Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi (Industrial AutoML )

Üretkenlikleri artırmak, maliyetleri azaltmak ve yeni dijital iş modelleri oluşturmak için

  • Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi (Industrial AutoML )
    Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi (Industrial AutoML )

Akıllı endüstriyel bağlantı sektöründe öncü çalışmalara imza atan Weidmüller, Industrial AutoML çözümüyle güçlü makine modelleri sunuyor. Üretim tesislerinde verimliliği artıran ve maliyetleri azaltmaya odaklanan Weidmüller, Industrial AutoML (Otomatikleştirilmiş Makine Öğrenimi) çözümüyle yapay zeka ve makine öğrenimi gücünü ortaya çıkarıyor. Her üretim uzmanının veri bilimciye ihtiyaç duymadan güçlü makine modelleri oluşturabilmesine fırsat tanıyan Weidmüller, bu amaçla Industrial AutoML çözümü için Microsoft ile iş birliği yaptı. Artan model kalitesi, uçtan uca çözüm, maksimum esneklik ve bağımsızlık avantajlarıyla dikkat çeken Weidmüller Industrial AutoML çözümü, ek eğitim almadan makine öğrenimi çözümleri oluşturma ve uygulama konusunda çalışanları güçlendiriyor.

Endüstri 4.0 ve dijitalleşmeyle birlikte yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojileri endüstriyel tesislerin olmazsa olmazları arasında yerini aldı. Makine öğrenimi algoritmalarıyla, verilerin toplanması ve düzeltilmesi daha fazla verimlilik ve üretkenlik sağlıyor. Makine ve tesislerin yanı sıra üretim süreçleri de sürekli olarak veri üretiyor. Bu verilerden katma değer üretmeyi başaran şirketler ise geleceğin başarılı şirketleri arasında yer alacak. Veri analizi ile kestirimci bakım gibi planlamaların yapılması ve veri odaklı adımların atılması maliyetleri büyük ölçüde düşürürken iş planlarındaki kalite de artıyor. Industrial AutoML (Otomatikleştirilmiş Makine Öğrenimi) çözümü ile güçlü makine modelleri oluşturmaya imkân tanıyan Weidmüller, üretim tesislerinde verimliliği yükseltmeye ve maliyetleri azaltmaya odaklanıyor.

Weidmüller ile üretim ve bakım verimliliğinde artış

Weidmüller, Industrial AutoML- Otomatikleştirilmiş Makine Öğrenimi aracıyla üretim ve bakım verimliliğinde artış sağlıyor. Her otomasyon uzmanının ve servis teknisyeninin makine öğrenimi modelleri üretebilmesi ve kullanabilmesi üzerine kurulu bir vizyona sahip olan Weidmüller, yapay zeka ve makine öğrenimi gücünün ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Genellikle veri bilimcilerinin özel bilgi birikimini gerektiren bu model, Weidmüller’in otomatik sistemleri için farklı alanlardan kişilerin de bu konuda yetkinliğini sağlıyor. Weidmüller’in otomatik makine öğrenimi aracı, çalışanların modellerini kendi başına oluşturmasına ve kullanmasına imkân tanıyor. Bu araç sayesinde kullanıcılar kendi verilerine ve uygulama bilgilerine dayanarak makinelerin hatalı davranışlarının farkına varabiliyor. Platformdan bağımsız yazılım, bunu otomatik model oluşturma ve kolay/sezgisel bir kullanıcı arayüzü ile yapıyor. Bu modellerin bulut sistemlerine taşınmasına ise kişi kendi karar verebiliyor. 

Makine öğreniminde çalışanları güçlendiriyor

Artan model kalitesi, uçtan uca çözüm, maksimum esneklik ve bağımsızlık Weidmüller’in otomatikleştirilmiş makine öğrenimi avantajları arasında yer alıyor. Optimize edilmiş makine öğrenimi modelleri oluşturmak için kişinin kendi alanındaki bilgilerinden yararlanma fırsatı tanırken aynı zamanda veri bilimcisine ihtiyaç duymadan veya herhangi bir ek eğitim almadan makine öğrenimi çözümlerini oluşturma ve uygulama konusunda çalışanları güçlendiriyor. Ayrıca model oluşturma, bulut veya şirket içi dağıtımdan model optimizasyonuna kadar esnek ve uçtan uca çözüm sağlıyor. Weidmüller Otomatikleştirilmiş Makine Öğrenimi’nin ürün modülleri ve özellikleri arasında; anomali tespiti oluşturma, sınıflandırma ve tahmin modelleri, veri zenginleştirme, makine öğrenimi modellerinin geçerliliği, şirket içinde ve bulutta ölçeklendirilebilir dağıtım, model parametrelendirme ve operasyon konfigürasyonu, sensör verilerinin ve model sonuçlarının görselleştirilmesi yer alıyor.

Her veri kümesi ile performansınızı artırın

Araç, ek veri kümelerini kullanarak konuşlandırılan modelleri kolayca optimize etmeye ve zenginleştirmeye yardımcı oluyor. Böylece model performansın sürekli artışı sağlanıyor. Weidmüller Industrial AutoML çözümü, basınçlı hava sistemleri üreticisi BOGE Kompressoren başta olmak üzere sektördeki birçok önemli şirket tarafından kullanılıyor. Model verilerini müşteri sahalarındaki IoT cihazlarından besleyerek, BOGE kompresör kullanımını uzaktan izleyebilir hale dönüştüren Weidmüller Otomatikleştirilmiş Makine Öğrenimi, konfigürasyon ve performansı optimize edebiliyor. Hataları ve operasyonel anormallikleri oluşmadan önce tespit edebilmeye fırsat tanıyor.

Saatler içinde makine öğrenimi modelleri oluşturun

Weidmüller, Industrial AutoML ve Microsoft Azure ile üreticilerin bilgiyi inovasyona dönüştürmesine yardımcı oluyor. Akıllı endüstriyel bağlantı sektöründe öncü çalışmalara imza atan Weidmüller, her üretim uzmanının veri bilimciye ihtiyaç duymadan güçlü makine modelleri oluşturabilmesi vizyonuyla hareket ediyor. Bu amaçla Weidmüller, Industrial AutoML çözümünde Microsoft ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık sayesinde Weidmüller müşterileri artık saatler içinde makine öğrenimi modelleri oluşturabiliyor. Üretkenliklerini artırmak, maliyetleri azaltmak ve yeni dijital iş modelleri oluşturmak için yapay zekâ ve makine öğrenimi teknolojilerini kullanabiliyor.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim