Geleceğin dünyasını şekillendirecek robot teknolojileri

Teknoloji öncüsü Schunk, Connection Days Talks’ta robotik teknolojilerdeki güncel gelişmelere dikkat çekti

 • Haziran 11, 2021
 • 1128 Görüntüleme
 • Geleceğin dünyasını şekillendirecek robot teknolojileri
  Geleceğin dünyasını şekillendirecek robot teknolojileri
 • Geleceğin dünyasını şekillendirecek robot teknolojileri
  Geleceğin dünyasını şekillendirecek robot teknolojileri
 • Geleceğin dünyasını şekillendirecek robot teknolojileri
  Geleceğin dünyasını şekillendirecek robot teknolojileri

Sektöründe dünya lideri olan Schunk, Hannover Fairs Turkey’in dijital etkinlik platformu Connection Days tarafından 22 Haziran’da düzenlenecek Endüstriyel Robot Otomasyonu ve Geleceği Konferansı’nda Premium Sponsor olarak yer alacak. Etkinlik öncesi Connection Days Talks özel canlı yayınına katılan SchunkTürkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez ve Schunk Türkiye Otomasyon Bölümü Satış Müdürü Egemen Zengin, robotik teknolojilerinin geleceğine ve Türkiye’deki robot kullanımlarına ilişkin güncel bilgiler paylaştı.

Dünya çapında 50’den fazla ülkede faaliyet gösteren ve robotlu otomasyon ekipmanları, CNC tezgah iş parçası bağlama sistemleri ve takım tutucuları pazarında dünya lideri olan Schunk, 22 Haziran’da Hannover Fairs Turkey ve ENOSAD (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği) iş birliği ile Connection Days dijital etkinlik platformu üzerinden düzenlenecek Endüstriyel Robot Otomasyonu ve Geleceği Konferansı’nın Premium Sponsorları arasına yerini aldı.

Etkinlik öncesi Connection Days Talks özel canlı yayına katılan SchunkTürkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez, “Schunk olarak hemen hemen her sektörde faaliyet gösteriyoruz. Özellikle otomotiv, otomotiv yan sanayi, beyaz eşya, hızlı tüketim malları ve elektrik-elektronik sektörü öncelikli faaliyet alanlarımız arasında yer alıyor. Bugün geldiğimiz noktada; esnek, akıllı, kendi kendine öğrenebilen, yapay zekâ algoritmalarının yoğun olduğu ve 5G haberleşme teknolojisinin kullanıldığı dijital bir mobilite çağındayız. Robotlu uygulamalar artık her alanda karşımıza çıkabiliyor. Endüstride robot kullanımına ilişkin istatiksel verilere baktığımızda Türkiye'de bin 796 yeni robot kurulumu gerçekleştirildiğini görüyoruz. 2014-2019 yılları arasında yıllık robot kurulumları ise ortalama yüzde 8'lik artış gösterdi. Bu tabloya göre geleceğin fabrikalarında robot ve kolaboratif robot kullanımının maksimum seviyede olacağını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Kolaboratif robotlara olan ihtiyaç gittikçe artıyor
Canlı yayında Schunk’un kolaboratif robot çözümlerinden bahseden Schunk Türkiye Otomasyon Bölümü Satış Müdürü Egemen Zengin ise“Kolaboratif robotlar, insanlarla iş birliği içinde çalışan robotik sistemler olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamada insana yardımcı olarak kullanılabildiği gibi aynı anda ve aynı ortamda iki farklı işi birlikte gerçekleştirebiliyor. Bazı koşullarda üretim ve montaj hatlarının tam otomasyona geçmesi ekonomik bir çözüm olamadığı için kolaboratif robotlara daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Kolaboratif robotlarla birlikte sistemlerin daha hızlı ve kolay kurulma ihtiyacı da doğdu. Biz de Schunk olarak kolaboratif tutucu ve tak çalıştır ürün gruplarını pazara sunduk. Schunk’un kolaboratif tutucu ve tak çalıştır ürün grupları aynı zamanda farklı robot üreticilerinin robotlarına da doğrudan uygulanabiliyor. Bu ürün grubunun dünyadaki ilk üreticisi olarak çeşitli kolaboratif robot ve hafif robotlara geniş bir yelpazede standart ürünler sunuyoruz” dedi.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim