemek ve doğru geliştiriciler tarafından sunulan bilgi birikiminden yararlanmak, endüstriyel pazarda üstünlük sağlamak isteyen şirketlere büyük fayda sağlayabilir.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim