Metal yüzeyler için koruyucu folyolar

Daha hızlı lazer kesim, daha esnek derin çekme, daha güvenli depolama ve daha iyi koruma

  • Metal yüzeyler için koruyucu folyolar
    Metal yüzeyler için koruyucu folyolar
  • Metal yüzeyler için koruyucu folyolar
    Metal yüzeyler için koruyucu folyolar
  • Metal yüzeyler için koruyucu folyolar
    Metal yüzeyler için koruyucu folyolar

Lazer kesim, derin çekme, çapak alma, kesme, haddeleme, depolama, taşıma… metal yüzeyleri üretim, işleme, dağıtım ve montaj aşamalarının her birinde muazzam zorlanmalara maruz kalırlar. Yüzey koruyucu folyoların üreticileri sürekli daha akıllı çözümler geliştirerek bu olumsuz etkilere meydan okurlar ve aynı zamanda daha yüksek üretkenlik ve rantabilite sağlarlar.

Örneğin lazer kesimde. Fiber lazer ve CO2 lazer için şimdiye kadar farklı koruyucu folyolar kullanılmak zorundayken, POLIFILM PROTECTION tarafından üretilen evrensel kullanılabilir yeni ULF lazer folyolarıyla (Universal Laser Folien) depolama ihtiyacı çok azaltılabilmektedir. Dahası, her iki lazer yöntemi için de elverişli olan ULF folyolarla artık bir ön kesim (buharlaştırma) gerekmediğinden sac levhaların işlenmesinde büyük hız artışı sağlanmaktadır. Temiz kesim kenarları doğrudan doğruya tek bir işlemde kurum izleri bırakmadan ve tekrar işleme gereği olmadan başarılmaktadır.

Yeni ULF folyoların özel yüksek performans ürünü olan koyu gri renkli PF84 C PV2 ULF folyo ile ayrıca lazer makinesinin kesim hızı ilk defa folyo kullanımı yüzünden sınırlanmıyor ve püskürtücülerin kirlenmesi önleniyor.

Derin çekme folyoları: PVC yerine PE kullanımı
Folyo uzmanı Alman POLIFILM PROTECTION şirketi, lazer folyolarında olduğu gibi derin çekme folyolarında da çığır açan teknolojik ilerlemeler kaydetti. Şimdiye kadar paslanmaz çelik saclarda –örneğin evyeler için– şekillendirmenin fazlalığı nedeniyle yalnızca PVC bazlı çok elastik ve yırtılmaz koruyucu folyolar kullanılabilmekteydi. Bunların dezavantajları ise, yüksek maliyet ve bertaraf etme problemleridir.

POLIFILM PROTECTION firması PF V derin çekme folyolarıyla, PVC için tipik olan avantajlı özellikleri polietilen bazlı folyolarla gerçekleştirmeyi başarmıştır. Bu yeni folyolar hiçbir kısıtlama olmadan PVC folyolarında görüldüğü kadar mükemmel bir şekillenme davranışına ve minimum mekaniksel kuvvete sahiptir; yeni folyolar aynı zamanda paslanmaz çeliklerin derin çekme işlemleri için gerekli diğer vasıflara da sahiptir. Bu vasıflardan bazıları örneğin, kabartmalı/yapılandırılmış dokulu yüzeyler üzerinde yüksek yapışma kuvveti ve zor biçimli folyoların bile kolayca çıkarılabilmesini sağlayan muazzam yırtılma direncidir. Polietilen folyolar oldukları için de PF V folyolar aynı zamanda REACH standardına da uygundur, dolayısıyla sorunsuz bertaraf edilebilirler ve geri dönüştürülebilirler.

Ne çıkar? Easypeel kolay çıkarılan folyolar
Zemin ister masif levha olsun, ister ince sac: Bir metal koruyucu folyonun yapışma kuvveti, metal imalat ya da uygulama sırasında kalkmayacağı şekilde ayarlanmış olmalıdır. Öte yandan ihtiyaç duyulduğunda da kolayca, parçalanmadan ve artık bırakmadan çıkarılabilmelidir. Bu bakımdan doğru tutkal formülünü geliştirmek başlı başına bir sanattır. POLIFILM PROTECTION firmasının ürün programında yer alan Easypeel kolay çıkarma özellikli folyolarda tutkalın formülü öyle seçilmiştir ki, folyoyu çekip çıkarırken gerekli kuvvet, daha yüksek sıyırma hızlarında artmak yerine azalmaktadır. Böylece folyo hızlı, güvenli ve artık bırakmadan çıkarılabilmektedir. Etkinlik ve verimlilik böylece burada da bir aradadır.

Boyalı saç levhalar için parlak performans
Özellikle boyalı metal yüzeyler büyük özen ister. POLIFILM PROTECTION firması plastisol, polyester ve PVDF bazlı boya sistemleri için farklı parlaklık ve pürüzlülük derecelerine sahip koruyucu folyolar üretmektedir. Boyalı yüzeylerin şekillendirmesinde folyolarda aranan özel sağlamlık şartlarını yerine getirebilmek için farklı yapışma kuvveti kademelerine sahip yüksek yırtılma dirençli folyolar kullanılmaktadır.


Bir seçim kriteri: ürün çeşitliliği
Bir folyo üreticisinin yenilikçilik gücü ve ürün geliştirme yetkinliği en iyi, metaller için yüzey korumasına yönelik ürün portföyünün içerdiği çeşitlilikten anlaşılır. Çünkü malzemelerin farklı işlemlerle ve çok çeşitli kimyasallarla ve maddelerle kaplandıkları veya işlem gördükleri bu alanda, adaptasyon yeteneğinin önemi başka her yerden daha büyüktür. Örneğin POLIFILM PROTECTION ürün yelpazesi, korunan metal yüzeyine tamamen nötr davrandıkları için alüminyum lamba reflektörlerin son derece yüksek yansıtma oranını olumsuz etkilemeyen folyolardan oluşmaktadır. Seride tutkal kaplamalı PE folyoların yanı sıra birlikte çekilmiş (ko-ekstrüzyonlu) kendiliğinden yapışan PE folyolar da yer almaktadır. POLIFILM PROTECTION folyoları; alüminyum, paslanmaz çelik ve boyalı metal yüzeyler üzerine koruyucu folyo olarak, lazer folyo, derin çekme folyosu, Easypeel folyo vs. kullanımlar içindir.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim