Schaeffler Grubu, çevresel şeffaflık alanında ödüle layık görüldü

İklim değişikliği ve su güvenliği alanındaki performansıyla CDP'den "A" notu aldı

  • Ocak 23, 2023
  • 2231 Görüntüleme
  • Schaeffler Grubu, çevresel şeffaflık alanında ödüle layık görüldü
    Schaeffler Grubu, çevresel şeffaflık alanında ödüle layık görüldü

Otomotiv ve endüstri sektörlerinin küresel çapta lider tedarikçilerinden Schaeffler, CDP'nin iklim değişikliği ve su güvenliği alanında A sınıfı performansa sahip şirketler listesine girdi. Bu notla Schaeffler, programa katılan şirketler arasında en üst yüzde birlik dilime girmiş oldu. Çevresel şeffaflık alanında ödüle layık görülen Schaeffler Grubu’nun CDP'den aldığı not, şirketin sürdürülebilir enerji alanındaki çabalarının bir göstergesi oldu. 

Otomotiv ve endüstri sektörlerinin küresel çapta lider tedarikçilerinden Schaeffler Grubu; iklim değişikliği ve su güvenliği alanlarında beyan ve performans kriterlerine göre, dünyanın en önde gelen kâr amacı gütmeyen küresel çevre kuruluşu CDP tarafından ödüllendirildi. Schaeffler, iklim değişikliği ve su güvenliği alanlarındaki notunu A-'den A'ya yükselterek kuruluş tarafından yapılan puanlama sonucunda değerlendirilen şirketler arasında her iki alanda da A statüsüne sahip çok az sayıdaki şirketten biri oldu. Süreçte toplamda 18.700'den fazla şirkete ait veriler değerlendirildi ve açıklandı. CDP, dünyanın en büyük çevre performansı beyanı veritabanını yönetiyor. Kuruluş her yıl, dünya genelindeki şirketlerin CO2 emisyonları, iklim risk profilleri, azaltım hedefleri ve stratejileri hakkında veri topluyor. 

Çevresel liderlik aslında bir yolculuk
Konuyla ilgili açıklama yapan Schaeffler CEO'su Klaus Rosenfeld: "Schaeffler'in bu üstün başarısı, CDP notlarımızı yakından takip eden paydaşlarımıza önemli bir mesaj veriyor. A listesine girmek, CDP puanlama sisteminde çok az sayıda şirketin başarabildiği zorlu bir geçiş süreci olarak görülüyor. Bu başarı, bize 2025 Yol Haritamızda yer alan sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşmak için doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bununla birlikte, önümüzde çok uzun bir yol olduğunun ve günümüz koşullarında sürdürülebilirlik stratejimizi uygulamanın zorlu bir süreç olacağının da farkındayız." şeklinde konuştu. CDP performansıyla ilgili bu memnuniyet verici haber aynı zamanda şirketin çevresel veri toplama, iklim çözümlerini iş süreçlerine daha fazla entegre etme ve şeffaf raporlama alanlarında yaptığı süregelen değişiklikleri de yansıtıyor.

2040 yılına kadar tedarik zincirlerini iklim nötr hale getirme hedefi
Schaeffler'in bu CDP skorunu elde etmesinde, 2040 yılına kadar tedarik zincirlerini iklim nötr hale getirme hedefi, e-mobilite alanındaki fırsatları değerlendirmesi ve 2021 enerji verimliliği programı kapsamında attığı adımlar gibi pek çok faktör rol oynadı. CDP, Schaeffler'in Avrupa'daki tesislerinde kullanılan elektriğin tamamının yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediliyor olmasını da artı olarak dikkate aldı. Ayrıca, bu yıl ilk kez, İklim değişikliği anketinde biyoçeşitlilikle ilgili bir modül yer aldı. Su kategorisindeki puanın hesaplanmasında, Schaeffler'in 2021 yılında su kullanımı alanında uyguladığı bazı önlemler, şirketin suyla ilgili risklerin yönetimi hakkında yaptığı detaylı açıklama ve kısa vadeli değişken unsura ilişkin performans hedeflerine su kullanımının da dahil edilmesi gibi bir dizi etken göz önünde bulunduruldu. Yanı sıra bir iklim senaryosu analizinin kullanılıp kullanılmadığı da dikkate alındı.

Çevresel şeffaflığın altın standardı
CDP, çevresel şeffaflık alanında dünya genelinde altın standardı olarak kabul edilen bir puanlama olarak tanımlanıyor. 2022 yılında toplam değeri 130 trilyonu aşan varlığı kontrol eden 680'den fazla yatırımcı ve yine toplamda 6,4 trilyon dolardan fazla hacme sahip bir satın alma bütçesini yöneten 280 büyük alıcı, binlerce şirketten çevresel verilerini CDP üzerinden açıklamalarını istedi. CDP, katılan her bir şirketi detaylı ve bağımsız yöntemlerle inceleyerek şirketin beyanlarının kapsamlılığı, şirketin çevresel riskleri fark etmesi ve yönetmesi ve iddialı hedefler belirleme gibi eylemlerden yola çıkarak şirketin çevresel sorumluluğu kapsamında en iyi uygulamaları benimsemesi ve çevresel konularda liderlik göstermesi gibi kriterleri göz önünde bulundurarak şirkete A ile D- arasında bir not veriyor.

Schaeffler'in sürdürülebilirliğe olan bağlılığı hakkında detaylı bilgiye 
www.schaeffler-sustainability-report.com/2021 adresindeki en güncel sürdürülebilirlik raporundan erişebilirsiniz.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim