Tek Bobin Tasarımına Dayanan Temassız Sensör Teknolojisi

Doğrusal, döner ve eğimli yer değiştirme ölçümü için

  • Tedarikçi Positek Ltd
  • Mayıs 21, 2021
  • 11105 Görüntüleme
  • Tek Bobin Tasarımına Dayanan Temassız Sensör Teknolojisi
    Tek Bobin Tasarımına Dayanan Temassız Sensör Teknolojisi

Positek'in basit, tek bobin tasarımına dayanan temassız sensör teknolojisi, doğrusal, döner ve eğimli yer değiştirme ölçümü için son derece doğru ve tekrarlanabilir konum geri bildirimi sağlar. Geniş bir ürün varyantları yelpazesi ve Positek'in kapsamlı özel tasarım yeteneği, kullanıcılara tüm endüstri ve bilim dallarında yeni ve uygun maliyetli ölçüm doğrulama çözümleri sağlamak için bir araya geliyor. Böyle bir uygulama alanı, köprülerde ve diğer büyük inşaat projelerinde zorlu ve aşırı ortamlarda güvenliği sağlayan yapısal izleme sistemlerinin bir parçası olarak doğrusal yer değiştirme izleme içindir. Positek'in doğrusal yer değiştirme çözümleri, inşaat sırasında kurulup uzun vadeli sağlık izleme veya bakım veya yenileme için kısa vadeli yapısal bozulma analizi için gerekli olsun, potansiyometreler veya LVDT'ler gibi diğer elektro-mekanik yer değiştirme ölçüm teknolojileriyle karşılaştırıldığında cazip çözümler sağlayabilir. Ayrıca, lazer, fiber optik ve ultrasonik yer değiştirme sensörlerine alternatif olarak Positek'in uygun maliyetli ve son derece dayanıklı ürün yelpazesi, en zorlu ortamlarda tutarlı ölçüm sunar - dayanıklı paslanmaz çelik muhafazalarda IP68 ve IP69 derecelendirmeleriyle, gerek kalmadan kolay kurulum için ek koruyucu ekipman.

Karayolu ve demiryolu köprülerinde ve benzer şekilde büyük yapılarda yer değiştirme izleme için, kritik yapısal elemanlar arasındaki gerçek zamanlı yer değiştirmeyi izlemek için ağır hizmet S115 serisi itme çubuğu varyantı gibi ayrı ayrı monte edilmiş birkaç Positek sensörünün tipik bir tamamlayıcısı kullanılabilir. Bu 35 mm gövde çapı sensörleri, kalibre edilmiş orantılı ve mutlak çıktı-uzunluk oranına sahip çok çeşitli endüstri standardı elektrik çıkışları aracılığıyla sürekli konum bilgisi sağlar. Bu, müşterinin tercih ettiği veri kaydı veya diğer enstrümantasyon sistemi için tam esneklik sağlar ve daha karmaşık ve maliyetli LVDT sensörlerinde olduğu gibi ek sinyal koşullandırmaya gerek yoktur.

IP68 ve 10 bar basınca dayanıklı çevresel sızdırmazlık ile, tamamen paslanmaz çelik S115 serisi, M8 çubuk gözü yatakları ve gövde borusu kelepçelerini içeren basit montaj seçeneklerinden yararlanır. Sağlam 12,6 mm çaplı itme çubuğu, her iki hareket yönünde serbest hareketli, tutsak veya yay yüklü olarak tedarik edilebilir. Vücuttan ölçüme minimum toplam uzunluğu ile kompakt sensör kolayca kurulur. Müşteriler, 5 mm ila 800 mm arasında kalibre edilmiş bir ölçüm aralığı seçebilir ve itme çubuğu tasarımı, uygulamanın sabit ve hareketli elemanları arasında büyük kurulu açıklıkları barındıracak şekilde özel olarak uyarlanabilir. S115, 450 mm'lik bir ölçüm aralığında <±% 0,25'lik tipik bir doğrusallık spesifikasyonuna ve en küçük milimetrenin altındaki yapısal hareketlerin gerçek zamanlı doğrusal konum tespitine olanak tanıyan etkin bir sonsuz çözünürlüğe sahiptir.

Hareketli elektrik bileşenleri arasında temas olmadığından sensörün güvenilirliği ve ömrü, potansiyometre alternatiflerine kıyasla son derece yüksektir. Yüksek nem, şiddetli yağmur ve aşırı sıcaklıklara dayanması gereken potansiyel montaj alanlarında, sızdırmaz IP68 dereceli sensörlerin dayanıklılığı, 10g (IEC 68-2-6) ve 40g (IEC 68-) ilgili şok ve titreşim spesifikasyon değerleri ile daha da güvence altına alınmıştır. 2-29). Diğer tüm Positek sensörlerinde olduğu gibi, çok çeşitli elektrik bağlantı seçenekleri sunulmaktadır.

İngiltere merkezli ISO 9001-2008 onaylı üreticinin kapsamlı yelpazesi, çok çeşitli endüstriyel ve bilimsel konum ölçüm görevlerinde yaygın olarak kullanılan patentli PIPS teknolojisine dayalı doğrusal, döner ve eğimli yer değiştirme sensörlerini içerir. Özel tasarım hizmetinin yanı sıra Positek, yapısal izleme için bir dizi ATEX ve IECEx onaylı sensör ve kendinden güvenli kurulum için diğer ölçüm görevleri sunar.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim