Dağıtılmış Servo İtici Sistemi

Modüler makineler için

  • Dağıtılmış Servo İtici Sistemi
    Dağıtılmış Servo İtici Sistemi
  • Dağıtılmış Servo İtici Sistemi
    Dağıtılmış Servo İtici Sistemi
  • Dağıtılmış Servo İtici Sistemi
    Dağıtılmış Servo İtici Sistemi

Beckhoff’un AMP8000 dağıtılmış Servo İtici sistemi modüler makine tasarımlarının uygulanması için ideal destek sağlar. Bu amaç için, hepsi oldukça kompakt bir tasarım içinde bir servo iticisi doğrudan bir servomotora entegre edilmiştir. Bu şekilde güçle ilgili elektronik parçalar makineye konulmuş ve tek kuplaj modülü ile kontrol kabinlerindeki alan gereksinimi azalmıştır. Buna ek olarak merkezi olmayan dağıtım modülleri ve evrensel EtherCAT P çözümü de modüler makine tasarımını daha da optimize etmektedir. 
AMP8000 sistemi üç ana bileşenden oluşur: başlangıç noktasını teşkil eden tek kanallı veya alternatif olarak çift kanallı kuplaj modülü ve kontrol kabinine halen kurulması gereken tek parça. Kuplaj modülü DC bağlantısı, 24 V DC güç ve EtherCAT iletişimi arasında bir bağlantı kurmaktadır. Beckhoff’a ait Yüksek performanslı AX8000 çok eksenli servo sisteminin kullanımı için, AX883x kuplaj modülü bir veya iki çıkış ile IP 65-dereceli cihazlara bir bağlantı sağlanması için AX8000 tedarik modülüne bağlanır. AX5000 Dijital Kompakt Servo İtici ile AX503x kuplaj modülü aynı zamanda entegre bir güç kaynağı ünitesi sayesinde bağımsız modda da kullanılabilir. Bu şekilde 20 A (AX883x halinde çıkış başına ve AX503x halinde toplam akım olarak) 600 V DC bağlantı voltajı ve EtherCAT ağ bağlantısı EtherCAT P çıkışlarında mevcuttur (B23 soketler).

Bu güç ilk olarak bir ikinci sistem bileşeni olarak AMP8805 dağıtım modülüne tedarik edilir. Makine taslağına entegre edilmiş olan IP 65 dereceli bileşen olarak beşe kadar AMP80xx dağıtılmış Servo İtici destekleyebilmektedir. Doğrudan (“tuğla stili”) veya bir aksesuar olarak mevcut olan braketlerin kullanımı ile (“kitap stili”) olarak monte edilebilir ve farklı makine tasarımlarına ideal olarak uygulanabilir. Dağıtım modülü DC bağlantısını desteklemek için 1120 µF dahili dirence sahiptir. Ek olarak, I/O veya ikinci geri bildirim sistemleri için olan EtherCAT P Box modüller gibi modüller basit ve hızlı bir şekilde ek bir EtherCAT P M8 çıkışı ile bağlanabilir.
Üçüncü sistem bileşeni AMP80xx dağıtılmış Servo İticidir. Montaj boyutları ve performans verileri bağlamında AM8000 serisi standart servomotorlar ile aynıdır. Entegre güce dair elektronik bileşenlerden dolayı yalnızca standart motorlara karşı genel uzunluğu artmaktadır. Bu eklenen uzunluk kurulum için genellikle kritik olmadığından, çoğu mevcut makine tasarımları modifikasyon gerektirmeksizin yükseltilebilir. AMP80xx dağıtılmış Servo İticiler ilk olarak F4 ve F5 flanş boyutlarında mevcuttur. 0.61 kW’tan 1.18 kW’a kadar nominal çıkışlara ve 2.0 Nm’den 4.8 Nm’ye kadar (F4) durgu torklarına veya 1.02 kW’tan 1.78 kW’a kadar nominal çıkışlara ve 4.1 Nm’den 9.7 Nm’ye kadar (F5) durgu torklarına sahip çeşitli sürümler bulunmaktadır. STO ve SS1 güvenlik işlevleri standart olarak entegre edilmiştir ve çeşitli genişletilmiş güvenli hareket işlevleri de şu anda hazırlanmaktadır. Buna ek olarak, yeni flanş boyutları F3 ve F6 geliştirilmekte olup AMP800 dağıtılmış itici sistemi daha düşük ve yüksek güç aralıklarında destekleyecektir.

EtherCAT ile Evrensel Kablolama ve Kademelendirilebilir Kurulum

AMP8000 sistemindeki bileşenler, evrensel olarak özdeş çapraz kesit ve konektörlerle bağlanan tek tip Bir Kablo Otomasyon (OCA) kablolama teknolojisi ile bağlanır. Bu bir ek güç çekirdekleri ile EtherCAT P’yi (iletişim artı 24 V sistem ve çevresel voltaj) bir araya getiren hibrit bir kabloya sahip tek kablolu çözüm anlamına gelen ECP-B23 konektörlerine sahip dinamik, bağlama zinciri uyumlu EtherCAT P kablosudur. Buna ek olarak, önceden monte edilmiş kablolar ve konektörler kablolama sırasında kolay kurulum ve minimum hata sağlamaktadır.

AMP8000 sistemi aynı zamanda dağıtım modülü ile kademelendirilebilir; bu da oldukça karmaşık makineleri ve tesislerin bile basit ve açık kesime sahip topoloji taslağına sahip olacağı anlamına gelir. Bu amaç için, bir veya daha fazla ek dağıtım modülü bir dağıtılmış servo iticisi yerine modül çıkışlarından birine bağlanır. Örneğin, bir ana dağıtım modülü, ayrı motorlar için yeterli güç sağlandığı varsayılırsa maksimum 25 dağıtılmış servo iticinin bağlanabileceği beş alt modülü destekleyebilir.

Optimize Edilmiş Tasarımda Kompakt İtici Entegrasyonu

AMP80xx ile, itici teknolojisi entegrasyonu en son çıkış aşaması teknolojilerinin kullanımı ile mümkün kılınan oldukça kompakt tasarımlarda uygulanmaktadır. Güç modülü servomotor şaftının arka ucuna eklidir ve ekleme boyutlarının AM8000 serisindeki standart servomotorlar ile aynı olmasını sağlamaktadır. Yalnızca genel uzunluk yaklaşık olarak yedi santimetre daha fazladır. Makine kurucuları için bu yalnızca, herhangi bir temel tasarım değişikliği yapmaksızın itici kavramlarını değiştirmelerine izin verecek şekilde çok küçük bir ek alanın gerekeceği anlamına gelmektedir.

Küçük genel hacim dışında, AMP80xx güce dair elektronik bileşenlerin üste monte edildiği pazarda sık sık karşılaşılan belli servomotorlar üzerinde avantajlar sağlamaktadır. AMP8000 ile iki dağılan ısı kaynağı, motor ve güce dair elektronik bileşenler açıkça birbirlerinden ayrılır ve tasarım sayesinde çok daha iyi bir ısı dağılması sağlarken ek kurulum alanına veya soğutucu bloğuna ihtiyaç duymaz.Sonuç olarak, dağıtılmış servo iticileri kolaylıkla Bechoff’un standart AM8000 servomotorlarına uyan aynı mükemmel özellikleri kolayca elde etmektedir.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim