PiCOBOT Robotik Tutucu

Cobotların kullanım kolaylığını arttırmak için

  • PiCOBOT Robotik Tutucu
    PiCOBOT Robotik Tutucu

Yakın zamanda Piab, son ürünü olan Pi-COBOT`u tüm dünyaya tanıttı. Akıllıca tasarlanan ve donatılan robotik kol (EOAT) özellikle Cobot pazarı için geliştirildi. Firmanın Vakum teknolojileri alanındaki imzasını yansıtan PiCOBOT, verimlilik , performans artırıcı özelliği ve rahat çalışma ortamı  sağlaması ile kolaboratif robot ya da diğer adıyla cobotlar için sertifikalandırılmış  tak-çalıştır kolaylığı  sunmaktadır.

Geliştirilmiş set olarak sunulan PiCOBOT bir adet vakum pompası, tutucu ünitesi ve iki adet vantuz içermektedir. Değişik uygulamalara cevap verebilen dört farklı vantuz seti de standard sette yer almaktadır. Ayrıca kullanıcılar Piab’ın geniş vantuz portföyünden özel uygulamalar için en uygun vantuzları da özgürce seçebilirler.

Universal Robot tarafından sertifikalandırılmış  PiCOBOT, güvenilir, esnek insan-robot çalışma alanları yaratılması fikrine uygun olarak diyazn edilmiş olup , çalışan ve robotların ayrı ayrı ya da birlikte çalışmaları opsiyonlarında dahi  maksimum verimlilik sağlamaktadır. Ayrıca yumuşak dizayn edilmiş hatları operatörlerin PiCOBOT ile çarpışmasında herhangi bir yaralanma oluşmamasını garanti eder. PiCOBOT’u tercih eden müşteriler özgün URCaps uygulamasında  programlama zamanını minimuma indirebilmektedir.

Erişebilirlik ve maksimum esneklik prensibine göre dizayn edilmiş olan PiCOBOT 97-142 mm ebatinda olup 15 derece döndürülebilir tutucu kolları ile iki adet vantuz bağlanabilir özelliğe sahiptir. Alternatif olarak vakum unitesine direkt olarak tek bir vantuz da bağlanabilmektedir. Opsiyonel olarak tekli ya da ikili ürün yakalama uygulamalarında özgün algılama valfi, hangi modda çalıştığına bakmaksızın güvenli bir çalışma ortamı sağlamaktadır.

Bütününde kompakt bir format ve  düşük yüksekliğe (69 mm) sahip olan ürün dar alanlarda dahi rahatlıkla kullanılabilmektedir. Düşük ağırlığı ile PiCOBOT, muadil ürünler arasında büyük avantaj sağlamaktadır.
Piab Otomasyon Birimi Başkanı Josef Karbassi PiCOBOT’u “Sadece 510 gram  ağırlığa sahip olan ürün tutucu ile birlikte 720 gram gelmektedir. Nispeten düşük ağırlığı ile bir cobot’a daha fazla yük kaldırma olanağı vermektedir.” şeklinde tanımlamaktadır.
Ölçülerine göre güçlü yapısı ile PiCOBOT, 7 kg a kadar yükleri kaldırabilmektedir.

Dizayn ederken özellikle üzerinde durduğumuz enerji optimizasyonu ve güvenli  kullanım özellikleri PiCOBOT’u gerçekten esnek ve kullanımı kolay bir cobot  tutucusu (EOAT) yapmıştır.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim