Evcil Hayvan Maması Fabrikasında Rulman Uygulaması

Toplam ekipman verimliliğini yükseltmesine yardımcı oluyor

  • Evcil Hayvan Maması Fabrikasında Rulman Uygulaması
    Evcil Hayvan Maması Fabrikasında Rulman Uygulaması
  • Evcil Hayvan Maması Fabrikasında Rulman Uygulaması
    Evcil Hayvan Maması Fabrikasında Rulman Uygulaması

Büyük bir İngiliz evcil hayvan maması üreticisi, toplam ekipman verimliliğini 3 puan yükseltmek amacıyla daha iyi makine kullanımı gerçekleştirmek istediğinde, rulman uzmanı NSK'daki uzmanlara bu iyileştirme hedefine yardımcı olmak için süreçleri ve sistemleri değerlendirmelerini sormaya karar verdi.
 

Şirketin AIP Katma Değer Programını, özellikle de eğitim ve uygulama mühendisliği hizmetlerinin bir karışımı yoluyla rulman ömrünü iyileştirme becerisini duyduktan sonra NSK ile çalışmaya karar verme süreci gerçekleşti. Bu yaklaşım, üç temel şeyde iyileştirme fırsatlarının belirlenmesine sıkı sıkıya odaklanır: insanlar, tesis ve süreçler.

Evcil hayvan maması tesisinde, yönetim ekibi NSK uzmanlarının incelediği çeşitli uygulama sorunlarının farkındaydı ve bu da bir süreç haritasının oluşturulmasını sağladı. Süreç haritası, kritik rulman uygulamalarına özellikle vurgu yaparak, üretim sürecinin baştan sona belgelenmiş eksiksiz bir incelemesini oluşturmaya odaklandığı için AIP'nin en güçlü unsurlarından biridir. Bu durumda, süreç haritası potansiyel toplam ekipman verimliliği iyileştirmesi için beş alan belirlemiştir.

Daha sonra denemeler başladı ve başlangıçta daha maliyetli bir uygulama olan tesisin pelet ekstrüderine odaklanıldı. Burada müşteri ortalama her 10-12 haftada bir rulman arızası ve üretim kaybı yaşıyordu.

NSK, denemelerden elde edilen analitik verileri kullanarak mevcut gres yağlamasının rulmanların beklenen ömrünü karşılamadığını tespit etti. Bu nedenle uzman mühendisler, daha uzun ömür için yüksek viskoziteli bir yağın yanı sıra uygun şekilde dayanıklı bir rulman çözümü önerdi.

Müşteri, mevcut rulmanlarını şirketin EA serisinden yüksek kaliteli NSK oynak makaralı rulmanlar ve NSK oynak eksenel makaralı rulmanlar ile değiştirdi. Preslenmiş çelik kafeslere sahip EA serisi rulmanlar, yüksek yük taşıma kapasitesi, yüksek sınırlama hızları ve yüksek sıcaklıkları içeren çalışma koşullarında yüksek işlevsellik sunarak pelet ekstrüderi ve evcil hayvan maması tesisindeki diğer uygulamalar için idealdir.

Ekstrüder, yeniden monte edildikten sonra 7 ay boyunca herhangi bir rulman arızası olmadan çalıştı ve üretim duruş süreleri ile bakım sürelerindeki azalmalar sayesinde 70.000 £ gibi etkileyici bir maliyet tasarrufu elde edildi. Ayrıca, evcil hayvan maması tesisi toplam ekipman verimliliğini 3 puan artırma hedefine ulaştı.

Müşterinin talebi üzerine NSK, tesisin bakım personeli için yerinde rulman eğitimi de düzenleyerek genel çözümün bir parçası olarak daha da fazla katma değer sağladı.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim