Yeni Nesil Açtırma Ünitesi

PC’lerde Bulunan USB Port Üzerinden Devre Kesicileri Test Ve Konfigüre Edin

  • Yeni Nesil Açtırma Ünitesi
    Yeni Nesil Açtırma Ünitesi

Eaton'un Yeni Nesil Açtırma Ünitesi, Devre Kesicilerin Testini Kolaylaştırıyor. Eaton global pazar için, mühendislerin PC'lerde bulunan USB port üzerinden devre kesicileri test ve konfigüre etmelerine izin veren yeni nesil açtırma ünitesi Power Xpert Release (PXR) platformunu çıkardı. PXR açtırma ünitesi, güç yönetimi şirketinin IZMX açık tip devre kesicilerine entegre edilmiştir. Bu şekilde, kullanıcıların açtırma ünitesi ile etkileşimini ve test verilerini saklamasını kolaylaştırmakta, böylece kontrol ve bakım işlemlerini de iyileştirmektedir.

Yüksek akım devre kesicileri - örneğin endüstrideki büyük güç dağıtım sistemlerinde kullanılanlar - aşırı akım durumunda çalışmanın güvenle sürdürülmesini garantilemek için son kullanıcılar tarafından konfigüre edilir ve düzenli olarak test edilirler, böylece yüksek maliyetlere neden olan kesinti süreleri engellenmiş olur. Bu yeni birim, kullanıcıların ücretsiz olarak indirebilecekleri Eaton'un Power Xpert Protection Manager (PXPM) yazılımını kullanarak kısa devre ve aşırı yükleri simüle etmelerine de izin vermektedir. Eaton'da ACB Ürün Müdürü olan Ralf Nikolic, "PXR Açtırma Ünitesi, kullanıcıların -kullanıcı dostu- bir sistem talep etmeleri doğrultusunda geliştirilmiştir. Daha önce test verilerinin kayıt alınması zorunlu idi; ancak şimdi güncellenen yazılımla birlikte, tarih/zaman damgasını, özel bilgileri, kişisel ayarları / açma karakteristik eğrilerini ve secondary injection test sonuçlarını içeren üç sayfalık profesyonel bir test raporu üretilebiliyor ve pdf formatında elektronik olarak saklanabiliyor. Bu da teknisyenlerin test için harcadıkları zamanın önemli ölçüde azaltılmasını sağlamakta, bakım hizmetini gerçekleştirmeleri ve belge olarak bir test raporu almalarını daha da kolaylaştırmaktadır" dedi.

PXR teknolojisi Eaton'un IZMX açık tip devre kesicilerinin test ve konfigüre edilmesini desteklerken, bütün devre kesicilerde test için yeni yüksek bir standart belirlemek amacıyla, yeni elektronik açtırma ünitesi Eaton'un tüm kompakt tip (molded case) devre kesici şalterleri ve orta gerilim devre kesicileri ile entegre edilecektir. Testler için artık, entegre secondary injection test donanımı sayesinde özel test araçlarına gereksinim duyulmayacaktır.

PXR teknolojisi ile donanmış olan IZMX cihazlarının yeni özellikleri arasında, faz ve nötr iletkenleri için minimum ve maksimum değerlerle birlikte, akım ve opsiyonel gerilim dalga formlarını elde etme özelliği de var. Ayrıca dalga biçimi, harmonikler ve şimdi yüzde bir olan ölçüm hassasiyetinden kaynaklanan genel kalitenin bir işaretini de gösterebilir. Her zaman aktif olan daha yüksek çözünürlüklü nokta matris ekran, bölgesel seçicilik (zone selectivity - ZSI) durumunu, pilin durumunu ve anma akımını sürekli göstermesi için geliştirildi. Bütün veriler, Modbus, Profibus veya Ethernet haberleşme fonksiyonu yoluyla aktarılabiliyor ve izinsiz değişikliklerden korunmak için bir şifre güvenlik amacıyla eklenebiliyor. Ayrıca QR kodu da, daha kolay tanıma ve ek bilgilere erişim için eklenmiştir. Nikolic bu konudaki sözlerini şöyle sürdürdü: "Eaton'da biz kendimizi, kullanıcıların personel güvenliğini ve ekipmanların güvenilirliğini artırmalarına yardım etmeye adadık. Böylece, şimdi selektif kısa devre trip durumunda, trip süresini ve enerjiyi azaltmak için, devre kesicilere entegre olan ZSI koruması ile yüksek seviyede bir güvenlik fonksiyonu sağlıyoruz. Opsiyonel Ark Azaltma Bakım Sistemi (Arcflash Reduction Maintenance System - ARMS) fonksiyonu, bakım personelini korumak için trip süresini azaltıyor. Dahası, Arcon sistemi, maksimum akıma ulaşmadan önce 2 ms içerisinde arkı kontrol ediyor ve Diagnose Teşhis Sistemi de Alçak Gerilim Ana Dağıtım Panosu'nun termal olarak sürekli izlenmesine izin veriyor. Bu sistemler birlikte, herhangi önemli bir hatanın tespitini sağlamakta ve böylece bu hatalar operatörler veya ekipmanlar için bir risk teşkil etmeden önce kolaylıkla erken önlem alınması sağlamaktadır.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim