Çok Çekirdekli Kontrol

Gömülü Pc'ler İçin Performans Sıçraması: DIN Ray Üzerinde 12 İşlemci Çekirdeği

  • Çok Çekirdekli Kontrol
    Çok Çekirdekli Kontrol

Yeni CX2000 serisi Gömülü PC'lerle Beckhoff, çok çekirdekli bilgi işlem gücünü DIN raya monte edilebilir bir biçimde sunuyor. Bu yeni performans sınıfı 4, 8 ve 12 işlemci çekirdekli Intel® Xeon® D işlemcilerden yararlanarak, olağanüstü kompakt bir tasarım içinde son derece güçlü kontrolörleri olanaklı kılıyor.

Beckhoff'un C6670 endüstriyel sunucularında daha önce kanıtlanmış olan bu yeni performans boyutu, şimdi de bir DIN rayına monte kontrolörde hayata geçirilebiliyor. Yeni Gömülü PC'ler, 5'inci nesil Intel® Core™ mikro mimarili 4, 8 veya 12 işlemci çekirdeği bulunan ve 14 nm üretim teknolojisi kullanılarak üretilmiş Intel® Xeon® D işlemcileri kullanıyor. Kullanılan işlemci açısından farklılık gösteren üç ünite tanıtılıyor:

1. CX2042 | Intel® Xeon® D-1529, 1,3 GHz, 4 Çekirdek

2. CX2062 | Intel® Xeon® D-1539, 1,6 GHz, 8 Çekirdek

3. CX2072 | Intel® Xeon® D-1559, 1,5 GHz, 12 Çekirdek

4, 8 ve 12 işlemci çekirdeği, son derece zorlu otomasyon görevleri için bile çokça bilgi işlem gücü ve paralellik sunuyor. TwinCAT 3 otomasyon yazılımının optimal çok çekirdek desteği, bir kontrol prosesinin görevlerini kullanılabilir işlemci çekirdeklerine ayrı ayrı dağıtmayı mümkün kılıyor. Bu, işlem yükünün, mümkün olan en iyi işlemci verimini elde edecek şekilde en ince ayrıntısına kadar planlanabilmesi anlamına geliyor.

Performans artışı sağlayan önemli diğer bir özellik ise ayrı grafik kartı. Intel® Xeon® işlemcilerde grafik kartı bulunmadığından, CX20x0 cihazlara 2 GB RAM'i bulunan ayrı bir ekran kartı takılıyor. GPU RAM'ini CPU RAM'inden ayırmak, iki işlem birimi arasındaki istenmeyen etkileşimler önlüyor. CPU ve GPU tarafından oluşturulan yüksek güç yoğunluğu, ısıyı dağıtmak için bir fan kullanılmasını gerektiriyor. Kablo gerektirmeyen bir takmalı bağlantı, gerekirse fanın kolayca değiştirilmesine olanak tanıyor ve düzenlenen fan hızı PLC'de sorgulanabiliyor.

CX2000 serisinin tüm temel arabirimleri yeni cihazlarda da mevcut: 2 x GBit Ethernet, 4 x USB 3.0, DVI-I'ın (VGA dâhil) yanı sıra, esnek yapılandırılmış, fabrikada takılmış çok seçenekli arabirim. Mevcut tüm CX2000 takmalı modüller, ister soldan ister sağdan takılan tipte olsunlar, maksimum esnekliği sağlamak için yeni cihazlarda kullanılabiliyor.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim