EtherCAT Terminalleri

Dağıtım şebekelerinin takibi, proses kontrolü ve güç izlemesi için

  • EtherCAT Terminalleri
    EtherCAT Terminalleri

Makine işletimleri ve enerji endüstrisinde enerji yönetimi, besleme şebekesinin izlenmesi ve proses kontrolünden başlayıp üst düzey güç izlemeye kadar uzanan geniş bir talep yelpazesi oluşturmaktadır. Sözkonusu bu taleplere yanıt olarak Beckhoff, halen pazarda mevcut olan EtherCAT Terminalleri yelpazesini daha da genişleterek ürün yelpazesine, fiyat ve performans bağlamında olağanüstü ölçeklenebilir dört yeni EtherCAT I/O terminalini ekledi. 

Kendisini kanıtlamış EL37x3 güç izleme yüksek hızda örnekleme terminalleri (birleşmiş TwinCAT Güç İzleme yazılım kütüphanesi) ile birlikte enerji yönetimi için yeni EtherCAT Terminalleri, geniş bir aralıktaki uygulamalarda bulunan çok sayıda görev için en mükemmel şekilde uyarlanabilen kapsamlı bir ürün portföyü sunuyor. 

İki EtherCAT Terminali proses yönetimi uygulamalarında güç ölçümü için ideal uyum sağlamaktadır:
–    Yeni standart güç ölçüm terminali olarak EL3443 3- fazlı EtherCAT Terminal tüm proses yönetimi görevleri için evrensel düzeyde uygundur. Önceki modelle kıyaslandığında, dağıtım şebekesi izleme işlevselliği, hassas sıfır gerilim geçişi ve armonik analiz belirleme gibi çok sayıda yeni işlev sunmaktadır. Buna ek olarak, DC sistemleri için de uygundur. 
–    690 V AC seviyesine kadar gerilim ölçümü özellikli EL3453 3-fazlı EtherCAT Terminal çok daha zorlu proses kontrol görevlerine odaklanmaktadır.


Bu amaçla terminal kendi işlem değerlerini, 50 hz’de 10 ms aralığa karşılık gelen  her yarım dalgada bir güncellemektedir. 100 mA, 1 A veya 5 A için serbestçe ayarlanabilir ölçüm aralıkları ile elektriğe karşı yalıtımlı dört ölçüm kanalı, 60 A ani akım kapasitesi ile birlikte satışa sunulmuştur. 


İki diğer EtherCAT Terminal yeniliği, izleme ve bakım uygulamalarında enerji yönetimi için tasarlanmıştır:
–    Bir ekonomi sürümü olarak yeni EL3423 3-fazlı güç ölçüm terminali, özellikle IoT (Nesnelerin Interneti) olmak üzere maliyete duyarlı enerji yönetimi çözümlerinine yöneliktir. Ölçülebilecek parametreler enerji, güç ve dağıtım şebekesi kalite faktörüdür. Bunlar, 10 saniye ila 1 saat arasında ayarlanabilen güncelleme aralığı ile kaydedilir. Özel bir özellik olarak, ölçülen parametreler, ortalama, en yüksek ve en alçak değerler olarak sunulmaktadır. 
–    EL3483 3-fazlı gerilim, frekans ve faz yönünden dağıtım şebekesi izleme terminali, bir makineye güç beslemeyi en mükemmel şekilde izleme olanağı sağlar ki, gerilim değişmelerine duyarlı sistemler için özellikle avantajlıdır. İşlevler arasında içte ölçülen değerlerde eşik değerin ölçülmesi ve işlem görselinde uyarı ve hata ikililerinin düzenlenmesi de bulunmaktadır. Gerilim, frekans ve faz izleme açısından tek fazlı işlem de mümkündür.  
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim