Küresel ölçekte büyüyen CLPA 30 milyon sistem kurulumuna ulaştı

Asya’nın yanı sıra Avrupa ve Kuzey Amerika'da da popülerliğini artırıyor

 • Kasım 24, 2020
 • 837 Görüntüleme
 • Küresel ölçekte büyüyen CLPA 30 milyon sistem kurulumuna ulaştı
  Küresel ölçekte büyüyen CLPA 30 milyon sistem kurulumuna ulaştı
 • Küresel ölçekte büyüyen CLPA 30 milyon sistem kurulumuna ulaştı
  Küresel ölçekte büyüyen CLPA 30 milyon sistem kurulumuna ulaştı
 • Küresel ölçekte büyüyen CLPA 30 milyon sistem kurulumuna ulaştı
  Küresel ölçekte büyüyen CLPA 30 milyon sistem kurulumuna ulaştı

Ethernet tabanlı endüstriyel haberleşme ve kontrol ağı CC-Link’in dünya genelinde yaygınlaşması için faaliyet gösteren CLPA (CC-Link Partner Association), geçtiğimiz yıla göre yüzde 12’yi aşan bir artışla tüm dünyada yaklaşık 30 milyon sistem kurulumuna imza attı. 3 bin 800'ü aşkın partner şirketi bulunan ve 340 farklı üreticinin geliştirdiği CC-Link IE TSN, CC-Link IE veya CC-Link ile uyumlu 2 bin 100'den fazla ürünü piyasaya süren CLPA, Asya’nın yanı sıra Avrupa ve Kuzey Amerika'da giderek popülerliğini artırıyor. Açık ağ otomasyonu alanında pazar liderliğini daha da büyüten CLPA, bu başarıyı partnerlerinin teknoloji uzmanlığına bağlıyor.

Yeni nesil endüstriyel haberleşme ve kontrol teknolojisi CC-Link’i dünya genelinde yaygınlaştırmayı hedefleyen Japonya merkezli kuruluş CLPA (CC-Link Partner Association), son birkaç yılda yıllık bazda 2 milyonun üzerinde yeni cihazla küresel ölçekte çok önemli bir düzeyde büyüme yaşadı. Hâlihazırda tüm dünyada 3 bin 800'ü aşkın partner şirketi bulunan ve 340 farklı üreticinin geliştirdiği CC-Link IE TSN, CC-Link IE veya CC-Link ile uyumlu 2 bin 100'den fazla ürünü piyasaya süren CLPA, açık ağ otomasyonu alanında pazar liderliğini daha da büyütüyor. Mart 2019 ile Mart 2020 arasında küresel ölçekte 3.3 milyon üzeri cihaz kurulumuyla endüstriyel ağ sistemi teknolojisinin sektörde giderek artan bir ivmeyle kabul gördüğünün altını çizen CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, “CLPA olarak, geçtiğimiz yıla göre yüzde 12’yi aşan bir artışla tüm dünyada yaklaşık 30 milyon sistem kurulumuna ulaştık. Ortak, üretici ve sertifikalı ürünlerin sayısında da önemli bir artış yakaladık. Teknolojilerimize olan taleplerin sürekli olarak artış göstermesinden çok memnunuz. Elde ettiğimiz bu başarıların kaynağının ise CLPA partnerlerinin gelecek vadeden inovasyonları kullanarak geliştirdiği kaliteli ürünlerin temelini oluşturan teknoloji uzmanlığı olduğunu söyleyebiliriz’’ dedi.

Asya’nın yanı sıra Avrupa ve Kuzey Amerika'da da hızla yaygınlaşıyor
CLPA’nın sunduğu son teknoloji ürünlerin faydalarını gören kullanıcıların sayısı artmaya devam ettikçe iki haneli büyüme hızının da devam edeceğini dile getiren Tolga Bizel, “Son teknolojilerden biri olan CC-Link IE TSN, gelişmiş deterministik gerçek zamanlı iletişim imkânı sunuyor. CLPA’nın açık ağ otomasyon ailesinin en yeni üyesi olan bu teknoloji, Zaman Duyarlı Ağ (TSN-Time Sensitive Network) oluşturma veya TSN ile gigabit bant genişliğini birleştiren ilk endüstriyel ethernet teknolojisi olmasıyla da kısa bir süre içinde büyük bir başarı kazandı. Bu özellikleri sayesinde CC-Link IE TSN, Sanayi 4.0 uygulamalarının hayata geçirilmesinde vazgeçilmez bir konuma geldi. İlk başta Asya pazarlarında yoğun bir şekilde kullanılan şirket çözümleri bugün Avrupa ve Kuzey Amerika'da da yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bu küresel büyümeyi desteklemek adına Avrupa ve Amerika iş birlikleri güçlendirilmeye devam edilirken, ulusal ve uluslararası kullanıcılara daha fazla fayda sunmak da hedefleniyor. CLPA sahip olduğu kabiliyetler ışığında, gelecekte hazır endüstriyel haberleşme sistemlerinin desteklenmesinde önem kazanacak TSN gibi inovasyonların belirlenmesi ve hayata geçirilmesi konusunda öncü rol oynuyor. Bu durum söz konusu teknolojilerin tüm dünyada benimsenmesini büyük ölçüde kolaylaştırdı ve kolaylaştırmaya devam edecek’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim