Yüksek Hızlı 4K Prizma Renkli Çizgi Taramalı Kamera

5 mikron kare piksele sahip üç özel CMOS görüntüleyiciye sahip

  • Tedarikçi JAI A/S
  • Ağustos 9, 2018
  • 4089 Görüntüleme
  • Yüksek Hızlı 4K Prizma Renkli Çizgi Taramalı Kamera
    Yüksek Hızlı 4K Prizma Renkli Çizgi Taramalı Kamera

JAI, Sweep+ Serisi kamera ailesindeki yeni 3-CMOS prizma renkli çizgi taramalı kamerası tanıttı. Yeni SW-4000T-MCL, gelen ışığı tam olarak kırmızı, yeşil ve mavi dalga bantlarına bölen yüksek dereceli bir optik prizma düzeneği üzerine monte edilmiş 4K (4096 piksel) çözünürlüğe sahip üç adet özel CMOS çizgi sensörüne sahiptir.
Yeni kamera, daha önceki 4K prizma renkli çizgi taramalı kameralardan –üç çizgili veya prizma bazlı- dört kat daha hızlı olan, 67.7 kHz'e (saniyede 67.700 çizgi) kadar 24-bit ara değersiz RGB çıkışı sağlar ki bu da onu en hızlı 4K renkli çizgi taramalı kameralardan biri yapıyor.
Çizgi oranındaki artış, renkli çizgi tarama tabanlı denetim sistemlerinin tasarımcılarının, uygulamalarının, üç çizgili kameralar tarafından sağlanabilecek olandan daha yüksek renk ve mekansal hassasiyet gerektirmesi durumunda, görüntü kalitesi için hızı feda etmek zorunda olmadığı anlamına gelir.
Yüksek hızlı çalışmasını desteklemek için SW-4000T-MCL, 7,5 mikron kare piksele sahip üç özel CMOS görüntüleyiciye sahiptir ve maksimum çizgi hızlarında ihtiyaç duyulan kısa pozlandırma süreleri için yüksek duyarlılık sunar.
Bunlara ek olarak, üç CMOS sensörünün her birinin iki bitişik çizgisi vardır. Bu düzenleme, SW-4000T-MCL'nin yatay gruplama, dikey gruplama veya her ikisini birlikte sağlamasını mümkün kılar. Dahası, sensörün dışa okuma mimarisi, gürültüyü artırmadan sinyali iki katına çıkarmak için iki pikselin okunmasını tek bir difüzyon düğümü vasıtasıyla birleştirerek, gruplama işleminin duyarlılığı önemli ölçüde artırmasını sağlar. Bu gelişmiş gruplama özelliği, JAI’nin 4K üç çizgili kamerası (SW-4000TL-PMCL) ile bu yılın başlarında tanıtıldı ve JAI’ye özgü bir özellik olarak kalmaya devam ediyor.
Sadece JAI’nin 4K renkli kameralarında bulunan diğer bir çizgi tarama özelliği, SW-4000T-MCL’nin standart RGB'den sRGB veya Adobe RGB renk uzaylarına, ve hatta kullanıcı tanımlı özel bir RGB dönüştürme matrisine dönüşüm sunmanın yanı sıra, doğal HSI veya CIEXYZ renk çıkışı vermesini sağlayan yerleşik renk dönüştürme kabiliyetidir.
Kodlayıcı bağlantısı için, SW-4000T-MCL, en fazla iki ayrı döner kodlayıcıdan direkt bağlantıyı desteklemek için dört ayrı giriş hattı ve dahili algoritmalara sahiptir. Bu, kullanıcıların, kodlayıcıyı çerçeve tutucu yoluyla bağlamak zorunda olmadığı, kablolamanın basitleştirildiği ve çerçeve tutucu ile kamera arasındaki sorunlar nedeniyle çizgilerin düşme olasılığının azaltıldığı anlamına gelir. Elbette, eğer kullanıcının tercihi bu yöndeyse, kameranın Kamera Bağlantısı arayüzü, kodlayıcı bağlantısını geleneksel yöntemle yapmak için kullanılabilir.
Ek standart özellikler, kazanç ve siyah seviye ayarlaması, manuel veya otomatik beyaz dengeleme, gölgeleme düzeltme, PRNU ve DSNU düzeltme ve renk sapması telafisini içerir. SW-4000T-MCL, çıktı çizgi verileri için Mini CL bağlayıcılı bir GenICam ve Gen-CP uyumlu Kamera Bağlantı arayüzü kullanır. Gerekli olan bit derinliği ve çizgi hızına bağlı olarak Temel, Orta, Tam veya Deka konfigürasyonları desteklenir. 3 x 8 bit ve 3 x 10 bit çıkış seçilebilir.
Kamera Bağlantısı arayüzüne ek olarak, 12 pinli bir Hirose bağlayıcı ve 10-pinli bir yardımcı bağlayıcı, toplam üç TTL girişi, bir opto-izole girişi ve dört TTL çıkışı ile donatılmıştır. Kamera, iki farklı mercek yuvası seçeneği ile sipariş edilebilir - bir Nikon F-yuvası veya bir M52 yuvası.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim