Çelik Üretim Tesisinde Büyük Rulmanları Değiştirilmesi

  Sor / bana ulaş

Her biri 2250 kg ağırlığında ve 1800 mm iç çapa sahip altı adet rulman

Hareket ve Güç Aktarımı

Çelik Üretim Tesisinde Büyük Rulmanları Değiştirilmesi
Çelik Üretim Tesisinde Büyük Rulmanları Değiştirilmesi
Çelik Üretim Tesisinde Büyük Rulmanları Değiştirilmesi
Çelik Üretim Tesisinde Büyük Rulmanları Değiştirilmesi
Çelik Üretim Tesisinde Büyük Rulmanları Değiştirilmesi
Çelik Üretim Tesisinde Büyük Rulmanları Değiştirilmesi

Çelik üretim ekipmanlarında kullanılan devasa rulmanları değiştirmek, aletler, ekip ve kullanılan yöntem açısından çeşitli zorlukları da beraberinde getirmektedir. Ancak bu durum, NSK'nin geçtiğimiz günlerde İskandinavyalı önemli bir çelik fabrikasında bulunan bir konvertörün bakımında kanıtladığı gibi aşılmaz bir zorluk değildir. NSK ve yetkili distribütör Nomo, 1800 mm'lik iç çapa sahip altı adet konik rulmanın değiştirilmesi için Finli dişli kutusu üreticisine destek sağlamıştır.

İskandinavya ve ABD merkezli SSAB, lider bir Avrupalı çelik üreticisidir. Şirket aslen, çarpışmaya ilişkin araba gövdesi parçaları ve ağır işte kullanılan inşaat makineleri gibi zorlu uygulamalarda sıklıkla görülen yüksek mukavemetli çelikleriyle bilinmektedir. SSAB Avrupa bölümü, birinci sınıf sac, plaka ve boru ürünleri imal etmektedir.

Maden eritme ocağından yüzey işlemeye kadar bütün süreç zinciri, SSAB Avrupa'nın İskandinavya'da bulunan dört üretim tesisinde gerçekleştirilmektedir. Planlı bakım projesinin bir parçası olarak şirketin Oulu, Finlandiya yakınında bulunan Raahe tesisinde üç konvertör dişli kutusunun bakımının ve yeni rulman montajının yapılması gerekmekteydi. Dişli kutusu üreticisi David Brown Santasalo ilk iş olarak konvertörden dişli kutularının çıkarılması ve yaklaşık 300 km güneyde bulunan Jyväskylä fabrikasında demonte edilmesi sorumluluğunu üstlendi. NSK'nin endüstri uzmanları rulmanları incelediler ve çalışma verilerini kayıt altına aldılar. Rus yapımı konvertör dişli kutuları ağırdı ve nispeten eskiydi; bunun yanı sıra dişli kutuları için Rus tolerans normlarının da dikkate alınması gerekmekteydi.

Uygulama ve gereksinimlerinin tam ve kapsamlı bir şekilde ele alınmasından sonra NSK, mevcut konik rulmanlar ile değiştirmek üzere daha yüksek statik yük kapasitesine ve kullanıcıya özel ölçülere sahip rulmanları geliştirmeye başladı. Toplamda, her biri 2250 kg ağırlığında ve 1800 mm iç çapa sahip altı adet rulman üretildi. NSK uzmanları sevkiyat öncesinde, özel dizayn edilmiş alet desteği ile rulmanların iç ve dış bileziklerini aynı anda cer dişlisine monte etmek için bir yöntem geliştirdiler.

 Jyväskylä'ya sevk edilen rulmanların montajı, NSK denetiminde, rulman iç boşluğunun ayarlanmasını mümkün kılan özel aletler ile gerçekleştirildi. NSK, montaj sonrası olması gereken eksenel rulman boşluğunu elde etmek için gerekli ayar sacları genişliklerini tanımlayabilmek için bir formül geliştirdi. Sabit taraf montajlanmış genişliği, serbest taraf rulmanı montaj genişliği, sabit taraf rulmanının iç bilezik genişliği, yatak çapı ve iç bilezik omuzundan mile olan mesafe gibi çeşitli ölçüler hesaplamalarda dikkate alınmak durumundaydı. NSK kontrol listesi hazırlandıktan sonra her ölçü , bir koordinat ölçme makinesi kullanılarak David Brown Santasalo tarafından ölçüldü.

Ölçüm değerleri ve hesaplamaların kontrol edilmesinden sonra NSK 1800 - 2100μm arasında bir eksenel rulman boşluğu tavsiye etti. Rulman montajı ve ayar sacı kullanılarak eksenel boşluğun ayarlanması dikey pozisyonda gerçekleşti. Buna rağmen, düşük seviyede housing sertliği (ayrık yatak) ve genel yüksek ağırlık sebebiyle boşluk yatay pozisyonda yeniden ayarlandı. Dişli kutusu yatağının üst parçası tek başına 11,7 tonken her iki rulman bileziği ile takılmış dişli çark 11,9 ton ağırlığındaydı. Kurulum tamamlandıktan sonra sonuç (gerekli toleranslar içerisinde) NSK teknikerleri tarafından kontrol edildi. NSK ayrıca, montaj prosedürünü gözlemlemesi için SSAB'den David Brown Santasalo'nun tesislerini ziyaret etmesini istedi.

Uygulamadaki çok yüksek torklar sebebiyle yeni rulmanlar yalnızca çelik fabrikasında monte edildikten sonra denenebilecekti. Bunun yanı sıra 150 kN'a kadar radyal yükler altında yeni konik rulmanlara sahip bakımı tamamlanmış konvertör dişli kutuları tatmin edici şekilde çalışmıştır.

Proje boyunca Nomo Group'un Porin Laakeri Oy Oulu departmanı, müşteri ve son kullanıcı için başarılı bir sonucun elde edilmesini sağlayan önemli destek hizmetleri sağladı. SSAB, David Brown Santasalo, Porin Laakeri ve NSK arasındaki mükemmel işbirliği sayesinde SSAB Raahe işlerinde artık daha düşük maliyete ve son teknolojiye sahip konvertörler kullanılmaktadır Proje ayrıca, şirketin hedeflediği sektörlerden biri olan çelik endüstrisinde NSK'nın yetkinliğini de ortaya koymuştur. NSK, ham malzemenin hazırlanmasından döküm operasyonlarına ve son ürüne kadar çelik imalat sürecinin bütün aşamalarını geliştirmek için rulmanlar sunmaktadır. Uygulamalar arasında konvertörler, soğuk ve sıcak haddehaneler, rulolu konveyörler ve çok merdaneli hadde düzenleri bulunmaktadır. Çelik imalatı uygulamalarında kullanılacak rulmanlar, yüksek çalışma yüklerine ve zorlu çevre koşullarına dayanabilmesi için NSK tarafından özel olarak geliştirilmiştir.

Tarihinde yayınlanan Ağustos 2, 2017 - (4739 Görüntüleme)
tarafından Onur Dil
NSK Rulmanlari Orta Dogu Tic. Ltd. Sti.
D-100 Güney Yan Yol Kuris Kule Is Mrkz. No:2 Kat:4 Cevizli Mah.
34846 Kartal - Turkey
+90-216 5000 675
+90-216 5000 676
Tüm şirket profilini görün
Yer
Bu tedarikçinin başka ürünleri
İlgili Makaleler
Murata Güney Avrupa Bölge Endüstriyel İş Birimi Satış Genel Müdürü Roberto Ambrosi ile Röportaj
Dunkermotoren, Online Shop 2.0'ı başlattı
Toyota'dan NSK'ye iki tedarikçi ödülü
Hassas Konik Dişli Kutusu
GEN24 Tek Fazlı Hibrit İnverteri
Atlas Copco Ege TMF’de tekstil sektörüne yönelik çözümlerini tanıttı
Economy Line için Yenilikçi Yağlayıcı
Güçlü endüstri için yeni seri tek fazlı motorlar
dsPIC33 Motor Kontrolü
Murata Avrupa Başkanı Toshio Nakamoto ile Yapılan Röportaj
Enclustra; FPGA İLGİLİ HERŞEY.
Neugart; Redüktör Çözümümüz: AGV'niz Gibi Kişiye Özel
TRACO POWER; Industrial Power Solutions
Baumüller; Modüler Servo Sürücü Çözümleri
Maxon Motor; Size özel motor, redüktör ve enkoder çözümleri.
Everything FPGA.
empastore;STMicroelectronics, Espressif, Sensirion, Eaglerise
Neugart; Redüktör çözümümüz: AGV'niz gibi Kişiye Özel.
Size özel motor, redüktör ve enkoder çözümleri.
Güç Aktarımında Kazandıran Teknolojiler
Enclustra; FPGA İLGİLİ HERŞEY.
Nord Drivesystems; Çimento Sektörünü Kim Tahrik Ediyor?
Sınırsız Çözümler; Neugart
Uygulamanız için en iyi çözüm
Otomasyon ve Kontrol Mühendisliği
Hız Kontrol Üniteleri,Soft Starter,
Asco Numatics oransal kontrol valfleriyle, tüm değişkenleri kontrol altında tutun.
Sağlam ve kompakt:PC tabanlı kontrol Intel Atom işlemcili gömülü PC
Ağır Hizmet Tipi Kodlayıcılar
Akıllı Sürücü
empastore;STMicroelectronics, Espressif, Sensirion, Eaglerise
Enerji Maliyetlerinizi %80'e varan oranlarda düşürün; Rexroth
Kompakt ölçülü yüksek hassasiyet Festo Elektriksel kızak serisi EGSL
5 servo eksen için 60mm'de Hareket Kontrolü
Dal Elektrik; CFW-11 Motor Hız Kontrol Sürücüleri
ACS355, ACS850 makine sürücüleri; Zorlu uygulamalarda sorunsuz çalışma
Orta ve Yüksek Gerilim Üç Fazlı İndüksiyon Motorları
ACS355, ACS850 makine sürücüleri; Zorlu uygulamalarda sorunsuz çalışma
Artan verim, Artan enerji tasarrufu; Değişken Hızlı Pompa Kontrol Sistemleri
Daha Çok Çalışıyoruz, Femsan Elektrik Motorları