Depozito Yönetim Sistemi

Geri dönüşüm bedelleri tüketiciye anında aktarılacak

  • Şubat 18, 2022
  • 135 Görüntüleme
  • Depozito Yönetim Sistemi
    Depozito Yönetim Sistemi

Türkiye Çevre Ajansının ambalaj ve ambalaj atıklarının yönetimindeki görev ve yetkileri doğrultusunda “Depozito Yönetim Sistemi” uygulama süreci başladı. Bu kapsamda Optimak, cam, kağıt ve plastik ambalajların geri dönüşümü için makine tasarım ve üretimine odaklandı. Böylece depozito yönetim sistemine dâhil olan ambalajların geri dönüşüm bedelleri tüketiciye anında aktarılacak.
Optimak tarafından üretilecek makineler, depozito yönetim sistemine dâhil edilen ambalajlı ürünleri tüketicilere/kullanıcılara perakende sunulan satış noktalarında yer alacak. Bu satış noktaları, tüketiciler/kullanıcılar tarafından getirilen depozitolu boş ambalajların iade alınmasını ve depozito ücretinin anında geri ödenmesini sağlayacak. Makinelerde insani tüketim amaçlı içeceklerin piyasaya sürülmesinde kullanılan cam, polietilen teraftalat (PET) türünde plastik ve alüminyum türünde metal malzemeden yapılmış olan tek kullanımlık ambalajlar ekonomiye kazandırılacak.
Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında belirlenen hedeflerle rekabet üstünlüğü sağlayacak adımlar atan Optimak, Çevre Ajansı, TOBB Türkiye Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisi ve ilgili STK’lar ile görüş alışverişi yapacak. Böylelikle ambalaj üreticileri, tedarikçileri ve işletmelerin sorumlulukları ve yükümlülüklerini yerine getirmelerine destek olacak. Tüketicileri bilinçlendiren ve ekonomik değer üretmesine kapı aralayan bu proje kapsamında ambalajların türleri, miktarları ve geri dönüşüm bedelleri konusunda ilke ve standartları belirlenmesine destek olacak.

Optimak Ar-Ge Merkezi, bu noktada Çevre Ajansı tarafından belirlenen depozito uygulama planları kapsamında yürütülen yeninden/tekrar kullanılabilir ambalajlara yönelik depozito yönetim sistemi uygulamaları yakından takip ediyor. Depozito yönetim sisteminin idari, mali ve teknik açıdan verimli, sürekli ve çevreyle uyumlu bir şekilde uygulanmasına katkı veren bu üretim sayesinde geri kazanım sürecini hızlandırıyor.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim