Tip F Kaçak Akım Sigortası

Karışık Frekanslı Kaçak Akımlarından Korunma

  • Tip F Kaçak Akım Sigortası
    Tip F Kaçak Akım Sigortası

Güç yönetimi şirketi Eaton, anahtarlama cihaz portföyünü, Tip F kaçak akım sigortasını dahil ederek genişletti. Eaton, IEC 62423'e göre daha iyi personel ve sistem koruması için Tip F kaçak akım sigortası sağlıyor. Sigorta özellikle, çamaşır makinesi ve ısı pompası gibi monofaze değişken frekanslı uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır, personel ve sistemler için mükemmel bir koruma sağlar. Kullanıcılar için yüksek güvenlik seviyeleri sağlarken, elektrik mühendislerinin de ekipmanlarının güvenilirliğini artırmalarını mümkün kılar.

IEC 62423 standardı, Tip F kaçak akım koruma cihazılarının (RDC'ler) talep edilen özellikleri ve testleri için tarifnameler içerir. Sonuç olarak, değişken frekanslı sürücüleri içeren tesislere yönelik öneriler değişti. Bu tip uygulamalarda, geleneksel (Tip A) kaçak akım sigortalarının üstesinden gelemediği karışık frekanslı kaçak akımlar ortaya çıkabilir. Arızalı bir cihazla doğrudan veya dolaylı temas sırasında insanları elektrik şokundan korumak veya toprak hata akımlarının yangın riskini minimuma indirmek için diğer önlemlerin de alınması gerekir. Tip F kaçak akım cihazı sadece sinüs şeklindeki kaçak akıma ve darbeli DC hata akımlarına (I0069ke Tip A cihazları) karşı emniyetli ve güvenilir bir koruma sağlamaz, buna karşılık IEC 62423 standardına göre 1 kHZ'e kadar karışık frekanslı kaçak akımların üstesinden gelebilir. Bu tip bir karışık frekans, genellikle dahili bir değişken frekanslı sürücünün çıkışında olur.10 mA'e kadar DC hata akımlarında sorunsuzca koruma sağlayan Tip F RCD'ler, güç dalgalanmalarına karşı yüksek direnci sayesinde sigorta açmadan ve kendini diğer cihazlardan ayırmadan önce kısa bir gecikmeye sahiptir: bu, sigortanın hata ile açmasını en aza indirmeyi ve yüksek derecede bir güvenliği garanti eder. Anma akımı 25A'den 100 A'e kadar 2 veya 4 kutuplu ürünler mevcuttur. Farklı kaçak akımlardaki (30 mA, 100 mA ve 300 mA) üç versiyonu ile Tip F RCD'ler, özellikle monofaze uygulamalarda hem kişisel güvenlik hem de hatalardan kaynaklı yangını önlemek için idealdir.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim