Eaton, Microsoft ile Olan Grid-Interactive UPS Teknolojisine Yönelik İş birliğini Büyütüyor

Enerji dönüşümünde mesafe kat etmek ve müşterilerimizin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarını sağlamak amacıyla güçlerimizi birleştirdik

  • Temmuz 8, 2022
  • 515 Görüntüleme
  • Eaton, Microsoft ile Olan Grid-Interactive UPS Teknolojisine Yönelik İş birliğini Büyütüyor
    Eaton, Microsoft ile Olan Grid-Interactive UPS Teknolojisine Yönelik İş birliğini Büyütüyor

Akıllı güç yönetimi şirketi Eaton, dünya genelindeki temel segmentlerde Energy Aware kesintisiz güç kaynağı (UPS) sistemi teknolojisinin hayata geçirilmesi amacıyla Microsoft ile yapılan iş birliğinin büyüyeceğini bugün açıkladı. Bu büyüme, endüstrideki dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik ve enerji geçişi gibi temel gelişmelere hitap etmek amacıyla Eaton ve Microsoft arasında yapılmış olan yeni stratejik çerçeve anlaşması bünyesinde gerçekleşiyor. 
 
Bu stratejik çerçeve anlaşmasının temel amacı, Eaton’ın kendi geliştirdiği EnergyAware UPS teknolojisinin Microsoft projelerinde kullanılması. Bu UPS ünitesinin temel fonksiyonu, kritik güç uygulamaları ve tesisler için back-up güç koruması sağlamanın yanı sıra, güç kesintilerini veya güç kalitesine dair sorunları önlemek. Eaton ve Microsoft, belirli bir süredir devam eden yakın iş birliğinin bir sonucu olarak, UPS ünitesine özel yetenekler ekledi. Bu özel yetenekler sayesinde, kullanıcılar bu üniteleri, şebekeleri kendi içinde üretilen yenilenebilir enerjiyle destekleyen bir enerji kaynağı olarak kullanılabilecek. 

Böylece, şebeke operatörlerine esneklik kazandırmak amacıyla, Microsoft tarafından işletilen veri merkezleri de dâhil olmak üzere yeni nesil “grid interactive” veri merkezlerinin oluşturulmasına zemin hazırlanacak. Şebekeye esneklik kazandırmak, veri merkezlerinin yeterince kullanılmayan varlıklarının kazanca dönüştürmesi için bir fırsattır. Örneğin, enerji depolanabilecek ve yenilenebilir enerji kapasitesi arttıkça ve şebeke fosil yakıt tüketimiyle ilişkili ataletini kaybettikçe şebeke operatörlerinin gitgide daha fazla ihtiyaç duyacağı hızlı frekans değişimlerine anlık hızlı yanıtlar verilmesi sağlanabilecektir.

Eaton Enerji Geçişi ve Dijitalizasyon Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig McDonnell, bunun önemini şu sözlerle açıklıyor: “Grid-interactive UPS ünitesi, enerjinin şebeke seviyesinde karbonsuzlaştırılmasına yardımcı oluyor. Böylece, şebekenin sürdürülebilirliği veri merkezinin beklentilerini dahi aşacak. Bu da veri merkezinin çevre üzerinde bıraktığı genel etki profili içerisindeki enerji yönetimi bakımından adeta çığır açacak bir gelişme.”

Microsoft Veri Merkezi Araştırma Direktörü Sean James ise şunları söylüyor: “Grid interactive (şebeke etkileşimli) bir veri merkezi, elektrik sisteminin yalnızca müşterilerin BT verilerini ve uygulamalarını koruma değil, aynı zamanda iletim sistemi operatörüne ve şebekeye değerli elektrik hizmetleri sağlama işlevi gördüğü bir yerdir. Bu yardımcı hizmetlerin, şebekelerin büyük miktarda değişken yenilenebilir enerjiyi yönetebilmelerine yardımcı olmak adına gitgide daha kritik bir rol üstlenmesi kaçınılmaz".
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim