HANNOVERMESSE'ye Geri Sayım

Geleceğe yönelik endüstriyel üretimin anahtarları

  • l.t.r.: Dr. Fabian Bause, Beckhoff; Per Niederbach, Innovation Norway; Laila Stengseng, Botschafterin Norwegen; Dr. Jochen Köckler, Deutsche Messe. (c) Deutsche Messe.
    l.t.r.: Dr. Fabian Bause, Beckhoff; Per Niederbach, Innovation Norway; Laila Stengseng, Botschafterin Norwegen; Dr. Jochen Köckler, Deutsche Messe. (c) Deutsche Messe.

HANNOVERMESSE 2024 zorlu bir siyasi ve ekonomik ortamda gerçekleşiyor. Tam da bu nedenle etkinlik, verimli ve sürdürülebilir üretime ışık tutacak bir ivme kazandırmayı amaçlıyor.

Etkinliğin başlamasından 8 hafta önce, 22-26 Nisan tarihleri arasında, organizatör, bu yılın konuk ülkesi Norveç'in temsilcileri ve bir dizi katılımcı, ticaret fuarı hakkında genel bilgiler verdi.

“Jeopolitik gerilimler, iklim değişikliği, durgun büyüme, yüksek enerji fiyatları ve vasıflı işçi sıkıntısı, maliyet disiplini ve verimliliğin şu anda şirketlerde baskın temalar olduğu anlamına geliyor. Yapay zeka aynı zamanda endüstrideki çalışma hayatlarında da köklü değişikliklere yol açıyor. Buna ek olarak, iş dünyası liderleri ve ticari birlikler Avrupa'nın sanayisizleşmesi konusunda uyarıda bulunuyorlar” diyor Deutsche Messe AG CEO'su Dr. Jochen Köckler, bu yılki HANNOVER MESSE'nin gerçekleştiği ortamı anlatıyor.

“HANNOVER MESSE bu yıl her zamankinden daha önemli çünkü ekonomik ortam nadiren bu kadar değişken oldu. Hannover'de sanayinin rekabetçi ve sürdürülebilir temelde üretim yapmasını sağlayacak teknolojiler ve çözümler sunulacak. Ticaret fuarı tamamen akıllı ve karbon nötr üretim, yapay zeka, hidrojen ve sektörler arası enerji çözümleriyle ilgili olacak. Özellikle Avrupalı şirketler için HANNOVER MESSE böylece Avrupa'nın yaklaşan sanayisizleşmesine karşı bir siper oluşturacak” diyor Köckler. “Katılımcılarımız Avrupa'da rekabetçi endüstriyel üretimin mümkün olduğunu gösterecek. Ancak bu, yenilikçiliği ve girişimciliği teşvik eden düzenleyici bir çerçeve gerektirecektir.”

Günümüzün endüstriyel sorunlarının çözümleri otomasyon, dijitalleşme ve elektrifikasyon arasındaki etkileşimde yatmaktadır. Ürün ve çözümler toplam 4.000 katılımcı tarafından sunulacak. Bu yılki ortak ülke Norveç, "Yeşil Endüstriyel Geçişe Öncülük Etmek" sloganı altında, Salon 12 ve 13'teki iki özel alanda Avrupa'da sürdürülebilir, rekabetçi endüstriyel üretim hedeflerine ulaşmak için önemli yapı taşlarını sunacak. Norveç'ten Laila Stengseng'e göre, Almanya Büyükelçisi, ülkenin fuardaki varlığının, yenilenebilir enerjiler, CO2 nötr üretim, karbon yakalama ve sanayinin dijitalleşmesi alanlarında çözümler geliştirmede kilit bir rol oynama iddiasının altını çizmeyi amaçlıyor.

Fuarın açılışı 21 Nisan'da Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Norveç Başbakanı Jonas Gahr Støre tarafından yapılacak. Almanya Şansölye Yardımcısı Dr. Robert Habeck'ten Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e kadar çok sayıda politikacı, etkinliği yerinde fikir ve bilgi alışverişinde bulunmak için kullanacak. Toplamda 300'den fazla ekonomi politikası heyetinin katılması bekleniyor.

Siemens ve Schneider Electric gibi önemli otomasyon oyuncularının yanı sıra Festo, Beckhoff, LAPP, Harting ve Pepperl+Fuchs gibi Alman Mittelstand'ın yanı sıra AWS ve Microsoft gibi dijital sektörün önemli oyuncuları da temsil edilecek. Ticaret fuarı, endüstrinin çeşitli sektörleri arasında dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve yapay zekanın (özellikle üretken haliyle) kullanımı konusunda fikir alışverişi için bir platform olacak.

Beckhoff'ta Yapay Zeka uzmanı ve TwinCAT ürün müdürü Dr. Fabian Bause, yaptığı sunumda yapay zekaya bakış açısını şöyle açıkladı: "Bu konu söz konusu olduğunda hepimiz konfor alanımızın dışına çıkmalıyız. Çünkü yapay zeka konusu herkesi etkileyecektir. ve tüm disiplinler. Bir şeyi başarmak ve süreçleri otomatikleştirmek için kullanılan bir otomasyon yöntemidir. Yani yapay zeka tek başına duran bir şey değildir, süreçleri, yazılımı ve hatta gerçek fiziksel makineleri otomatikleştirmek için kullanabileceğimiz bir araçtır.

Yapay zeka, ürün kalitesi ile kaynak tasarrufu arasındaki gerilim alanında üretimi optimize etmek için bir araç haline geliyor.

Beckhoff'un yapay zekanın kullanımını geliştirmek için üreticilerle birlikte çalıştığı birçok farklı alandan biri de rüzgar türbinleri için yazılım ve kontroldür.
Sadece konuk ülke Norveç bağlamında değil, fuarın bir diğer önemli odağı da yeşil hidrojen konusu.
Toplamda 500'ün üzerinde katılımcı konuya katkılarını sunacak.

Aksiyonun bir parçası olmak ister misin? Ücretsiz biletiniz için HANNOVERMESSE'nin kayıt sayfasına giden bağlantıyı takip edin.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim