Dijitalleştirilmiş Vakum Üreteci

  Sor / bana ulaş

SMART-Robotik uygulamalarda koruyucu bakımı basitleştiren

Otomasyon & Robotik

Dijitalleştirilmiş Vakum Üreteci
Dijitalleştirilmiş Vakum Üreteci
Dijitalleştirilmiş Vakum Üreteci
Dijitalleştirilmiş Vakum Üreteci
Dijitalleştirilmiş Vakum Üreteci
Dijitalleştirilmiş Vakum Üreteci

Piab piyasada kabul gören piCOMPACT® serisini Industry 4.0 e uygun olarak yeniledi. IO-Link üzerinden donanımlar arası iletişimi mümkün kılan, sensörler üzerinden önemli proses datalarını işleyen ve bu dataları entegre edilmiş akıllı ürünlerle analiz eden, vakumla çalışan sistemleri sadece daha akıllı yapmakla kalmayıp aynı zamanda daha güvenli hale getirdi. Esas amacı Koruyucu bakımları hayata geçirmek olan bu akıllı ürün, robot uygulamalarının duruş zamanlarını kısaltarak bakım proseslerini basitleştirmekte ve işletme maliyetlerini en aza indirmektedir. 

Koruyucu bakım genelde birlikte çalışan ürünlerin performanslarını ve durumlarını gözlemlemek ve kontrol altında tutmak olarak tanımlanabilir. Bu anlamda sadece verimli, güvenilir ve boyut olarak küçük vakum üreteçleri (ejektör) sisteme adapte etmek artık artan talebe cevap verememektedir. Vakum üreteçleri genel olarak robotlu tutuculara, vantuzlara ve süngerli gripperlara enerji sağlayan sistemlerdir. Al ve Yerleştir (Pick&Place) uygulamaları otomotiv preshanelerinde olduğu gibi tutucu kısım ile robot arasında ara bağlantıyı sağlayan sistem olmakla birlikte her iki yönü algılayarak sorunsuz calışan bir sistem sağlamanın en önemli unsurudur. Önemli bir ürününü dijitalleştirerek akıllı bir ürüne çeviren Piab Araştırma Geliştirme birimi, piyasadaki talepleri de gözönüne alarak, özellike piCOMPACT®SMART vakum pompasında koruyucu bakımı kolaylastıracak özellikleri geliştirerek kullanıcılarımızın rekabetçi yanlarını artırmakta fayda sağlamıştır. 

piCOMPACT®SMART vakum üreteci State-of-the-art teknolojisini sistemin maksumum uygun noktada verimli şekilde çalışmasına adapte edilmiştir. 

Ürün bir IO-Lınk üzerinden diğer ekipmanlarla ve bulut uygulamaları ile haberleşmeye olanak sağlamaktadır. Fieldbus özgürlüğünün yanısıra, vakum üreteci, varolan IO-Link bağlantısı özellikleri ile birlikte sensörler ve aktüatörler için denenmiş ve test edilmiş iletişim teknolojisi sağlamaktadır. piCOMPACT®SMART otomatik parametre seçimi özelliği sunmakta ve operasyon anında dahi operatöre paremetreleri okuma ve kaydetme opsiyonu vermektedir. Bu ürün için gerçek zamanlı operasyonun anlamı birçok olası problem üretimde sorun yaratmadan çözülebilmesidir. Sorunu teşhis özelliği sistemdeki problemi tanımlama, kolayca ve hızlı olarak çözüm olanağı sunmaktadır. Vakum operasyonundaki sorunu teşhis etmesi dışında, konvansiyonel teknolojilerinin aksine IO-Link bağlantı fonksiyonu data depolamayı da mümkün kılar. Bu özellik operatore diğer zaman dilimlerinde özellikle gece operasyonlarında oluşabilecek duruşları anlamasına yardımcı olacaktır. Problemin sebeplerini bulmada, çalışmayan ekipmanın değiştirilmesinde ya da sorunun basit bir yanlış elektrik bağlantısından kaynaklandığını kolayca farkedebilecektir. Bu özelliklere ek olarak aynı tip yeni bir cihaz bağlandığında daha önce bağlı cihazın bütün parametleri otomatik olarak yükleyecek ve değişim süresini minimuma indirecektir. 

Büyük data analizleri farklı karakteristik içeren ölçümleri işlenebilir dataya çevirip bunlarin gözlemlenerek sistem optimasyonunda kullanılmasını gerektirir. Sensörler üretimde verimliliği arttıracak ve duruş zamanlarını minumuma indirecek dataların toplanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca prosese ait limitleri belirlenmiş inputlar için bilgi akışı sağlayarak koruyucu bakım için bir taban oluşturur. Sisteme eklenmiş sensörleri ile piCOMPACT®SMART, içindeki vakum ejektörüne doğrudan etki eden karakteristikleri sözgelimi vakum kaçaklarını , ejektörün iyi çalışmadığını da teşhis ederek koruyucu bakımın zamanlamasında yardımcı olacaktır. Kullanıcılar bu anlamda alt ve üst limitler belirleyerek değerler bu limitlerin dışına çıktığında koruyucu bakımın yakın bir zamanda planlanmasını gerektiğini farkedeceklerdir. Bu farkındalık sadece az sayıda parçanın değiştrilmesine ve üretimde beklenmedik hat duruşlarının da önüne geçilmesine olanak sağlayacaktır. 

Bu yüzden Piab Araştırma Geliştirme timi piCOMPACT®SMART vakum üreticine yerleştirdikleri sensörler ile sisteme ait akım, voltaj, ivmelenme değeri, çevrim sayısı ve self-check fonksiyonlarını ölçerek koruyucu bakım için gerekli data setini bakım ekibine sunmakta. Bu parametlerde limit dışı değerler üretimde ya da robot hücresinde bazı şeylerin iyi gitmediğine dair öncü bilgiler vermektedir. piCOMPACT®SMART bütün otomasyon sistemini gözlemleyerek doğrudan bağlı ya da çevresel ekipmanlarda oluşabilecek problemleri tespıt etmeye ve pompadaki ejektörün çalışma sistemini daha iyi anlamaya yardımcı olmaktadır. 

Gerçek çalışma sıcaklığını gösteren bir sensör, eğer sıcaklık önceden belirlenmiş limitlerin dışına çıktığında, ejektörün yakın çevresinde bir problem olduğunu bildirecektir. Entegre edilmiş bu özellik bir yandan ejektörün ömrünü arttırıp ve optimum operasyon sağlarken, aynı zamanda diğer bir sistemde oluşan bir problem yüzünden sıcaklığın artmış olabileceğine dair uyarıcı sinyal gönderecektir. Voltaj sensörü güç girişini kontrol ederek operasyonel durumu kontrol eder. Bu özellik düşük voltaj yüzünden oluşabilecek sistem arızalarının önüne geçer ve sistemin ömrünü uzatır. Düşük güç ‘Voltaj’ aktive edilmiş ve uyarı verme fonksiyonu bu akıllı pompanin önemli özelliklerinden biridir. 
Boşta çalışma vakum seviyesini kontrol eden sistem -15kPA değerine erişim zamanını ölçer. Bu First Time To Hit (FTTH) olarak adlandırılır. Sonrasinda bu noktaya varildiğında ölçüme devam eder. Bu durum da Time To Hit (TTH) olarak adlandırılır. Eğer TTH noktasına FTTH noktasına doğru bir yönelim olduğunda bir vakum kaçağından ya da ejektörün performansından sözedilebilir. Vakumla çalışan robotik tutucuların koruyucu bakımları için diğer önemli bir parametre engelsiz hava akışı ya da temiz ve bloke olmamış filtrelerdir.Bu durum son ölçülen vakum değeri(FFVL) ile serbest durumdaki vakum değeriniin kıyaslanması ile bulunur. Buradaki amaç gerekli vakum seviyesine ulaşılması için gerekli zamanın ölçülmesidir.Eğer önceden belirlenen ve set edilmiş değer geçildiğinde vakum filtesinin temizlenmesi ya da değiştirilme zamanın geldiğinin göstergesidir. 

Yüksek oranda otomasyon bulunan, geniş ve ağır parçaların güvenli bir şekilde taşındığı otomobil endüstrisine göz attığımızda, operasyonların güvenliği makınalarının devamlı surette çalışması ile birlikte koruyucu bakımın da aynı zamanda yeralmasına bağlıdır. Bu durum aktüatör ve sensörler için ayrı bir güç bağlantısı oluşturulmasının zorunlu kılmıştır. Böyle bir sistem ayrı bir sensör güç hattında operatöre bakım ve sorun gidermeye olanak tanır. Böylelikle operatör parça değişiminde ya da kısa devre durumunda tehlike altında olmaz. Ayrı güç bağlantıları olan sistemin avantajlarından biri de ayrı valf istasyonları olmayan compakt tip üreteç (ejektör) kullanılmasına olanak sağlamasıdır. Bu özellik kurulum maliyetini de düşürmektedir. 

Sistemin ikinci bir güvenlik özelliği tamamlayacı bit ya da PDO (Process Data Output) dur. Bu özellik normal vakum ya da üfleme sinyaline ek olarak vakum ya da üfleme fonksiyonunu devreye sokmak için programlanmıştır. Böylelikle sistemin diğer unsurları henüz tamamıyla hazır değil ve çalışmıyorsa, çabuk vakum sinyalinin oluşturacağı riski engeller. 

piCOMPACT® SMART koruyucu bakımı uygulanabilir kılarken vakum sistemine ait makinaların yüksek oranda duruş yapmadan çalışmasını sağlarken aynı zamanda sistem performansına etki edebilecek çevresel faktörleri de raporlayarak sistemin bir bütün olarak takibini sağlar. 
 

Tarihinde yayınlanan Kasım 28, 2019 - (4597 Görüntüleme)
Tedarikçi Onur Dil
PIAB Vakuum GmbH
Otto-Hahn-Str. 14
35510 Butzbach - Germany
+49-6033-79600
+49-6033-80699
Tüm şirket profilini görün
Yer
İlgili Makaleler
Sipariş Üzerine Üretim Yapan Firmalar da Artık E-ticarete Atılabilir
Cobot pazarı 2030 yılında 24 milyar doları aşacak
Microsoft Security Çözümleri ile kurumunuzu tehditlere karşı koruma
SCADAfence Platformu
IAS’nin Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Hakan Karabiber BT yatırımları üzerine söyleşi
Yerli E-Life EPC Serisi Panel PC
EPC- Empa Elektronik GaN Webinar Serisi Başlıyor
Endüstride asıl devrim 5G ile yaşanacak
Dijital dönüşümdeki yanlışlar veri sızıntılarını artırıyor
Mitsubishi Electric’ten Dijital Dönüşüme Rehberlik edecek Webinar Serisi
WIN EURASIA HİBRİT FUARI 2021
EMPA COMMUNİTY: HER SEVİYEDEN ELEKTRONİK MERAKLISI İÇİN AÇIK BİR TOPLULUK
empa store: Elektronik Çözüm Ortağınız
Anybus fieldbus ve Endüstriyel çözümleriyle tüm endüstriyel ağlara kolay bağlantı
Görünmeyeni Görünür Kılan Endüstriyel Kontrol Sistemleri (EKS)Siber Güvenlik Platformu
Enclustra; FPGA İLGİLİ HERŞEY.
Emikon; Anybus, Bağlan. Yapılandır. Tamam!
EMPA; Nesnelerin Interneti için Gereken Her Şey
Robutel; Entegre AGV Çözümleri
empa; Nesnelerin interneti için gereken her şey!
Enclustra; FPGA İLGİLİ HERŞEY.
B&R Endüstriyel Otomasyon Katalog
Kompakttan karmaşığa; Ölçeklendirilebilir  Beckhoff CNC.
Emikon; Anybus ile Bağlan. Yapılandır. Tamam!
Yeni Sektörler İçin Çözümlerinizi Denetim Panellereiyle Bütünleştirin
Advantech; Güçlü Gömülü Otomasyon Kontrol Birimi Yol Gösterir
Daha Akıllı, Daha Hızlı ve Daha Çevreci Yeni Endüstriyel Ethernet Anahtarları
Advantech; Endüstriyel HMI Yüzü Değişiyor
Günmak Kawasaki Robotlar; Üretimin İşbilen Teknik Elemanları
Çoklu HDMI Dijital Tabela Çözümü
WIN EURASIA HİBRİT FUARI 2021
empa store: Elektronik Çözüm Ortağınız
Görünmeyeni Görünür Kılan Endüstriyel Kontrol Sistemleri (EKS)Siber Güvenlik Platformu
Emikon; Anybus, Bağlan. Yapılandır. Tamam!
Robutel; Entegre AGV Çözümleri
empastore;STMicroelectronics, Espressif, Sensirion, Eaglerise
emikon;Bağlan. Yapılandır.Tamam!
ROBUTEL; Entegre AGV Çözümleri
Advantech; Güçlü Gömülü Otomasyon Kontrol Birimi Yol Gösterir
CeBIT 2015 Almanya ücretsiz giriş biletini burada alın