Basler Stereo Kameralar

3D Yapay Görme ve Robotik Uygulamalar için

  • Basler Stereo Kameralar
    Basler Stereo Kameralar
  • Basler Stereo Kameralar
    Basler Stereo Kameralar
  • Basler Stereo Kameralar
    Basler Stereo Kameralar

Basler’in geniş yapay görme kamera ailesine yeni nesil stereo kameralar eklendi – rc_visard 65 ve 160.

Basler, 2 boyutlu yapay görme uygulamalarında ihtiyaç duyulan alan ve çizgi tarama kameralarına ek olarak SWIR ve UV gibi farklı spektrumları destekleyen kameralar da sunmaktadır.

3 boyutlu (3D) uygulamalar için geliştirilen kameralar ise ToF (Time of Flight), RGB-D ve stereo görüntü yakalama teknolojilerini kullanmaktadır.

rc_visard stereo kamera ailesi 65mm, 160mm mercek (göz) aralığına ve farklı görüş alanına (FOV) sahip, renkli ve monokrom sensör seçeneği sunan, hareketli ve sabit platformlar için tasarlanmış toplamda 5 alternatif modele sahiptir. Bu kameralar sahip oldukları Nvidia Tegra K1 işlemci sayesinde, seçilecek modele bağlı olarak 20cm - 300cm gibi geniş bir aralıkta yer alan görüntüleri 1280px x 960px çözünürlüğe ulaşan hassasiyette işleyebilmektedir. 3D derinlik bilgisi, navigasyon verileri, algılama, konfigürasyon ve veri tabanı olmak üzere beş modülde gruplanan görüntü analiz ve kamera konfigürasyon/kalibrasyon işlevlerini gerçek zamanlı olarak gerçekleştirerek görüntü ve 3-boyutlu derinlik bilgilerini Gigabit Ethernet arayüzü üzerinden GigE Vision/GenICam protokolleriyle veya gRPC üzerinden host aygıta aktarabilirler. Kamera konfigürasyonu ise yerel WebGUI, Rest-API veya GigE Vision/GenICam üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Halcon, OpenCV, PCL ve ROS gibi 3. parti kütüphane ve işletim sistemi desteği ise kameraların mevcut platformlara kolayca entergre edilebilmelerine olanak sağlamaktadır. 

rc_visard 65 ve 160 stereo kameraları isteğe bağlı olarak ayrıca satın alınabilecek olan, Basler’in Robotik Uygulama Yazılımı’nın içerdiği altı modülü kullanarak; CAD Ölçü Karşılaştırma, Silüet Eşleme, Ürün Toplama, GPS’siz Navigasyon gibi karmaşık Robotik uygulamaların 3D görüntü işleme işlevleri kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim