Mobil Ve Diğer Hidrolik Araçlar İçin Ölçüm Sistemi

Ethernet üzerinden CAN-BUS ile hidrolik takip

  • Mobil Ve Diğer Hidrolik Araçlar İçin Ölçüm Sistemi
    Mobil Ve Diğer Hidrolik Araçlar İçin Ölçüm Sistemi
  • Mobil Ve Diğer Hidrolik Araçlar İçin Ölçüm Sistemi
    Mobil Ve Diğer Hidrolik Araçlar İçin Ölçüm Sistemi

Mobil ve diğer hidrolik araçlar için hidrolik uzmanları ile yakın işbirliğiyle geliştirilen yeni yüksek kaliteli ölçüm sistemi. Basıncın, sıcaklığın, debinin ve akış hızının uzaktan kontrollü ölçümü ve analizi artık çok kolay. Bu portatif ölçüm cihazı aynı anda 50 kanaldan fazlasını ölçerken sızıntıyı, genel olarak arızalı valfleri, yük tutma valflerini ve doğru çalışmayan çek valfleri de tanımlama kolaylığı sağlıyor. Bunun yanı sıra, Parker Service Master Plus hat tıkanıklarını, tıkalı filtreleri ve yetersiz pompa kapasitesinin yanı sıra pompa, motor ve rotary aktüatörlerdeki titreşimleri de tanımlamaya yardımcı olur. Bu hidrolik ölçüm sisteminin en önemli özellikleri bir yandan inanılmaz becerilerini, bir yandan da pratik tabanlı sistem tasarımını ön plana çıkarmasıdır.

Parker tasarımcılarının geliştirdiği Parker Service Master Plus basınç tepe (peak) noktalarını 1 ms, (hatta iki kanalda 0,1 ms) hızda ölçer. Basınç tepe noktaları hidrolik arızaların en sık karşılaşılan nedeni olduğu için bu özellik sayesinde bu sorunla daha etkili mücadele edilebilir. Aynı zamanda basınç dalgalanmaları da daha görünür olur. Makine araçlarında bu durum oluşursa, silindirlerde ve motorlarda titreşim olabilir, bu da dönen ekipmanda ve/veya yük kollarında düzensiz ve kararsız hareketlere neden olabilir. Çok yüksek basınç, hidrolik hortum ve borularda patlamaya neden olur; çok hızlı akışkan hızı ise hidrolik yağın ısınmasına neden olarak ekipmanların doğru çalışmasını engelleyecek hava kabarcıkları oluşma riskini artırır. Pompanın doğru kapasite ile çalışması sadece makine veya hidrolik cihazın sorunsuz çalışmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yakıt/enerji gereksinimlerinin de azalmasına yardımcı olur. Bu durum, Parker Service Master Plus'ın ekipmanların performans özelliklerini optimize etmeye yönelik bir araç olmasını sağlar ve makinelerin, ekipmanın ve parçalarının servis ömrü boyunca kullanım masraflarını da düşürür.

Farklı ölçüm işlerinin karmaşıklığıyla başa çıkmak için Parker Service Master Plus çok sayıda fonkisyon sunmaktadır:

-Ölçüm verileri anlık, minimum ve maksimum değerler olarak görüntülenebilir.

-Ölçülen değer sayı veya grafik biçiminde görüntülenebilir. Çubuk (bar) veya pointer şeklinde görüntülemek de mümkündür.

-Farkların görüntülenmesi ve performans hesapları için ek hesaplama işlevleri de ekipmanin içeriğinde mevcuttur.

-Trigger kontrollü ölçümler için djital bir input ve output mevcuttur.

-Başlatma/durdurma, trigger kontrollü ölçümler, ölçümün başlatılması ve durdurulması, trigger kontrolünün çeşitli fonksiyonlarla ilişkilendirilmesi gibi çeşitli ölçüm işlevleri de kullanılabilir.

-Pre-trigger işlevleri de mevcuttur.

-İki CAN ağı sürekli kullanıma hazırdır; bunların her birine sensörleri otomatik olarak tanıyan 8 adet Parker CAN-BUS sensörü bağlanabilir.

-5 ila 10 arası analog sensör de bağlanabilir.

Modüler araç yapısıyla uygulamaya özgü düzen

Bağlanabilir sensör sayısı ve tipi açısından modüler yapının avantajları birçok esneklik sağlar. Parker Service Master Plus, pratik ihtiyaçlara dayanan farklı ihtiyaçları karşılar. Giriş modülünün iki reseptörü, ölçüm sisteminin uygulamaya en uygun şekilde donatılması için esneklik sağlar. Örneğin, Tip 01 giriş modülü sensör tanıma özelliğine sahip 3 analog giriş sunar. Ek olarak, akım (0/4...20 mA) ve voltaj (10...+10 VDC) sinyalleriyle serbestçe yapılandırılabilen iki analog sensör girişine farklı marka sensör bağlantısı da yapılabilir.

Tak Çalıştır - CAN-BUS sensörlü network

Geleneksel CAN-BUS sensörleri ve ölçüm araçları arasındaki ağ bağlantısının yapılandırılması genellikle çok zaman alır ve de pahalıdır. Parker Service Master Plus, Parker CAN-BUS sensörleriyle birlikte bunun her zaman böyle olması gerekmediğini gösterir. Çok kısa bir süre içinde güçlü bir ölçüm ağı kurulabilir. CAN-BUS bağlantısı, farklı sensörlerin yüksek veri iletim hızında tanımlanmasını ve kontrolünü sağlar. CAN sensör girişlerinin örnekleme hızı saniyede 1000 değer ölçümüne ulaşır. Ayrıca, CAN-BUS sensörleri ölçüm ekipmanından 100 m kadar uzağa takılabilir. Bu nedenle, özellikle de ölçüm yerleri arasında uzun mesafeler olan büyük tesislerde uzun bağlantı kablolarının kullanımı büyük bir kurulum avantajı sunar. CAN-BUS ağında, sensörler, ucunda bir sonlandırıcı (terminating) direnç takılı olan iletken aracılığıyla ölçüm cihazına bağlanır. Bu sonlandırıcı direnç, Parker Service Master Plus'a zaten entegredir. Analog sensörler ise bağımsız olarak ve doğrudan ölçüm cihazına bağlanır.

Otomasyona uygun ölçüm verisi işleme ve depolama

LAN ağ bağlantısı, Parker Service Master Plus'ın ölçüm datalarının çevrimiçi iletimini ve verilerin parametrik olarak SensoWin® bilgisayar yazılımına ve doğrudan teke- tek kontrole (uzaktan kumanda) aktarımını sağlar. Bu şekilde LAN arayüzü, konumdan bağımsız olarak uzaktan bakım yapılabilmesini sağlar. Ayrıca, bir USB portu, cihaz ve PC arasında SensoWin® yazılımının da yardımıyla ölçüm ve parametrik verilerin çevrimiçi iletimini sağlar. USB flash diskleri veya USB çıkarılabilir sabit diskleri (maksimum 40 GB bellek) gibi yığın depolama aygıtlarına bağlanmak için de başka bir USB arayüzü bulunur.

Sağlam ve küçük

Özel yapılı polyamid muhafaza, koruyucu kapakları ve lastik kaplamalarıyla toz ve su spreyine karşı IP64 sınıfı koruma sunar. Darbeye dayanıklıdır ve IEC60068-2-32 uyarınca 1 m yükseklikten düşmeye dayanır. 257 x 74,5 x 181 mm (g x y x d) boyutuyla cihaz oldukça küçüktür. Örneğin 3 CAN sensörüyle çalıştığında, lityum-iyon piller 8 saatten uzun mobil kullanım sağlar. 110/240 Volt güç kaynağı takımı, standart ekipmanın parçasıdır.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim