IAS caniasERP - Genel Müdür Bahtiyar Tan Röportajı

  Sor / bana ulaş

IASDB İle Geleceğin Alt Yapısını Oluşturduk

Otomasyon & Robotik

IAS caniasERP - Genel Müdür Bahtiyar Tan Röportajı
IAS caniasERP - Genel Müdür Bahtiyar Tan Röportajı

Yazılım dili TROIA Platformu’nun ardından şimdi kendi veritabanını da geliştiren IAS, Endüstri 4.0’a ilişkin çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. IAS Genel Müdürü Bahtiyar Tan, “IASDB geliştirmeyi planladığımız birçok yeni özellik ve sistem için altyapı niteliğinde” diyor.

Farklı ülkelerde, farklı sektörler için ERP çözümleri sunan IAS, hem Türkiye hem de globalde yakaladığı başarının anahtarı olarak firmaların ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen esnek ERP yazılımı caniasERP’yi ve genç, yenilikçi yönetici kadrosunu gösteriyor. caniasERP’nin kendi yazılım dili TROIA Platformu’nun yanı sıra artık kendi veritabanına da sahip olduğunu söyleyen IAS Genel Müdürü Bahtiyar Tan, “IASDB, geliştirmeyi planladığımız birçok yeni özellik ve sistem için altyapı niteliğinde. TROIA Platformu ve caniasERP ile tam uyumlu olarak geliştirilen IASDB’nin, ilerleyen dönemlerde GPU üzerinde çok daha yüksek başarımla çalışması, in-memory desteği ve yapay zeka operasyonları için gerekli altyapıyı sunması planlanıyor. Ayrıca IASDB, sunduğu maliyet avantajı ile de alternatif çözümlere kıyasla müşterilerimiz için doğru bir yatırım olacak” diye anlatıyor. 

IAS’nin hızlı büyümesi ve global başarısında firmanın hangi niteliklerinin ön plana çıktığını düşünüyorsunuz?
Şirketimizin hızla büyümesi ve küresel başarısının arkasında; çevik yönetim anlayışından, tecrübeli fakat bir o kadar da genç ve dinamik çalışanlarımıza uluslararası operasyon kabiliyetimizden ürünümüzün niteliklerine kadar birçok faktörden söz edebiliriz. Bunlardan benim için önemli olan birkaçına değinmek gerekirse; ilk olarak hızlı ve etkin karar alma imkânı sağlayan çevik yönetim anlayışımızdan bahsetmek isterim. Bu yaklaşımın ürün ve süreçlerimize değer katacak fırsatları değerlendirmek açısından hayati öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Bunun yanı sıra ürünümüzün sunduğu kapsayıcı ve esnek yapının da bize ciddi bir avantaj sağladığını düşünüyorum. Farklı ülkelerde ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların ihtiyaçlarına ciddi bir efor gerekmeksizin cevap veren çözümümüz, canisERP, hızlı büyümemizin ve küresel anlamdaki başarımızın anahtar faktörlerinden biri.

IAS müşterilerini 2019 yılında ne gibi yenilikler bekliyor?
Geçtiğimiz yıl, 2019 yılında sunacağımız yeni sürümümüz ve bu sürümdeki yenilikler için oldukça yoğun bir tempoda çalıştık. Doğrusu, yeni sürümümüz ile gelen özelliklerin hepsini burada sıralamak pek mümkün değil, fakat bunların öne çıkan birkaç tanesinden bahsetmek isterim; firmamız bünyesinde ürettiğimiz, caniasERP ile tam uyumlu veritabanı çözümümüz olan IASDB’yi ilk kez müşterilerimize ve müşteri adaylarımıza sunuyoruz. Yine yeni sürümümüz birlikte kullanıcı deneyimi, güvenlik, performans, mobil kullanım gibi özellikleri ile ön plana çıkan yeni web tabanlı istemcimiz, ilk kez müşterilerimizin kullanımına sunuluyor. Bu istemci ile birlikte gerek mobil gerekse masaüstü cihazlardaki herhangi bir web tarayıcısı ile caniasERP’nin tüm fonksiyonlarına erişmek mümkün olacak. caniasERP ile üretim ortamında çeşitli protokollerle çalışan makine ve cihazların kolayca entegre edilmesine imkân veren IOT altyapımız da bu sürüm ile gelen yenilikler arasında. Endüstri 4.0 çalışmaları kapsamında sunduğumuz bu çözüm, benzer nitelikteki çalışmalarımızın önemli aşamalarından birini oluşturuyor.

IASDB Türkiye İçin Önemli Bir Adım

IASDB projesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Değişen ihtiyaçları ve artan performans beklentilerini klasikleşmiş veritabanı sistemleri ile çözmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. İhtiyacın niteliğine göre çeşitli çözümler mümkün olmakla birlikte, kendi yazılım geliştirme platformuna sahip olan bir firma olarak biraz daha çerçevenin dışında düşünerek, caniasERP ile tam uyumlu, ihtiyaç duyulan performans gereksinimlerine cevap verebilen bir veritabanı sistemini kendi imkânlarımızla üretebileceğimizi düşündük. IASDB, bu çalışmaların sonucu olarak 2019 yılında yeni sürümümüz ile birlikte müşterilerimize sunduğumuz veritabanı sistemimiz. Yazılım geliştirme platformumuza değer katacağını düşündüğümüz IASDB’nin aynı zamanda ülkemizin bu konudaki bilgi birikimine de ciddi bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.

IASDB ile caniasERP’de ne gibi değişim olacak? Yeni veritabanı müşterilerinize ne gibi bir avantaj sağlayacak?
Veritabanı sistemlerinin ERP yazılımlarının performans ve verimliliğinde ciddi etkisi vardır. IASDB, öncelikle TROIA Platformu ve caniasERP ile tam uyumlu ve yüksek başarımlı bir veritabanı sistemi olarak düşünüldü ve bu ihtiyaçlara cevap verecek şekilde geliştirildi. IASDB’nin ilerleyen dönemlerde GPU üzerinde çok daha yüksek başarımla çalışması, in-memory desteği ve yapay zeka operasyonları için gerekli altyapıyı sunması planlanıyor. Diğer bir ifadeyle IASDB, geliştirmeyi planladığımız birçok yeni özellik ve sistem için altyapı niteliğinde bir proje. Dolayısıyla IASDB’yi mevcut durumda sunduğu avantajların yanında, gelişime açık altyapısı ve sunduğu potansiyel ile birlikte değerlendirmek gerekir. Ayrıca sunduğu maliyet avantajı ile de alternatif çözümlere kıyasla müşterilerimiz için doğru bir yatırım olacağını düşünüyorum. Bu nedenle müşteri ve müşteri adaylarımıza yaptığımız çalışmaları detayları ile incelemelerini, heyecanla üzerinde çalıştığımız yeni çalışmalarımızdan haberdar olabilmek için tüm mecralardan bizleri takip etmelerini öneriyorum.
 

Tarihinde yayınlanan Nisan 17, 2019 - (1375 Görüntüleme)
tarafından Onur Dil
İlgili Makaleler
Schneider Electric ve AVEVA sürdürülebilirlik odaklı şirketleri destekliyor
Serdar Plastik Canias 4.0 Teknolojilerini Tercih Etti
Sipariş Üzerine veya Stoka Üretimde 1C:Drive ERP çözümü
IoT akıllı eldiven: IWO
Eskişehir Endüstri Fuarı’nın hem fiziki hem online ayağı büyük ilgi gördü
ComBricks – Profibus İzleme, Ağ &Kontrol
Wirepas Mesh ve Murata MBN52832 gömülü Bluetooth® Modülü ile birleşimi
Üretimde Dijitalleşmenin Geleceği Masaya Yatırıldı
Geleceğin dünyasını şekillendirecek robot teknolojileri
Esnek üretim, yapay zeka ve cobot’larla sağlanabilir
Enclustra; FPGA İLGİLİ HERŞEY.
Emikon; Anybus, Bağlan. Yapılandır. Tamam!
EMPA; Nesnelerin Interneti için Gereken Her Şey
Robutel; Entegre AGV Çözümleri
empa; Nesnelerin interneti için gereken her şey!
Advantech; Dijital Fabrikalar için WISE-PaaS I.APP'leri
B&R; ACOPOStrak, üretimde En Yüksek Verimlilik
emikon; Anybus, Bağlan. Yapılandır.Tamam!
empa sTORE; STMicroelectronics,Espressif, Sensirion, Eaglerise
Geleceğin Makineleri için AR/VR Teknolojilerini Kullanmaya Hazır mısınız?
Enclustra; FPGA İLGİLİ HERŞEY.
B&R Endüstriyel Otomasyon Katalog
Kompakttan karmaşığa; Ölçeklendirilebilir  Beckhoff CNC.
Emikon; Anybus ile Bağlan. Yapılandır. Tamam!
Yeni Sektörler İçin Çözümlerinizi Denetim Panellereiyle Bütünleştirin
Advantech; Güçlü Gömülü Otomasyon Kontrol Birimi Yol Gösterir
Daha Akıllı, Daha Hızlı ve Daha Çevreci Yeni Endüstriyel Ethernet Anahtarları
Advantech; Endüstriyel HMI Yüzü Değişiyor
Günmak Kawasaki Robotlar; Üretimin İşbilen Teknik Elemanları
Çoklu HDMI Dijital Tabela Çözümü
Emikon; Anybus, Bağlan. Yapılandır. Tamam!
Robutel; Entegre AGV Çözümleri
empastore;STMicroelectronics, Espressif, Sensirion, Eaglerise
emikon;Bağlan. Yapılandır.Tamam!
ROBUTEL; Entegre AGV Çözümleri
Advantech; Güçlü Gömülü Otomasyon Kontrol Birimi Yol Gösterir
CeBIT 2015 Almanya ücretsiz giriş biletini burada alın
Daha Akıllı, Daha Hızlı ve Daha Çevreci Yeni Endüstriyel Ethernet Anahtarları
Advantech; Gelişmiş I/O Modülleriyle Otomasyon Sistemlerinizi Optimize Eder
Otomasyon çözümlerinizi yönlendirme