Gaz ve Alev Algılama

Hidrojen Geçiş Projelerinde Güvenliği Güçlendirme

  • Gaz ve Alev Algılama
    Gaz ve Alev Algılama

Hidrojen, dünyanın doğalgazdan enerjiye geçişinin merkezinde yer alacak. Ancak hidrojeni üretmenin ve kullanmanın birçok yolu olsa da ortak bir payda var: Hepsinin güvenlik açısından izlenmesi gerekiyor. Bugün, Teledyne Gaz ve Alev Algılama, hidrojen için yalnızca uçtan uca gaz, alev ve yangın dedektörlerini değil aynı zamanda tamamlayıcı bir dizi son teknoloji kontrolörleri, hizmetleri ve bulut veri yönetimi seçeneklerini de kapsayan eksiksiz bir ürün teklifine sahiptir. Sonuç olarak, hidrojene geçiş projeleriyle ilgilenen giderek daha fazla şirket, tüm güvenlik ihtiyaçları için tek durak noktası olarak Teledyne Gaz ve Alev Algılama'ya güveniyor.
 
Teledyne Gaz ve Alev Algılama'nın yenilikçi sabit ve taşınabilir sistemleri onlarca yıldır hidrojenin güvenli kullanımını sağlıyor ve şirket bugün güvenli ve verimli bir enerji geçişine kritik bir katkı sağlıyor. Bir dizi yerleşik ve yeni uygulama genelinde hidrojen yelpazesinin tamamını (üretim, dağıtım ve depolama) destekleyecek ürünler, sistemler ve hizmetler mevcuttur. Ayrıca metan, amonyak, karbon monoksit ve karbon dioksit dahil olmak üzere hidrojen değer zincirindeki ana gazlar için geniş bir sensör yelpazesi mevcuttur. Birçoğu SIL2 veya SIL3 sistemlerine entegrasyona uygundur.

Sabit gaz dedektörleri
Bunun bir örneği, hidrojeni ve hidrojen ve hidrojen türevleriyle ilgili diğer gazları tespit etmek için ideal olan, entegre ekranlı, son derece başarılı DG7-SIL2 akıllı sabit gaz dedektörüdür. Mikroişlemciyle çalışan DG7-SIL2, kablosuz el terminali veya kablolu HART seçeneği kullanılarak tamamen yapılandırılabilir ve kurulumcuya gerçek esneklik sağlar ve servis maliyetlerini azaltır. Ünite çok çeşitli paneller, kontrolörler ve PLC'lerle doğrudan arayüz oluşturabilir.

Sabit gaz dedektörlerindeki bir diğer cazip seçenek ise tüm hidrojen değer zinciri için çeşitli muhafaza ve sensörler sunan OLCT 100-SIL2'dir. Popüler OLCT 100-SIL2, 4-20mA çıkışla gelir ve EN 50402'ye uygun SIL sertifikasına sahiptir.

Aynı ürün ailesinin bir parçası olan kompakt OLCT 20 sabit gaz dedektörü, çok küçük alanlarda izlemenin gerekli olduğu veya araç içi uygulamalar için barınaklara veya kızaklara kurulum için idealdir. OLCT 20 vericileri yine PLC'lere doğrudan bağlantı potansiyeli olan 4-20mA çıkış sağlar.

Alev dedektörleri
Birçok müşteri mevcut doğal gaz alev dedektörünü hidrojenle kullanıp kullanamayacaklarını soruyor. Bununla birlikte, hidrokarbon işlemede kullanılan birçok alev algılama sistemi yalnızca su, kurum veya karbondioksit gibi yanma ürünlerini 'görür'. Saf hidrojen yandığında sadece su oluşturur, bu da özel alev algılama ekipmanının kullanılmasını gerekli kılar.

Teledyne GFD'nin bu alanda heyecan verici yeni bir teklifi var: Spyglass IR3-H2-V alev dedektörü, hızlı müdahale çabalarını desteklemek üzere hidrojen ve diğer 'enerji geçişli' yangınları hızlı bir şekilde tespit eder. Yakın kızılötesi kamera, personele her türlü hava ve ışık koşullarında görünmez hidrojen alevlerini görme yeteneği sağlar. Özellikle, dedektör otomatik olarak video kaydederek yangınların nedenini ve gelişimini incelemek için ek araçlar sağlar.

Entegre saha güvenliği stratejilerini mümkün kılmak amacıyla kablolu veya kablosuz gaz ve alev algılama ekipmanı ağları oluşturmak için bir kontrol cihazının kullanılması gerekli olacaktır. Burada Teledyne GFD modüler ve esnek MX62-SIL2, sürekli ölçümü sağlamak için büyük, tamamen etkileşimli 10" (15"e kadar) yüksek çözünürlüklü renkli dokunmatik ekrana, 64 güvenli kanala ve bir yedek işlemciye sahiptir.

Taşınabilir gaz kaçağı dedektörleri
Taşınabilir gaz algılama ekipmanı, sıkıştırılmış hidrojenin mevcut olduğu ve potansiyel olarak sızıntı olabileceği yerlerde çalışan personelin kullanımı için mükemmeldir. Hidrojenin havada geniş bir yanıcılık aralığı vardır: atmosferik basınçta %4'ten %74'e kadar. Güvenliği her zaman sağlamak için Teledyne Gaz ve Alev Algılama taşınabilir gaz algılama sistemlerinde LEL'in %50'sinde veya %2 hidrojende bir alarm bulunur.

En son gelişmeler arasında, şirketin popüler ve başarılı Gasurveyor 700'ünün (GS700) hidrojeni tespit etme yeteneği ekleyen yükseltilmiş versiyonu olan çok yönlü GS700-Hydrogen yer alıyor. Yeni ATEX sertifikalı GS700-Hidrojen bu nedenle tek bir cihazda hem doğal gaz hem de hidrojen algılaması sunar. Büyük ekipmanlar, büyük alanlar ve boru hattı kurulumu ve bakımı çevresinde sızıntı tespiti için ideal olan GS700, isteğe bağlı bir GPS haritalama sistemine sahiptir. Ölçülen verilerin konumunu haritalandırmak ve herhangi bir sızıntının coğrafi konumunu belirlemek için sahadan verileri Teledyne GDCloud yazılımında depolamak ve işlemek mümkündür. Tüm gaz hizmet uygulamalarında olağanüstü esneklik ve performans sunan cihaz, halihazırda birçok hidrojen ağı test sahasında benimsenmiştir.

Kişisel güvenlik gaz monitörleri
Teledyne Gaz ve Alev Algılama, hidrojen, amonyak ve hidrojen değer zinciriyle ilgili tüm ana gazların izlenmesi için kapsamlı bir giyilebilir cihaz yelpazesi sunabilir. Örneğin, PS200 dört gaz uyumlu monitör kompakt, hafif, suya dayanıklı ve son derece sağlamdır; daha büyük PS500 modeli ise beş adede kadar gazı algılama potansiyeli sağlar.

Sonuçta, karbondan arındırma ve yeni uygulamalara dayalı olarak hidrojen ekonomisine giden birçok yol olacak. Bazıları hidrojenin en küçük çatlaklardan sızabilecek minik molekülleri konusunda endişe duysa da Teledyne GFD, hidrojeni çok sıradan bir gaz haline getirecek uzmanlığa ve çözümlere sahiptir. Şirket, hidrojenle çalışırken personelin ve varlıkların güvenliğini sağlamak için onlarca yıldır müşterilerle birlikte çalışıyor. Bugün, Teledyne Gaz ve Alev Algılama'nın eksiksiz bir hidrojen gazı ve alev algılama sistemleri portföyü, hidrojen ekonomisine güvenli ve verimli bir geçişi desteklemeye hazır.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim