Endüstri 4.0 Uygulamaları için Yeni Nesil OGD Mesafe Sensörleri

PMD ışık-uçuş-zamanı (ToF) teknolojisini kullanarak mesafe değerlerini milimetre hassasiyetinde ölçen

  • Endüstri 4.0 Uygulamaları için Yeni Nesil OGD Mesafe Sensörleri
    Endüstri 4.0 Uygulamaları için Yeni Nesil OGD Mesafe Sensörleri

ifm electronic, PMD ışık-uçuş-zamanı (ToF) teknolojisini kullanarak mesafe değerlerini milimetre hassasiyetinde ölçen ve Endüstri 4.0’a uygun, yeni nesil OGD Fotoelektrik Mesafe Sensörlerini geliştirdi.

OGD serisinin denenmiş ve test edilmiş yeni nesil mesafe sensörleri, önceki modellerin tüm avantajlarını tek bir cihazda birleştiriyor. Artık tek gövdede maksimum yeteneği bir araya toplayarak hızlı veya hassas uygulamalar için farklı çalışma modları da sunan yeni nesil OGD serisi, artırılmış ölçüm mesafesiyle de dikkat çekiyor. 

Kompakt M18 tasarımına sahip yeni nesil OGD Fotoelektrik Mesafe Sensörleri​​​​​​​, hareketli nesneleri 2 metre mesafeye kadar yüksek hassasiyetle algılıyor.

 OGD sensörlerinin PMD teknolojisi, geleneksel cisimden yansımalı lazer sensörlerden veya kırmızı ışık kaynaklı sensörlerden çok daha üstün. Sensörün algılama mesafesi açı ve renkten bağımsız olduğundan, parlak metalik yüzeyli zor nesneler bile algılanabiliyor. 

Nesneleri konumlandırmak veya kalite kontrolünde varlığı kontrol etmek için ideal yardımcı olarak öne çıkan yeni nesil OGD serisi sensörler, taşıma teknolojisi, robotik, montaj otomasyonu, konveyör teknolojisi veya lojistik gibi geniş uygulama alanlarına sahip. 

Montaj otomasyonunda hata önleme uygulamaları için uygun olan sensör, hat içi kalite kontrolleri için yeterli hassasiyet ve çözünürlük de sunmakta. 

Arka plan bastırma, OGD'nin sağladığı diğer bir avantaj. Bu özellik, taşıma bandının sonunda bir durdurma fonksiyonu uygulanırken kullanılabilir. Metalik silindirlerden gelen yansımalar sensörü etkilemez. OGD, ayrıca farklı renklerdeki nesneleri de güvenilir bir şekilde algılar.

Otomasyon için evrensel problem çözücü olarak öne çıkan sensör, yalnızca ölçülen değeri aktarmakla kalmayıp aynı zamanda tüm parametrelerin uzaktan ayarlanmasını mümkün kılan bir IO-Link arayüzüne de sahip.

Sensör, 3 ayar tuşu ve 4 haneli ekran kullanılarak doğrudan cihaz üzerinden veya IO-Link üzerinden uzaktan kolayca ayarlanabiliyor. Ekrandan bahsetmişken: mevcut ölçülen değeri görüntülemekten daha fazlasını yapabiliyor. Kırmızı-yeşil renk değişimi, yapılan mesafe ölçümün önceden belirlenen kontak noktasına veya mesafe penceresine göre durumunu net ve basit bir şekilde gösteriyor. 

Mesafe değerine ek olarak, hedef objenin ışık geri yansıtma değeri de analog çıkış olarak, IO-Link üzerinden kayıpsız dijital veri olarak veya anahtarlama çıkışı kullanılarak alınabiliyor. Bu da yansıtıcılık bazlı ürün ayrımı ve mesafe ölçümü yeteneklerinin aynı anda kullanılabilme imkanı tanıyor. 

Sensör, hem plastik hem de çelik gövdelerde sunulmakta.