Endüstriyel Otomasyon Tehlikeli Mesleklerde Güvenliği Nasıl Geliştirebilir?

PLC+HMI uygulaması ile güvenilir kontrol sistemi

  • Tedarikçi Unitronics
  • Mart 30, 2017
  • 327 Görüntüleme
  • Endüstriyel Otomasyon Tehlikeli Mesleklerde Güvenliği Nasıl Geliştirebilir?
    Endüstriyel Otomasyon Tehlikeli Mesleklerde Güvenliği Nasıl Geliştirebilir?

En güvenilir ve en mümkün olan en gelişmiş teknolojiye sahip olmak yangınlarla güvenli bir şekilde mücadele etmenin anahtarı olabilir. Güney Afrika'daki en büyük yangın söndürme araçları üreticisi Marcé Fire Fighting Technology, ekipmanlarının otomasyonu da dâhil olmak üzere tasarımlarına faydalı teknolojik gelişmeler getirmeye adamıştır. Onlar, Namibia Airports Company ARFF filosunu kullanımı kolay bir arabirim ile güvenilir kontrol sunan Unitronics PLC + HMI hepsi bir arada aygıtlarla standartlaştırdılar.

Güney Afrika'nın Gauteng şehrinde Centurion'da bulunan Marcé İtfaiyecilik Teknolojisi, Güney Afrika'nın en büyük yangın söndürme aracı üreticisidir. Şirketin hizmet vermeye başladığı 20 yılı aşkın süredir yüzlerce araç ürettiler, ayrıca küçük ekipman, araç yenileme ve yönetimi hizmetleri sunmaktalar. Macré, yangın söndürme sisteminin zorlu ve çoğunlukla tehlikeli tabiatı göz önüne alındığında,% 100 müşteri memnuniyeti sağlamaya çalışmaktadır, bu nedenle müşterilerinin endişe edecekleri daha az şeyleri vardır.

Bu müşterilerden biri Namibya Havaalanları Şirketi: Macré, Uçak Kurtarma ve İtfaiye (ARFF) araçlarını üretmektedir. Bu araçların kriz durumlarında hem günlük işlemleri hem de tam pompa ve motor operasyonlarını kontrol edebilen araç üstü kontrol platformuna ihtiyacı var. Bu kontrol sisteminin güvenilirliği, sahadaki kullanıcıların güvenliğini sağlamayı en baştaki önceliği saymasıydı.

Marcé Fire Fighting Technology, entegre HMI panelleri olan Unitronics hepsi bir arada PLC'leri kullanarak bir kontrol çözüm sistemi kurdu. Bu PLC'ler, sürücünün veya diğer personelin sisteme erişmesini kolaylaştıran dokunmatik ekran HMI panelinin bulunduğu her kamyonun kabinine monte edilmiştir. Operatörler mevcut köpük ve su seviyelerini görebilir, köpüğün suya oranını seçebilir veya ayarlayabilir ve spreyleri gerektiği gibi açıp kapayabilir. PLC, suyu ve köpüğü serbest bırakmak için pompaları kontrol etmekte ve basınç seviyelerini izlemektedir. Ayrıca, kamyonun ışık ve siren gibi çevresel özelliklerini de kontrol etmektedir.

Macré, Unitronics PLC'leri seviyor çünkü oldukça güvenilir ve geniş entegre HMI'ler, yüksek basınç durumunda bile kontrol sistemini kolaylaştırıyor. Ayrıca, Unitronics hepsi bir arada tasarımı, PLC programlamasını ve yapılandırmasını basitleştirmektedir. Macré'nin BT yöneticisi, "Başlangıçta emek ağrılarını gidermekte ya da müşterilerimizin araçtan istediği şeylere uyacak yeni işler yapmak zorunda kalmak konusunda tereddüt içindeydik. Bir günlük PLC programlama eğitiminden sonra şunu söyleyebilirim... Unitronics ürünlerini kullanmamızdan pişman değilim, çünkü itfaiyecilik uygulamalarında teknolojik atılımları ilerlettik." diye açıklamada bulundu. Merdiven mantığı, HMI tasarımı ve iletişimleri tek bir yazılım ortamında programlanır ve Unitronics, veri günlüğü, uzaktan erişim ve daha fazlası için tam gelişmiş bir yardımcı program paketi sunar. Soruları cevaplamak ve sorunları çözmek için, Unitronics endüstrisinin önde gelen teknik destek mühendisleri, ürün geliştirmenin ve konuşlandırmanın her adımında mevcuttu.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim