IoT döneminde Güvenlik

Çip seviyesinde kurcalama direnci, güvenli önyükleme ve güvenli anahtar depolamayla güvenlik çerçevesi

  • IoT döneminde Güvenlik
    IoT döneminde Güvenlik

Rich Hoefle, Pazarlama Direktörü, 32 Bit Mikrodenetleyici İş Birimi, Microchip Technology Inc. Hazırladığı bu raporda; akıllı cihazların bağlanabilirliği ve yerleşik zekası, birçok endüstriyel, ticari ve ev içi uygulamada yaygınlaştıkça, Nesnelerin İnterneti günlük yaşamlarımızda işlenmeye başlıyor. Akıllı telefon ve fitness giyilebilir cihazlardan akıllı hoparlörlere, sanal asistanlara ve ev/bina otomasyon cihazlarına/sistemlerine, akıllı enerji ağlarına endüstrinin 4.0 özellikli makineler ve fabrikalara, hatta otonom araçların geliştirilmesine kadar - bunların hepsi IoT tarafından sağlanıyor ve çok geçmeden IoT döneminden önceki hayatı hayal etmek zor olacak. Gartner, 2020'de 20 milyar IoT bağlantılı cihaz olacağını ve IoT ürün ve hizmet tedarikçilerinin 300 milyar dolarlık gelir üreteceğini tahmin ediyor. 

Milyarlarca kablosuz bağlı cihazların bu şekilde patlaması, düşük maliyetli, kompakt ve ultra düşük güç donanımıyla sağlanan bilgi işlem gücü, depolama ve bant genişliğindeki büyük artışları başarabilen teknoloji altyapısına ihtiyaç duyuyor. Ancak, bu IoT cihazları daha fazla veri topladıkça, bu verileri nasıl ele aldığımızı ve koruduğumuzu daha da önemli hale getirdik - ve Forbes, IBM ve IDG ComputerWorld'e göre en iyi IoT trendlerinin 2018 listesinin hızlı bir şekilde gözden geçirilmesi, güvenliğin yaygın bir iş parçacığı olduğunu gösteriyor. Siber güvenlik firması CEO'su Nicole Eagan, 2018 tarihli Wall Street Journal CEO Konseyi Konferansında, bir kumarhanenin yüksek merdaneli veri tabanının lobide bir akvaryumda akıllı bir termometre ile nasıl saldırıya uğradığını anlattı. 

IoT uç noktalarının hızla artmakta olan büyümesi ve güvenlik ihlalleri ile ilgili artan endişeler nedeniyle tasarım mühendisleri, güçlü güvenlik eklerken güç tüketimini azaltmaya yardımcı olan çözümler aramaktadır. Yeni SAM L10 ve L11 MCU aileleriyle Microchip, mikrodenetleyici, bellek ve yarı iletken cihazların üreticisine girin. Bu 32 bit MCU'lar, endüstride sınıfının en düşük güç MCU'suna çok çeşitli çevre birimleri entegre ederek ve aynı zamanda fikri mülkiyet (IP) ve hassas bilgileri açığa çıkarmanın ikili risklerini koruyan geniş bir dizi donanım ve yazılım güvenlik özelliğini bir araya getirerek bu ikiz zorlukları çözmeye çalışırlar. 

Bu, tasarımcıların daha az güç tüketen MCU'ların pil kısıtlamaları olmadan güvenli uygulamalar geliştirmelerine olanak tanır. Yeni MCU aileleri Arm Cortex-M23 çekirdeğine dayanıyor ve 64 KB Flash ve 16 KB SRAM'a kadar bellek yapılandırmasıyla 32 MHz'de çalışıyor. Tümleşik donanım güvenliği ekleyen SAM L11 modeliyle birlikte ultra düşük güç tüketiminin yanı sıra geliştirilmiş bir Peripheral Touch Controller ve gelişmiş analog özellikler sunarlar. Her ikisi de 24 ve 32 iğneli paket seçeneklerine sahiptir ve IoT ve güvenlik, düşük güç, kapasitif dokunma ve genel amaçlı gömülü kontrol uygulamalarında kullanım için hedeflenmiştir. 

SAM L11 Arm TrustZone özellikleri teknoloji, güvenliğin uygulanmasını basitleştiren ve sertifikalı kütüphaneler, IP ve uygulama kodu arasında donanım yalıtımı sağlayan programlanabilir bir ortamdır. Microchip ayrıca, güvenilir seviyede güvenlik, çip seviyesinde kurcalama direnci, güvenli önyükleme ve güvenli anahtar depolamayı da ekleyerek TrustZone teknolojisi ile birleştirildiğinde, müşteri uygulamalarını hem fiziksel hem de uzak saldırılardan koruyan kapsamlı bir güvenlik çerçevesi sağlar. Bir SAM L11 tarafından yönlendirilen IoT düğümleri, uzak yazılım saldırılarına karşı güçlü bir direnç sağlar, böylece güvenilirliği artırır ve düğümlerin kritik işlevlerinin durmasını önler. Çip seviyesinde kurcalama direnci, düğümlerin klonlama ve IP hırsızlığından korunmasına yardımcı olur. 

Her iki MCU ailesi de endüstrinin en düşük güç tüketimini sunarak, geliştiricilerin son derece güç tasarruflu tasarımlar oluşturmasını sağlar. Güç tüketimi için kıyaslandığında, SAM L10, en yakın EEMBC sertifikalı yarışmacıdan %200 daha iyi bir ULPMark 405 puan aldı. Tüm aktif ve uyku modlarında esnek güç tasarrufu modları sağlamak için tescilli picoPower teknolojisi ile üretilen MCU'lar, güç tüketimini gerçek zamanlı olarak izlemek ve analiz etmek için güç ayıklama ve veri görselleştirme araçlarıyla desteklenir. Bu, geliştiricilerin pil ömründe önemli gelişmeler sağlayan daha düşük güç tüketimi için sistem tasarımlarını hızla optimize etmelerine yardımcı olur. 

Ayrıca, Microchip'in en yeni nesil Peripheral Touch Controller (PTC) özelliklerine de sahipler ve bu sayede tasarımcıların, sınıfının en iyisi su toleransı ve yüksek ses geçirmezliği sunan uygulamalarına kapasitif dokunmatik arayüzler eklemelerine olanak tanıyor. Önceki nesil PTC'den dört kat daha hızlı, yüksek hassasiyetli ve hassas dokunmatik algılama sağlar ve QTouch Configurator ve Modüler Kütüphane tarafından desteklenir, bu da tasarımcıların etkileyici derecede pürüzsüz ve verimli bir kullanıcı deneyimi sağlayan uygulamalara zarif dokunmatik arayüzler eklemesini kolaylaştırır k, bunu, düşük güç tüketimini korurken nem ve gürültü varlığında bile yapar. Dokunmatik arayüz, cihazları sayısız otomotiv, cihaz, medikal ve tüketici İnsan Makine Arayüzü (HMI) uygulamaları için ideal kılmaktadır. 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim