Elektronik Kontrol Cihazları

Hassas Hidrolik Kontrolleri Mümkün Kılar

  • Elektronik Kontrol Cihazları
    Elektronik Kontrol Cihazları

Hareket ve kontrol teknolojilerinde dünyada önde gelen Parker Hannifin'in Elektronik Kontrol Cihazları Divizyonu, hidrolik sistemlerin hassas, gerçek zamanlı kontrolü için yüksek performanslı kontrol cihazlarının yeni ürün ailesi olan IQAN-MC4x' i tanıttı.

IQAN-MC4x ailesi 3 farklı versiyonu ile uygun maliyetli, işe özel, orta ölçekli, I/O dağılımı ve geniş merkezi kontrol imkanı sağlayan uygulamalar kapsamına girmektedir. Parker Hannifin'in gerçekleştirdiği ölçeklendirilebilir yaklaşım ile ürün ailesindeki her büyüklükteki kontrol cihazının aynı çıkışlara, programlamaya ve özellik setine sahip olması dolayısıyla, bunlar kullanılarak uygulamanın upgrade / downgrade edilmesine ve ölçeklendirmesine olanak sağlamaktadır. Yeni nesil işlemci ve yeni tasarım konsepti, küçük ayak izi (food-print) ve yüksek performanslı entegre, maliyet duyarlı kontrol cihazı ailesi ile sonuçlandı. Bu sayede, yüksek seviyede programlama kapasitesi gerektiren aplikasyonlar bile 1 ms cycle süresinin altında desteklenebilir hale geldi. IQAN-MC4x ailesinde fonksiyonel güvenlik aplikasyonları SIL2' ye kadar desteklidir.

MC4x ürün ailesi, mobil makine endüstrisinin, özellikle sert performans, su, nem, titreşim ve değişken sıcaklıklar gibi çevresel faktörlerde çalışabilme koşullarını karşılamak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Molex MX123 bağlantı sistemi ile sadece kontrol cihazının kendisi için değil bütün kurulum sırasında OEM'ler için zaman, yer ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır.

Çoklu bağlanabilir IQAN-MC4x, araç içi ve diyagnostik için beş CAN ve Ethernet portu ile birlikte 50 giriş (Analog, zamanlayıcılar, dijital) ve 36 çıkış (CAM, PWM ve dijital) kanal bulundurmaktadır. Ortalamalı gerilimin, dijital ve frekans girişlerin yanı sıra MC4x ürün ailesi ayrıca, OEM' e kendi spesifik aplikasyon ihtiyaçları için sensör çözümleri seçimlerinde daha fazla serbestlik sağlayan 0-35 volt ve 4-20 mA girişler içerir.

Mobil valflerin oransal akım kontrolü için Parker Hannifin'in CAM regülatörü ile hareket kontrolü kolay hale getirilmiştir. Ayarlama veya ince ayar gerektirmeyen CAM regülatör devresi, 1mA'a kadar hassas akım kontrolü sunar ve sıfır sürüklenme kontrolü, ofset akım sürüklenmenin zaman, sıcaklık ve yük değişikliklerinde neredeyse ölçülemez olmasını sağlar.

MC4x ürün ailesi mevcut IQAN aplikasyonları ile uyumludur ve bir önceki versiyonlardan geçiş kolay ve hızlıdır. Programlama, simülasyon, test, üretim, servis ve bakım için kullanılan IQAN tasarım platformu, yeni makine işlevselliği OEM geliştirmesinin şimdiye kadarkinden daha hızlı yapılabilmesini sağlar.

IQAN-MC4x kontrol cihazı ürün ailesi hakkında yorum yapan, Parker Hannifin, Elektronik Kontrol Cihazları Divizyonu, IQAN Elektronikler Ürün Müdürü Johan Liden, ürün ailesi hakkında şunları söyledi: "Güçlü MC4x ürün ailesinin piyasa sunuluşu, Parker Hannifin'in IQAN'e getirdiği komple sistem anlayışı ile müşterilerinin daha rekabetçi olabilmelerini sağlamasına yönelik yeni bir örnektir. Kompakt boyutları ve gelişmiş işlevselliği son derece geniş bağlantı seçenekleri ile birleştiğinde, bu ürün ailesinin, hidrolik kontrol için tercih edilen kontrol sistemi olmasını beklediğimiz anlamına gelir. Olağanüstü makine işlevselliği geliştirmek, IQAN-MC4x ailesinin size sunacağı ve gerçekten iyi entegre edilmiş donanım ve yazılım sayesinde çözüm bulur."

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim