AC/DC güç kaynakları için IoT gereksinimleri

Nesnelerin İnterneti (IoT), birçok farklı kavramı birleştirir: dağıtılmış zeka, birbirine bağlı çok sayıda sensör / aktüatör ve uzaktan kumanda

  • AC/DC güç kaynakları için IoT gereksinimleri
    AC/DC güç kaynakları için IoT gereksinimleri

Nesnelerin İnterneti (IoT), aşağıdaki ortak özellikleri paylaşan birçok farklı kavramı birleştirir: dağıtılmış zeka, birbirine bağlı çok sayıda sensör / aktüatör ve uzaktan kumanda. Tüm güç kaynakları bir IoT uygulaması için uygun değildir. Yerden tasarruflu, güvenilir, düşük ve tam yükte de oldukça verimli olmaları gerekir. Her şeyden önemlisi, onları tedarik eden sensörler, işlemciler ve aktüatörler kadar yaygın olacağından, uygun fiyatlı olmaları gerekir.

AB Direktifi ErP Lot 6
AB direktifi ErP Lot 6, bekleme modunda elektronik cihazlar için maksimum 500 mW güç tüketimi öngörmektedir. Akıllı ev, IoT ve endüstriyel uygulamalardaki sensör sayısındaki artışın artması nedeniyle, bu yönerge AB'de çok fazla enerji tasarrufu sağlar. Bununla birlikte, maksimum işlevselliği sağlarken bu yönergelere uymak adına, tam uygulama potansiyelinden yararlanmak için tam yük aralığında yüksek verimliliklere sahip AC/DC güç kaynakları gerektirir. Özellikle, bekleme modunda yardımcı veya "hazırlık" fonksiyonları için ek devrelerin aktive edildiği "akıllı" uygulamalar, düşük yükte karşılık gelen yüksek verimlilikle güç kaynaklarının kullanımı için önceden belirlenir.

Hazırlık fonksiyonları için modüller
Ana uygulamanın bekleme modunda 300mW gerektiren bir yardımcı güç kaynağı örneğini ele alalım. Ana fonksiyon için, RECOM'un RAC10-K/277'si 10W'a kadar (ve 10 saniye için 14W'lık tepe noktası) sağlar. Bekleme modunda, bu modül, 230VAC şebeke voltajında şebekeden 500mW'den daha az tüketirken yardımcı devre için gerekli 300mW sağlayabilir. Bu, sadece %5'lik yükte en az %60'lık bir verimlilik anlamına gelir. Bu akıllı çözüm, AB Direktifi ErP Lot 6 ile uyumluluğu garanti eder ve aynı zamanda ana ve yardımcı devreleri tek bir modülden sağlar. Bu, bekleme sırasında verileri ölçebilen, saklayan ve işleyebilen IoT, Endüstri 4.0 ve Akıllı Evdeki düşük güçlü uygulamaların kapısını açar.

 EMC için Entegre "Sınıf B" filtreleri
Enerji tüketimine ek olarak, "Elektromanyetik Uyumluluk" gündemde olan akıllı sistemlerde bir başka faktördür. Tüm RECOM AC/DC modüllerinin kapsüllü muhafazası tamamen entegre filtrelere sahiptir. Tüm bozulmalar, kaynakta ortadan kaldırılır, böylece gerekli filtre bileşenleri, harici filtrelemeden önemli ölçüde daha küçüktür, bu da bekleme modunda enerji tüketimi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Entegre bir modül kullanmak, ek bileşenler ve EMC testleri geçersiz hale geldikçe maliyetleri de kaydeder.

RECOM'dan güvenilir AC/DC enerji tasarruf modülleri
RECOM'un IoT için olan AC/DC portföyü, özellikle düşük yük aralığında, son derece düşük enerji kayıplarıyla PCB montajı için ideal modüller ile donatılmıştır. Entegre güç kaynakları alanındaki son gelişmeler, örneğin RAC20-K modülü için küçük 2"x1" muhafazada 20W'a kadar güce sahip olan verimlilikte daha fazla artış sağlar.

Geniş giriş voltajı 85V ile 277V, 305V ve 480V arasında değişmektedir, dünya çapında kullanım için uygundur ve endüstri ve ev için uluslararası güvenlik sertifikalarına sahiptir. Modüller -40°C ila + 85°C arasında geniş bir sıcaklık aralığında çalışabilir ve tam korumalı çıkışlar sağlayabilir.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim