Güç Kalitesi ve Motor Analizörü

Mekanik sensörlere ihtiyaç duymadan, mekanik güç ve verimliliği hesaplar

  • Güç Kalitesi ve Motor Analizörü
    Güç Kalitesi ve Motor Analizörü
  • Güç Kalitesi ve Motor Analizörü
    Güç Kalitesi ve Motor Analizörü
  • Güç Kalitesi ve Motor Analizörü
    Güç Kalitesi ve Motor Analizörü

Netes Mühendisliğin temsilciliğini yaptığı ideal taşınabilir motor analiz test aracı olan 438-II; teknisyenlere, motor performansını etkin bir şekilde değerlendirmeleri için gereken mekanik ve elektrik bilgilerini verirken üç fazlı ve tek fazlı güç dağıtımı sistemlerindeki güç kalitesi sorunlarını bulmaya, öngörmeye, önlemeye ve sorunları gidermeye yardım edebilir. 
Tork, RPM, mekanik güç ve motor verimliliği dahil olmak üzere doğrudan bağlantılı motorlardaki temel parametreleri ölçer. Motor indirgeme faktörünü yük ile karşılaştırarak NEMA/IEC yönergelerine uygun bir dinamik motor analizi gerçekleştirir. Mekanik sensörlere ihtiyaç duymadan, mekanik güç ve verimliliği hesaplar. Sadece giriş iletkenlerine bağlanmanız yeterli. Motor verimliliğini etkileyen özellikleri tanımlamak için gerilim, akım, güç, görünür güç, güç faktörü, harmonik bozulma ve dengesizlik gibi elektrik güç parametrelerini ölçer. Düşüşler, yükselmeler, geçici akımlar, harmonikler ve dengesizlik gibi güç kalitesi sorunlarını tanımlar. PowerWave veri teknolojisi; elektrik sistemi dinamiklerini (jeneratör ilk çalıştırmaları, UPS açma/kapama vs.) belirlemek için hızlı RMS verileri yakalar ve yarı çevrim ortalamaları ve dalga biçimleri gösterir. Dalga biçimi yakalama işlevi, ayar gerekmeden tüm modlarda, algılanan her olayın 100/120 çevrimini (50/60 Hz) yakalar. Otomatik geçici mod, 6 kV'a kadar aynı anda tüm fazlarda 200 kS/sn'de dalga biçimi verileri yakalar. Fluke Connect® uyumlu* – Cihaz üzerinde verileri, Fluke Connect mobil uygulaması ve PowerLog 430-II masaüstü yazılımı aracılığıyla yerinde görüntüler. Endüstriyel uygulamalar için güvenlik onaylı 600 V CAT IV/1000 V CAT III sınıfı, servis girişi ve aşağı akımda kullanım içindir. 

Fluke 438-II mekanik ölçme işlevleri
 

Motor torku
Bir motor tarafından üretilen ve tahrikli bir mekanik yüke aktarılan dönüş kuvveti (lb ft ya da Nm cinsinden görüntülenen) miktarını hesaplar. Motor torku, elektrik motorları ile tahrik edilen döner ekipmanın anlık mekanik performansını niteleyen en önemli tek değişkendir.
Motor hızı
Anlık motor şaftı dönüş hızını sağlar. Motor torku ile birleştiğinde motor hızı, elektrik motorları tarafından tahriklenen döner ekipmanın mekanik performansının anlık bir görüntüsünü sağlar.
 

Motor mekanik yükü
Motorlar tarafından üretilen (hp ya da kW cinsinden görüntülenen) gerçek mekanik gücü ölçer ve basit bir şekilde motor akımına dayandırmadan aşırı yükleme koşullarına doğrudan bir bağlantı sağlar.

Motor verimliliği
Bir makine, montaj hattı, fabrika ve/veya tesisteki her motorun verimliliğini, elektrik gücünü kullanışlı mekanik işe dönüştürerek gösterir. Birçok motorun verimliliği uygun bir şekilde bir araya getirilerek toplam (birleşik) verimlilik tahmin edilebilir. Gözlenen çalışma koşullarında beklenilen motor verimliliklerine ilişkin karşılaştırmalar, motor enerji verimsizliği ile ilişkili maliyeti belirlemeye yardım edebilir.
 

Nasıl çalışır?
Tescilli algoritmalar kullanarak Fluke 438-II Güç Kalitesi ve Motor Analizörü; 1 saniyelik güncelleme hızında motor torku, hız, yük ve verimliliği hesaplamak için üç fazlı akım ve gerilim dalga biçimleri kullanır. Gerilim/akım dalga biçimleri aracılığıyla gözlendiği gibi motor hava boşluk alanı, ölçümlerin temelini oluşturur. Tüm elektrikli motor performansı analizini hiç olmadığı kadar hızlandırarak mekanik sensörlere ve kesintili yüksüz motor testine olan gereksinimi ortadan kaldırır.

Elektrik motoru analizi
Fluke 438-II, elektrik parametrelerinin tam bir dökümünü sağlar. Motor analizine başlamadan önce harmonikler ve dengesizlik durumu motor performansı üzerinde ciddi bir negatif etkiye sahip olabileceğinden elektrik hizmeti çıktısı üzerinde bu iki özelliği değerlendirmek için referans güç kalitesi ölçümleri yapılması önerilir.
Motor Analizi modundayken sonuçlar, elektrik performansı, mekanik performans ve azalma (NEMA önerilerine göre) için özetlenir.
Anlaması kolay dört seviyeli renkli şiddet derecesi; nominal güç, güç faktörü, dengesizlik ve harmonikler de dahil olmak üzere önerilen elektrik parametresi seviyelerine ilişkin motor performansını belirtir.         
Mekanik güç için motor torku ve hızı ile birlikte mekanik çıkış gücünü anında görebilirsiniz. Mekanik çıkış gücü, gerilim altında verimlilik ölçümleri sağlamak için elektrik gücü ile anında karşılaştırılır. Bu özellik sayesinde makine performansını her çalışma döngüsü sırasında kolaylıkla ölçebilirsiniz.         
NEMA azalma ekranı, yük ve elektrik koşulları değiştikçe ve her yeni ölçüm, tolerans grafiğinde bir "+" işareti ile gösterildiğinde güncellenir. Bu örnekte o motorun tolerans içinde olduğunu ama servis faktörüne yaklaştığını görebilirsiniz. Bu, güç kalitesi azaltımı, motor bakımı ya da ayarlamayı geliştiren bazı diğer performanslar için bir ihtiyaç olabileceğini belirtir. Zaman içinde bu testleri sıklıkla gerçekleştirerek, bilgiye dayalı bakım yatırım kararlarını devreye sokarak, bilinen karşılaştırmalı değerlendirmeler ve performans eğilimleri oluşturulabilir.         

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim