Tip 4004A Minyatür Eriyik Basınç Sensörü

Doğrudan memede ölçümler için

  • Tip 4004A Minyatür Eriyik Basınç Sensörü
    Tip 4004A Minyatür Eriyik Basınç Sensörü

Kistler'in Tip 4004A piezodirençli eriyik basıncı sensörü, ölçüm teknolojisinin evriminde yeni bir sayfa açar. Sadece 3 mm'lik ön çapı sayesinde, bu sensör doğrudan enjeksiyon memelerinde ve küçük ekstrüderlerde çalıştırılabilir: plastik eriyik ile doğrudan temas halinde hem basıncı hem de sıcaklığı ölçebilir. 4004A, enjeksiyon kalıplama ve eklemeli imalatta sıcak yolluk sistemleriyle kullanım için eşit derecede idealdir.

Plastik işleme endüstrisi net bir trend izliyor: akıllı kalıplar, enjeksiyon kalıplama makineleri ve 3D yazıcılar, kullanıcılara süreç hakkında mümkün olan maksimum bilgiyi sağlıyor. Şeffaflığı artırmanın yanı sıra, bu, üretim sürecinin sürekli optimizasyonunu sağlar.

Hassas sıcaklık kompanzasyonlu basınç ölçümü
Ancak şimdi, Kistler'deki ölçüm teknolojisi uzmanları, yenilikçi 4004A eriyik basınç sensörünü tanıttı: +350°C'ye kadar çalışma ve ölçüm aralığıyla, bu sensör, doğrudan sıcak yollukta kullanılabilir ve böylece basınç ve sıcaklığın hassas ölçümlerini sağlar. enjeksiyon nozulları ve ekstrüderler. Ultra kompakt boyutları sayesinde - ön çapı sadece 3 mm'dir - bu sensör, enjeksiyon davranışında kritik bir değişiklik olmaksızın küçük nozullara da monte edilebilir.

İki farklı uygulama için 4004A, yüksek doğruluk sağlayan iki ayrı kalibre edilmiş basınç aralığına sahiptir: enjeksiyon kalıplamada sıcak yolluk için 2.500 bar'a ve eklemeli üretim için 1.000 bar'a kadar. Kistler'de BU Plastics Başkanı Dr. Robert Vaculik'e göre, "Ölçülen eriyik basıncı, plastik eriyiğin akış davranışını optimize etmek amacıyla tesisi kontrol etmek için kullanılabilir." "Proses parametreleri sabit kalırsa, ancak basınç sinyalinde değişiklikler varsa, bu olası anormallikler anlamına gelir - örneğin mekanikte aşınma veya eriyik geri akışı gibi küçük nozullarda tortular. Bu derecede bir doğrulukla süreç izleme şimdiye kadar hiç mümkün olmamıştı. "

Akıllı sıcak yolluk ve eriyik basınç kontrolü
Yeni sensör, TEDS (Dönüştürücü Elektronik Veri Sayfası) aracılığıyla dahili anahtar parametrelerine kolay erişim sağlar. Sertleştirilmiş çelikten yapılmış sensör diyaframı ve IP65 koruma derecesi sayesinde 4004A, fiber takviyeli plastikleri içeren uygulamalar için kullanılabilir. Medtech ve gıda paketleme sektörlerinde de sorunsuz olarak çalıştırılabilir – sinyalleri iletmek için yağ veya cıva gibi hiçbir ortam kullanılmaz.

Sıcaklık kompanzasyonlu basınç sinyaline analog çıkış veya sensörün RS232 arayüzü aracılığıyla erişilebilir, böylece Kistler'ın ComoNeo proses izleme sistemi gibi ölçüm ekipmanları ile elde edilebilir ve görselleştirilebilir. Dr. Vaculik'in kapanış sözleri: "Bu yenilikle, müşterilerimize sıcak yolluk ve eklemeli imalat uygulamaları için dijital bir ölçüm zinciri sunuyoruz - sıcak yolluk sistemlerinde ve eklemeli imalat sistemlerinde eriyik akışının daha akıllı izlenmesinin anahtarı. "
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim