Ekin Teknoloji, Güvenli Şehirler İçin Devrim Yaratacak Teknolojisini Avrupa’da Tanıttı

  Sor / bana ulaş

"Yüz Olmadan Yüz Tanıma Sistemi" Türk mühendislerinden sınırlar "EKİN FACE" ile daha güvenli olabilir.

Endüstriyel Malzemeler & Ekipmanlar

Ekin Teknoloji, Güvenli Şehirler İçin Devrim Yaratacak Teknolojisini Avrupa’da Tanıttı
Ekin Teknoloji, Güvenli Şehirler İçin Devrim Yaratacak Teknolojisini Avrupa’da Tanıttı
Ekin Teknoloji, Güvenli Şehirler İçin Devrim Yaratacak Teknolojisini Avrupa’da Tanıttı
Ekin Teknoloji, Güvenli Şehirler İçin Devrim Yaratacak Teknolojisini Avrupa’da Tanıttı
Ekin Teknoloji, Güvenli Şehirler İçin Devrim Yaratacak Teknolojisini Avrupa’da Tanıttı
Ekin Teknoloji, Güvenli Şehirler İçin Devrim Yaratacak Teknolojisini Avrupa’da Tanıttı

Türkiye'nin yazılım ihracatının dörtte birini tek başına gerçekleştiren ve dünyanın çeşitli ülkelerinde güvenli şehirler kuran Ekin Teknoloji, geleceğin teknolojisini Avrupa'ya anlattı. Almanya'nın başkenti Berlin'de 20'ncisi düzenlenen ve Avrupa Birliği'nin en geniş katılımlı iç güvenlik odaklı buluşması Avrupa Polis Kongresi ve Fuarı'na katılan Ekin, tamamen Türk mühendislerin eseri olan ve en gelişmiş yüz tanıma sistemi olmaya aday 'Ekin Face'i tanıttı.

Alman basın kuruluşu Behörden Spiegel tarafından organize edilen Avrupa Polis Kongresi ve Fuarı, 20 ülkeden bin 500'e yakın gizli servis elemanı, polis, sınır polisi, devlet ve hükümet yetkilisi, parlamenter ile endüstriyel alandan katılımcıyı 21-22 Şubat tarihlerinde Berlin'de buluşturdu. Mülteci sorunu başta olmak üzere güncel güvenlik sorunlarının değerlendirildiği kongrede, güvenlik sektöründe profesyonel kullanımlara yönelik son teknolojiler tanıtıldı. Kongre kapsamındaki oturumlarda Ekin Teknoloji Yönetim Kurulu Baskanı Akif Ekin'in yanı sıra, Avrupa Birliği Göç Komiseri Dimitris Avramopoulos, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka, Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı Frontex Yöneticisi Fabrice Leggeri ve İsveç Federal Polis Bürosu Yöneticisi Nicoletta della Valle'nin de aralarında olduğu çok sayıda önemli isim konuşmacı olarak yer aldı.

SINIR GÜVENLİĞİ SORUNUNA ENTEGRE YÜZ TANIMA İLE ÇÖZÜM

Ekin Teknoloji'nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, Avrupa'daki polis teşkilatları başta olmak üzere güvenlik otoriteleri ve önde gelen teknoloji aktörlerini buluşturan Avrupa Polis Kongresi'nde 'yeni yüz tanıma teknolojileri' hakkında konuşma yaptı. Akif Ekin'in, 'Face Recognition Without Faces-Future Of Face Recognition For Public Safety' (Yüz Olmadan Yüz Tanıma-Kamu Güvenliği İçin Yüz Tanımanın Geleceği) başlıklı konuşması ilgiyle izlendi.

Ekin, sunumunda, sınır güvenliği ve küresel terör sorunlarına ilişkin çözüm önerileri ve geliştirilen yeni teknolojileri anlattı. Avrupa ülkelerinin ana gündem maddeleri arasında yer alan sınır güvenliği sorununa entegre yüz tanıma sistemleri ile çözüm getirilebileceğini vurgulayan Ekin, bu kapsamda yepyeni bir teknoloji geliştirdiklerini açıkladı. Bu teknolojiyle şehirlerin çok daha güvenli olabileceğini vurgulayan Ekin, "Eskiden sadece aranan/kayıtlı kişiler için yüz tanıma yapılabilirken, yeni geliştirdiğimiz teknolojilerle artık herkesin yüzü arşivlenebilecek. Bu sınır kapılarından AVM'lere, stadyumlara kadar toplumsal hayatımızın geçtiği her yerin çok güvenli olmasına hizmet edecek. Mobil araçlarla yüz tanıma yapabiliyoruz; polis arabalarını, bisikletleri dahi şehir güvenlikleri için donanımlı birer merkeze dönüştürebiliyoruz. Akıllı minik cihazların içine geleceğin teknolojisini monte edebiliyoruz ve bunu da insanların hizmetine sunuyoruz" diye konuştu.

YÜZ OLMADAN YÜZ TANIMA SISTEMI

Akif Ekin'in Avrupa'ya anlattığı yüz tanıma teknolojisi güvenlik alanında bugüne kadar geliştirilen teknolojilerde yeni bir dönem başlatıyor. Mevcut sistemlerde sadece şüpheli ve kayıtlı kişiler için yüz tanıma yapılabilirken, Ekin Face ile sistem kameraları tarafından tespit edilen her yüz kayıt altına alınıyor.

Halka açık ya da özel alanların sürekli güvenliğini sağlayan, yüksek doğruluk oranına sahip hızlı bir yüz tanıma ve algılama sistemi olan Ekin Face, görüş alanındaki tüm yüzleri tespit ediyor, veri bankasıyla eşleştirilen yüzler için benzerlik oranlarının dökümünü çıkarıyor. Canlı görüntü üzerinden, görüntü arşivinden, veri bankasından ya da kullanıcı tarafından yüklenen görüntüler üzerinden gerçek zamanlı sorgulama yapabilen bu sistem, aranan kişileri yüksek doğruluk oranıyla tespit ediyor.

FILTRELEME VE ALARM OZELLIGI

Akif Ekin'in Berlin'de özelliklerini aktardığı Ekin Face, gelişmiş bir yüz analiz özelliğine sahip. 'Cinsiyet', 'yaş' ya da 'grup halinde bulunma' gibi farklı kriterlere göre de tarama yaparak veri tabanında kayıtlı bir yüzü olmasa dahi, aranan şahısla ilgili en yakın sonucu elde ediyor. Örneğin ihtiyaca uygun filtrelerle arama yapıldığında, seçilen bir bölgede belli bir zaman diliminde, kırmızı giymiş tüm kadınların, üç kişilik grup halinde hareket eden tüm erkeklerin ya da otuz yaşın altındaki tüm kadınların listesini çıkarabiliyor.

Ekin Teknoloji'nin mühendislerince geliştirilen Ekin Face, ayrıca önceden tanımlanmış beyaz ya da kara listede yer alan kişiler için sesli ve görsel uyarı verebiliyor. Sistem, arşiv kayıtlarından tarama yaparak şüpheli bir şahsın daha önce söz konusu bölgeye ne zaman geldiği, ne kadar kaldığı, varsa suç ortaklarının kimler olduğu gibi bilgilerin anında dökümünü çıkarıyor. Eş zamanlı olarak canlı görüntüleri yüz araması ile tarayan sistem, şüpheli şahsın o an şehrin veya binanın neresinde bulunduğunu tespit ediyor. Bu sayede insan gözünün tespit edemediği her ayrıntı, yüksek çözünürlüklü Ekin Face kameralarınca yakalanıyor ve yüksek doğruluk oranlı sonuçlara ulaşılması sağlanıyor. Sistem sayesinde, şüpheli şahıslara kısa sürede müdahale şansı oluşuyor.

STADYUMLARIN, AVM'LERİN GÜVENLİĞİ EKİN FACE'E EMANET

Ekin Face'in artan terör olayları sonrası kamusal alanların güvenliğini sağlama amacıyla geliştirildiğini vurgulayan Akif Ekin, ürünün sınır kapıları, gümrükler, havaalanları, toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri, stadyumlar, istasyonlar ve kampüslerde rahatlıkla kullanılabildiğini açıkladı. Turnike, bariyer ya da kapıların yüz tanıma kontrolü ile bütünleşik çalışmasını destekleyen Ekin Face, gerektiğinde giriş çıkışları engelleme komutu vererek, bu bölgelerde güvenliğin sağlanmasına önemli bir katkı sunuyor. Ekin Face, hem tekil bir uygulama olarak, hem Ekin'in diğer sistemleriyle bütünleşik şekilde, hem de halihazırda kullanılan üçüncü parti gözetim sistemleriyle entegre biçimde çalışabiliyor. Böylece ekstra yatırım maliyeti olmadan, mevcut sistemlere yüz tanıma özelliği eklenmesiyle, maksimum verim elde ediliyor.

EKİN'İN AKILLI TEKNOLOJİLERİ İLE GÜVENLİ ŞEHİRLER

Ekin Teknoloji tarafından geliştirilen güvenli şehir teknolojileri, toplum güvenliğini tehlikeye atacak olay ya da kişileri önceden tespit edebilme özelliğiyle öne çıkıyor. Ekin'in yüz tanıma, plaka tanıma, kavşak kontrolü, hız ve park ihlal tespiti yapabilen 'Ekin Patrol' ve 'Bike Patrol' ürünleri, güvenli şehir teknolojilerinde mobil devriye dönemini başlatmasıyla biliniyor. Hareket halindeyken plaka tanıma, yüz tanıma, hız ve park ihlal tespiti yapabilen dünyanın ilk ve tek akıllı devriye ürünü olan Ekin Patrol, polis, jandarma ve itfaiye gibi araçlar için tepe lambası şeklinde tasarlandı. Sabit sistemler ya da araçların kontrol edemediği alanlarda ise, bisikletlere monte edilen Ekin Bike Patrol devreye giriyor ve ihlaller tespit ediliyor. Ekin Patrol ve Ekin Bike son olarak geçtiğimiz aylarda ABD'nin San Diego şehrinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük polis fuarı International Association of Chiefs of Police'de (IACP) Amerikan polisine tanıtıldı.

Tarihinde yayınlanan Mart 7, 2017 - (358 Görüntüleme)
tarafından Onur Dil
İlgili Makaleler
Toyota’nın Seçimi ZF ve Mobileye Güvenlik Teknolojisi
Eskişehir Endüstri Fuarı’nın hem fiziki hem online ayağı büyük ilgi gördü
Murata Ionissimo Ionizer Modülü
7021 Alaşım Döküm ve Taşlanmış plakalar artık Türkiye’de
Tezmaksan 40’ıncı yılında hedeflerine emin adımlarla ilerliyor
Web semineri: RFID etiketleri ile verimli veri merkezi envanteri ve varlık yönetimi
Havacılık ve İmalat Sanayinin Lider Firmaları Arasında Siz de Yerinizi Alın!
Coşkunöz Holding’de Üst Düzey Atama
Covid19’a karşı İnovatif Mücadele
Güvenlik kişisel bir meseledir
Sabit Tork ve Güç Yayı
TSM Teknoloji lider bir profesyonel ihracatçı olarak, hedefimiz yüksek performanslı ürünler, büyük güvenilirlik, profesyonel hizmetler
2007 yılında kurulan Shaanxi Getwick refrakter metal ürünleri,
özellikle tungsten ve molibden metal malzeme ürünlerinin üretimi
Baoji Hong Ya Da Demirdışı metal malzemeler Co, Ltd 2014 yılında kurulmuş
Çeşitli endüstriler için döküm parçaları, dövme parçalar, işlenmiş parçalar ve metal fabrikasyon parçalar için akıllı, modern çözümler
Shaanxi Guanjie Technology Co, Ltd yatırım ve 2004
yılında kurulan Xi’an Guanyu Bio-teknoloji Co, Ltd
tarafından 2009 yılında kuruldu.
Shaanxi Tonghui Steel Co, Ltd, imalat, dağıtım, işleme ve paslanmaz çelik borular / levhalar / rulo / bar / profil / montaj / tel üretimi
Nanovak; vakum ve ince film konularında ülkemizde güvenebileceğiniz tek çözüm ortağınız
Standart / Özel Pres-Sac & Enjeksiyon Kalıp Sistemleri
Brother; İşletmenize güç katan yazıcı çözümleri
Italyan Patlama Diskleri Üreticisi Donadon SDD
Güvenliği seçin, şansa bırakmayın: Endress+Hauser’den  Proses Güvenliği
Endress Hauser Katalog; Gıda Endüstrisinde Çözüm ortağınız
SECO; Dökme Demirlerde Kanal Açma ve Profil İşleme
FESTO; Farklı Sektörler için Basınçlı Hava Hazırlama
Otomotiv üreticilerinin %85'i gelişmiş test çözümlerinde Moog'u tercih ediyor.
Kablolarınız için katmanlı koruma; HellermanTyton
6-petals rupture disc,Direct + Reverse Scored
Kalite Avucunuzun İçinde!
Paslanmaz Çelik kutular
İstediğiniz yerde istediğiniz tesiste boruları tanımlayın
Draeger Katalog
NORD DRIVESYSTEMS Katalog
ifm Electronic Katalog
Seco Tools; Verimlilik Yeniden Tasarlandı: TURBO 10
Sandvik CoroDrill 870, Çelik ve Dökümde Daha Düşük Delik Maliyetleri
Otomotiv üreticilerinin %85'i gelişmiş test çözümlerinde Moog'u tercih ediyor.
Hareket Verimliliği operatörlerinize, şirketinize ve bütçe dengenize üstün performans sağlar.
Goodway HVAC Bakım Sistemleri Türkiye Distribütörü
SKF Turk; Özel Ölçülerde,Özel Malzemelerden Üretilmiş Keçeler