Eurasia Rail’de Demiryolları Sektörünün Bugünü ve Geleceği

9. Uluslararası Demiryolu ve Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı Eurasia Rail, TÜYAP Fuar & Kongre Merkezi’nde 25-27 Kasım tarihlerinde

 • Kasım 18, 2021
 • 512 Görüntüleme
 • Eurasia Rail’de Demiryolları Sektörünün Bugünü ve Geleceği
  Eurasia Rail’de Demiryolları Sektörünün Bugünü ve Geleceği
 • Eurasia Rail’de Demiryolları Sektörünün Bugünü ve Geleceği
  Eurasia Rail’de Demiryolları Sektörünün Bugünü ve Geleceği
 • Eurasia Rail’de Demiryolları Sektörünün Bugünü ve Geleceği
  Eurasia Rail’de Demiryolları Sektörünün Bugünü ve Geleceği

Türkiye’deki demir yolu ve hafif raylı sistemler sektörüne yönelik en önemli fuar olan Eurasia Rail’de, fuar ile eş zamanlı gerçekleşecek olan kapsamlı konferans ve seminer programında ziyaretçiler ve katılımcılar, demiryolu taşımacılığına yönelik son gelişmelerin, yeniliklerin ve teknolojilerin yanı sıra sektörde karşılaşılan zorluklar ve bunlara yönelik olası çözümler hakkında bilgi sahibi olacaklar. 

3 gün boyunca fuarla eş zamanlı olarak gerçekleşecek etkinlik programı kapsamında bu sene Eurasia Rail, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TCDD ve TCDD Taşımacılık’ın ana desteği ve Metro İstanbul’un sponsorluğunda bölgedeki raylı sistemler sektörünün en önemli aktörlerini bir araya getiriyor. 

Sektör sürekli değişim halindeyken güncel bilgilere sahip olmak, network genişletmek ve iş bağlantıları güncel tutmak, çevik bir şekilde konumlanmak adına oldukça önemli. Eurasia Rail, ülkemizin demiryolu ve raylı sistemlerde son yıllarda gerçekleştirdiği devrim niteliğindeki atılımları dünyaya güçlü bir biçimde sergilemek, sektörün de öncü aktörlerinin teknoloji odaklı Ar-Ge yatırımları ile geliştirdiği inovatif ürünleri tanıtmak adına sektörel bilgi ve deneyim paylaşımı konusunda önemli bir platform sunuyor. Bu sebeple, konferanslar, teknik sunumlar, özel fuar turu, ulaşım sistem ve teknolojileri geliştiren start-uplar buluşması gibi farklı formatlardaki etkinlikler ile ziyaretçi ve katılımcılar Eurasia Rail’n sunduğu zengin bir program ile raylı sistemler sektörünün üst düzey karar vericileri, departman direktörleri ve teknoloji uzmanları bir araya gelecek.

Sektöre yön verecek etkinlikler Eurasia Rail’de
Sektöre yön veren kurum ve kuruluşların iş birliğinde düzenlenen etkinlik programıyla sektör profesyonelleri ve önemli birliklerin başkanları; trendler, yeni ürünler ve teknolojik inovasyonları ele alarak yabancı yatırımcılar, yerel üreticiler, satın almacılar ve karar vericiler için yol haritası oluşturacaklar.

Fuarın ilk gününde “Mobilitenin Geleceği: Çevreci ve Verimli Hareketlilik” paneli T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleşecek. Yerel yönetimleri destekleyen kamu yatırımlarından demiryolu sektöründe enerji verimliliği ve tasarrufuna,  yeşil ve çevreci demiryolu taşımacılığından  Kovid-19 sonrası dönüşen sektöre kadar birçok konunun konuşulacağı panelde T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Yunus Emre Ayözen, İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı ve UGES Sektör Başkanı Dr. İbrahim Bekar konuşmacı olarak yer alacak. 

Fuarın ilk gününün devamında, TCDD iş birliğinde, moderatörlüğünü İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’nun yapacağı “Demiryollarında Emniyet ve Dijitalleşme Odaklı İnovatif Yatırımlar ve Yerli Ar-Ge” adlı panelde  AYGM Genel Müdürü Dr. Yalçın Eyigün, UIC Yolcu Direktörü ve Ortadoğu Bölgesel Kurulu (RAME) Koordinatörü Marc Guigon, TCDD Genel Müdürü ve YKB Metin Akbaş, TÜRASAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Metin Yazar, İstanbul Medipol Üniversitesi Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan konuşmacılar arasında yer alacak. 

Fuar açılış gününün son oturumu ise TCDD Taşımacılık iş birliğinde “Uluslararası Ticarette Lojistik Koridorlarının Önemi” başlığında olacak. Moderatör, Maltepe Üni. Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş yönetimindeki panelin konuşmacıları ise şunlar: TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü ve Yön. Kr. Bşk. Hasan Pezük, Azerbaycan Demiryolları (ADY) Genel Müdür Yardımcısı Iqbal Huseynov, KTZ Express Türkiye Direktörü Bakytbek Mukishev, Rail Cargo Logistics İstanbul Genel Müdürü Murat Hürmen ve Pasifik Eurasia CEO ve Yön. Kr. Ü. Murat Karatekin

Akıllı Toplu Taşımacılık Çözümleri “Konferans Durağı Etkinlikleri”nde Metro İstanbul iş birliğiyle mercek altında.
İklim değişimine dirençli ve sürdürülebilir kentler için raylı sistem omurgasında toplu taşımacılık çözümleri Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy moderatörlüğünde 26 Kasım Cuma günü gündeme taşınacak.  Tüm Raylı Sistem İşleticileri Birliği (TÜRSİD) Başkanı Feyzullah Gündoğdu, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Üyelik, Pazarlama ve Hizmetler Kıdemli Direktörü Kaan Yıldızgöz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanı Doç. Dr. Pelin Alpkökin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan’ın panelist olarak katılacağı oturumun ana gündemi “Akıllı ulaşım politikaları” olacak.

Eurasia Rail’in bu seneki yeniliklerinden biri olan Rail Master Class Özel Fuar Turu, ziyaretçilerin ilgi odağı olacak
Fuarın ikinci gününde (26 Kasım 2021, Cuma) Eurasia Rail Fuarı kapsamında TÜYAP’TA gerçekleşecek etkinlikte; sektör profesyonelleri, ulaşımda yeni nesil teknolojiler ve ezber bozan inovasyonlar peşinde olan Teknoloji Yazarı ve TV Sunucusu Ahmet Can eşliğinde fuar katılımcılarının stantlarını ziyaret ederken firmaların değişen tüketici ihtiyaçlarına cevap olan ürün ve teknolojilerini irdeleyecek. 

Rail Master Class Özel Fuar Turu kapsamında önce fuar içinde Salon 2’deki konferans alanında Teknoloji Yazarı, Trend Avcısı ve Gazeteci M. Serdar Kuzuloğlu’nun katılımındaki “Bir Sonraki İstasyon…”başlıklı anahtar konuşmayla   teknolojiyle bezeli yeni nesil araçların ulaşımı, yerleşimi, kavramları, kültürü ve nihayetinde yaşamın kendisini nasıl değiştirdiğini dinleyecek, daha sonra özelleşmiş turun parçası olarak fuar koridorlarında bir yandan sohbet ederken bir yandan sektörün lider firmalarının projelerini yerinde deneyimleyecek,  ardından da “Tekno Girişimler Buluşması” ile “yapay zeka”, “arttırılmış gerçeklik”, “veri mimarlığı” gibi teknolojilerin geleceğe olan katkısından bahsedilecek. 

Sektördeki En Yeni ve En Son Teknolojili Ürünler ile İnovatif Yaklaşımlar Eurasia Rail’de
Artırılmış gerçeklik, otonom robotlar, siber güvenlik, 3B baskı, simülasyon teknolojileri, BIM ve enerji verimlilik çözümleri ile sektöre damga vuran start-uplar Eurasia Rail 2021’de ziyaretçiler ve katılımcılarla buluşmaya hazırlanıyor. 

Moderatörlüğünü Age Provocateur kurucularından Duygu Birecikli ve Gülşah Akın’ın yapacağı Tekno Girişimler Buluşması’nın konukları arasında ETOM Cloud CEO’su Mehmet Kesiktaş, Global Futurue Designs & Solutions (GFDS) CEO’su Mert Levent Oğuzata,  Strixeye Hacker Ömer Çıtak ve Mentor, Eğitmen Dr. Ayşe Kuyrukçu yer alacak. 

Teknik bilgi ve yaratıcı beyinlerin kesişimiyle ortaya çıkan başarı hikayeleri

Eurasia Rail 2021 Konferans Durağı Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen inovasyon sunumları: “Innovation Talks” programı, 26 Kasım Cuma günü, yenilikçi teknolojileri ve ar-ge yatırımları ile dikkat çekerken yeni standartlar belirleyerek ilham veren lider firmaları sektörle buluşturuyor.
13:30-14:00 Raylı Sistemlerde Sahadan İnovatif Örnekler
Günay Şimşek – Aselsan Enerji ve Ulaşım Program Direktörü

14:15-14:45 Siber Güvenlik: Akıllı ve Yeşil Mobiliteyi Kolaylaştıran Uygulamalar
Eddy Theese – Alstom Siber Güvenlik Başkan Yardımcısı

15:00-15:30 Sürdürülebilir Ulaşım ve Gelecek
Mina Başaran – ABB E-Mobilite Pazarlama Sorumlusu

15:45-16:15 Emniyet - Kritik Sistem ve Yazılım Sertifikasyon Süreçleri
Dr. Mustafa Seçkin Durmuş – Sadenco Mühendislik Proje Danışmanlığı Kurucusu ve Proje Danışmanı 

Değişim ve dönüşüm içinde her daim kazandıran yaklaşımlar: sürdürülebilirlik ve verimlilik
Fuarın son günü, Raylı Sistemler Derneği iş birliğinde gerçekleşecek panellerin odaklarında “Akıllı ve sürdürülebilir ulaşım teknojileri”, “Şarj edilebilir bataryalı raylı system araçları”, “Demiryolu araçlarında enerji dönüşümü”, “Projelerin lokomotifi: Sistem mühendisliği”, ”Standartların demiryolu tedarikçileri için önemi” ve “Demiryolu araçlarında tescil ve yetkilendirme” olacak.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim