Verimli dozajlama ve seviye kontrolü

Yük hücreleri ve tartım elektroniği kapları nasıl teraziye dönüştürüyor?

  • Verimli dozajlama ve seviye kontrolü
    Verimli dozajlama ve seviye kontrolü
  • Verimli dozajlama ve seviye kontrolü
    Verimli dozajlama ve seviye kontrolü
  • Verimli dozajlama ve seviye kontrolü
    Verimli dozajlama ve seviye kontrolü

Sistem entegratörleri ve proses kabı üreticileri, günümüzün endüstriyel ortamında hassasiyet, verimlilik ve kaliteye yönelik giderek artan taleplerle karşı karşıyadır. Yük hücrelerinin bir OEM (Orijinal Ekipman Üreticisi) çözümü olarak entegrasyonu, bu şirketlere kendi ürün ve hizmetlerini optimize ederken müşterilerine proses güvenliği sağlamanın çok yönlü ve güçlü bir yolunu sunuyor.

Bu makalede Minebea Intec'in entegre yük hücrelerinin, dolum ve dozajlama süreçlerinin yanı sıra seviye kontrolü için kap tartımında yenilikçi tartım elektroniği ile birlikte ne gibi avantajlar sunduğunu öğrenin.

Aç kapa. Aç kapa. Tonlarca ağırlıktaki konteynerlerin küçük kapakları birkaç saniyeliğine tekrar tekrar açılıyor. İnce miktarlardaki toz sessizce dar kavanozlara akıyor. Kavanozların biri ardı ardına doluyor, üstelik hepsi de yüksek hızda. Üretim salonundaki atmosfer, hassasiyet ve mükemmellik atmosferidir. Laboratuvar önlüğü giymiş bir çalışan, bakışlarını sıkı bir şekilde kontrol ekranına sabitleyerek koridorlarda dolaşıyor. Otomatik dolum ve dozajlama işlemlerini güvenilir bir şekilde takip edebilir. Salon etkileyici üretim tesisleriyle doludur ancak yine de bu yüksek hassasiyetli üretim sürecini mümkün kılan göze çarpmayan bir unsurdur: akıllı elektroniklerle birlikte yük hücresi. Devasa kapların altında bu küçük ama ince teknoloji gizlidir ve bu teknoloji sadece ilaç endüstrisinin üretim salonlarında değil aynı zamanda hassasiyetin de bir o kadar önemli olduğu gıda, plastik ve kozmetik endüstrilerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. İlaç üretiminde olduğu gibi bileşenlerin dozajlanması. İnce baharatların dolumundan gıda takviyesi üretimine kadar: Yük hücreleri, üretilen ürünlerin kalitesini garantileyen vazgeçilmez yardımcılardır.

Kanıtı: Pharmatec GmbH için yüksek hassasiyetli tartım çözümü
İlaç endüstrisinden bir örnek, Minebea Intec'in tartım teknolojisinin ne kadar başarılı çalıştığını gösteriyor. Ultra saf medya sistemleri ve proses tesisleri üreticisi Dresden'deki Syntegon yan kuruluşu Pharmatec, altı hazne kantarının uygulanmasıyla Minebea Intec'i görevlendirdi. Pharmatec'in müşterisinde, sıvı ilaçların birkaç ton kapasiteli tanklardan gram doğruluğu ile dozlanması ve tartım sonuçlarının güvenilir ve tekrarlanabilir bir şekilde kaydedilmesi gerekiyordu. Proses gerekliliklerine ek olarak yerel koşullar da uygulama için kapsamlı bir görev teşkil ediyordu ve yalnızca tasarım planlaması için Minebea Intec'in uzman personelinin birkaç ziyaretini gerektiriyordu.

Pharmatec burada gelişmiş Minebea Intec teknolojilerinden yararlandı: Novego tartım modülü®, farklı kurulum yüksekliklerine izin veren, 8 cm'ye kadar entegre, kademesiz yükseklik ayarı sunar. Global Ürün Müdürü Yannick Salzmann, "Yük hücresi kurulumunun en zor kısmı, yük hücrelerini doğru konuma monte etmek ve bununla bağlantılı olarak yatay kuvvetler ve bunun sonucunda ortaya çıkan kaldırma kuvvetleri gibi dış kuvvetlere karşı koruma sağlamaktır" diyor. "Her şeyden önce, kurulum kitlerimiz ve bilgi birikimimiz aracılığıyla sistem doğruluğunu mümkün olduğu kadar yüksek hale getirmekle ilgilidir. Ayrıca, güvenli montaj kitleri olmadan konteyner devrilebilir, hatta düşebilir. Birçok durumda kurulum kitleri aynı zamanda aşağıdakileri de sağlar: Yük hücresi için aşırı yük koruması." Minebea Intec uzmanları, Pharmatec için entegre kurulum kitine sahip Novego tartım modülünü® seçti: 360° sınırlama, kaldırma önleyici cihaz ve devrilme önleyici koruma, zaman alan sınırlayıcı hizalama ihtiyacını ortadan kaldırır.

Diğer seçim kriterleri arasında tartım modülünün yanal kuvvetlere karşı özel direnci ve ilaç endüstrisi için çok önemli olan hijyenik tasarımı yer aldı. İlaç endüstrisindeki bir üretim tesisinde maksimum sterilite için kolay ve kalıntı bırakmayan temizlik garanti edilmelidir. Minebea Intec'in tartım modülleri 1.4418 paslanmaz çelikten yapılmıştır ve bu nedenle son derece yüksek korozyon direncine sahiptir. Bu, tartım modüllerinin kire, suya ve hatta agresif temizlik maddelerine karşı duyarsız olmasını sağlar.

Dolum seviyesi kontrol altında: yük hücreleri en uygun çözümdür
Konteyner tartımında yük hücrelerinin ikinci uygulama alanı seviye kontrolüdür. Bu uygulama için doğru teknolojinin seçimi çok önemlidir çünkü ölçümlerin doğruluğu ve güvenilirliği üzerinde doğrudan etkisi vardır. Ultrasonik ve serbest ışınımlı radar gibi diğer teknolojilerle karşılaştırıldığında yük hücreleri birçok önemli avantaj sunar. Öncelikle yük hücreleri, malzemeden bağımsız olarak çok doğru ağırlık ve seviye ölçümleri sağlar; bu da özellikle katı kalite standartlarına sahip endüstrilerde önemlidir. İkincisi, çok sağlamdırlar, bu da uzun bir hizmet ömrüne ve dolayısıyla yüksek düzeyde yatırım güvenliğine yol açar. Diğer bir avantaj ise yük hücrelerinin konteynerin altına monte edilmesidir, bu da konteynerin delinmesini önler ve böylece hijyeni önemli ölçüde artırır.

Hızlı ve kolay ağırlık kaydı için Link E ağırlık vericisi

Ağırlık değerlerinin üretim süreçlerinde verimli kullanılabilmesi için analog yük hücrelerinden gelen sinyallerin belirlenerek üretim kontrol sistemine iletilmesi gerekmektedir. Bu görevler tartım vericileri tarafından gerçekleştirilir. Yannick Salzmann, "Link E tartım vericisi ile Minebea Intec, basit proses entegrasyonu, sezgisel kullanım ve hassasiyeti uygun fiyata sunuyor" diyor. "Bu tartım elektroniği şu anda piyasada, durumun ve tüm fonksiyonların doğrudan okunabildiği yüksek kontrastlı dokunmatik ekrana sahip olan tek üründür." Standart bir web tarayıcısı kullanılarak Link E, herhangi bir ek yazılım kurulumuna gerek kalmadan IP adresi girilerek kolayca yapılandırılabilir. Yannick Salzmann, "Güvenlik açısından bu veriler şifre korumalıdır ve ayrıca PC'ye kaydedilebilir. İyi bilinen 'Akıllı Kalibrasyon' aynı zamanda tamamen ağırlıksız ayarlamaya olanak sağlar" diyor. Bu işlevler sayesinde kurulum ve erişim süreleri minimuma indirilir ve mekanik hatalar tespit edilir.

Link E tartım vericisi aynı zamanda arayüz çeşitliliğiyle de etkileyicidir. Otomasyon sistemlerine kolay entegrasyon için Profibus, ProfiNet veya Ethernet/IP dahil en az dokuz ortak arayüz ve fieldbus mevcuttur, böylece dünya çapındaki her kullanıcı kendi üretim süreçleri için doğru bağlantıyı bulabilir. Entegratörler ve tesis mühendisleri için bunun avantajı, üreticileri değiştirmelerine ve diğer tartım sistemlerine alışmalarına gerek olmamasıdır. Bu, daha üst düzey sistemlere hızlı ve doğrudan entegrasyon sağlar ve hataları önler. Basit kontrol görevleri için üç dijital giriş ve çıkış mevcuttur.

Minebea Intec geniş bir yük hücresi portföyü sunuyor

Minebea Intec, çok küçük proses konteynerlerinden çok büyük dış mekan silolarına kadar çok çeşitli konteyner ve silo türlerinin tartımı için eksiksiz bir bileşen yelpazesi sunar. Şirket, seviye sensörlerine alternatif olarak konteyner tartımına yönelik Pancake yük hücresi® gibi giriş seviyesi ürünlerden yüksek hassasiyetli Novego tartım modülü® gibi birinci sınıf çözümlere kadar, gereksinimlere bağlı olarak farklı çözümler sunuyor. Bununla birlikte Minebea Intec, tartım ve kontrol teknolojileri alanında yalnızca geniş ve yüksek kaliteli bir ürün portföyünü temsil etmekle kalmaz, aynı zamanda ilk danışmanlıktan devreye alma ve bakıma kadar tüm planlama süreci boyunca müşterileri için yetkin bir ortaktır. Bu bütünsel yaklaşım, bireysel gereksinimleri için mümkün olan en iyi çözümü almalarını sağlar ve böylece verimliliklerini artırabilir ve kozmetik, gıda ve hatta ilaç gibi ürünlerinin kalitesini güvence altına alabilir.

Minebea Intec'in konteyner tartımına yönelik tartım çözümlerinin avantajları:

• Tartım, kabın şekli ve içindekilerin özellikleri ne olursa olsun kesin ve güvenilir değerler sağlar.
• Tartım düzenli bakım veya yeniden kalibrasyon gerektirmez.
• Silo ve silo tartım sistemleri son derece sağlam ve dayanıklıdır.
• Gerekli tüm bileşenler tek bir kaynaktan gelir: yük hücreleri, kurulum kitleri, aksesuarlar ve tartım elektroniği.
• Tüm bileşenler mükemmel şekilde koordine edilmiştir ve optimum performansı garanti eder.
• Mekanik ve elektrik kurulumu ve devreye alma sezgisel ve hızlıdır.
• "AKILLI Kalibrasyon" ile terazi, kabı ağırlıklarla doldurmaya veya suyla doldurmaya gerek kalmadan yalnızca bir dakika içinde kalibre edilebilir.
• Saklama devri ve Ex uygulamaları için küresel sertifikalar.
• Yük hücrelerini herhangi bir proses yönetim sistemine bağlamak için kapsamlı veri arayüzleri.
• Tartım elektroniğinin Ethernet bağlantısı aracılığıyla uzaktan yapılandırılması, çalıştırılması ve izlenmesi.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim